PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Facebook: Holografické okuliare VR môžu vyzerať ako bežné slnečné okuliare

0

Dnešné náhlavné súpravy s virtuálnou realitou sú vo všeobecnosti veľké a ťažké. Hoci aj Facebook ukázal prototypy väčších a zložitejších headsetov Oculus VR, netajil sa tým, že má záujem o vytváranie ľahkých modelov, ktoré by sa dali nosiť celý deň. Teraz predstavil holografickú optickú architektúru navrhnutú pre menšie a ľahšie náhlavné súpravy VR, ktorá by sa mala objaviť v budúcich „vysokovýkonných AR/VR zariadeniach“.

Systém využíva ploché filmy na vytvorenie displeja VR iba o niečo hrubšieho, ako majú súčasné bežné smartfóny. Dizajn „pancake optiky“ kombinuje niekoľko tenkých vrstiev holografického filmu so systémom laserovej projekcie a smerovým podsvietením, čím poskytuje buď ploché snímky, alebo volumetrické hologramy v závislosti od náročnosti návrhu. Podľa toho, koľko farieb, svetla a súčastí zlepšujúcich zarovnanie prototyp obsahuje, môže siahať hrúbka optického systému od 11 mm do trochu menej ako 9 mm.

V prototype má displej pre každé oko rozlíšenie približne 1200 × 1600 pixelov, čo je porovnateľné s bežnými VR okuliarmi. Zorné pole je buď kruhové 93-stupňové, ale má podobu obdĺžnika 92 × 69 stupňov. Displej má podobné špecifikácie ako v prípade 571-gramového modelu Oculus Quest, ale formu okuliarov s hmotnosťou o 10 g nižšou, aj keď prototyp má displej len pre jedno oko.

Výskumníci hovoria, že odstránením niektorých častí a zmenou materiálov by sa dala dosiahnuť hmotnosť 6,6 gramu, teda ekvivalentná s plastovými slnečnými okuliarmi. Bolo by to však na úkor výkonu. Holografický systém by mohol zmenšiť objem headsetu o 75 alebo aj viac percent, no stále by musel obsahovať komponenty, ako sú procesory a úložisko.

Prototypy Facebooku v štýle okuliarov však majú tieto komponenty namontované mimo displeja, a tak viac ako Oculus Quest pripomínajú AR okuliare Light spoločnosti Nreal, ktoré majú byť uvedené na trh tento rok, majú hmotnosť 88 gramov a zorné pole 52 stupňov, teda viac ako Microsoft HoloLens 2 a Magic Leap 1, ktoré sú ohraničené zorným poľom približne 40 stupňov.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook okuliare smart VR virtuálna realita

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať