SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Robotická ponorka Orca je pripravená na misie bez ľudskej posádky

Technológie
0

Americké námorníctvo dostalo prvú zo šiestich robotických ponoriek Orca na vysoko rizikové operácie. Tieto autonómne ponorky, určené na nebezpečné ďaleké misie, posilňujú strategické schopnosti námorníctva pri sledovaní, špionáži a ďalších činnostiach. Námorníctvo dostalo prvú ponorku Orca, oficiálne známu ako XLE0, 20. decembra v Huntington Beach v Kalifornii. Boeing, dodávateľ v oblasti obrany, poskytne šesť ponoriek Orca, pričom prvá slúži ako testovacia a hodnotiaca jednotka, tie ďalšie, označené ako XLE 15, budú plnofunkčné robotické ponorky pripravené na skutočné misie.

Orca je autonómna, špičková dieselovo-elektrická ponorka bez posádky s modulárnou nákladovou časťou, ktorá môže plniť rôzne misie na zlepšenie podmorských funkcií námorníctva. Tieto robotické ponorky sú väčšie ako Echo Voyager, vážia 50 ton, merajú 15,5 m a potápajú sa do hĺbky 3350 m. Na rozdiel od štandardných dieselovo-elektrických ponoriek Orca dokáže dosiahnuť rýchlosť osem uzlov (15 km/h) pomocou hybridného dieselovo-elektrického pohonného systému a dlhodobo pracovať z batérie.

Desaťmetrový nákladný priestor je vhodne umiestnený v strede ponorky a možno doň ľahko integrovať senzory, komunikačné systémy a ďalšie komponenty špecifické pre misiu, vďaka čomu je Orca všestranná. Potenciálne využitie tejto ponorky je rozsiahle. Môže vykonávať misie pred operačnými skupinami lietadlových lodí a vyhľadávať nepriateľské lode a ponorky skôr, ako sa do ich dosahu dostanú plavidlá s posádkou.

Okrem toho sa môže nepozorovane priblížiť a monitorovať elektronickú komunikáciu nepriateľských síl na súši alebo na mori, pričom na diskrétne operácie využije svoje malé rozmery. V situáciách, keď americké satelity GPS čelia poruchám, sa Orca môže vynoriť na trase amerických bojových lietadiel alebo riadených striel s dlhým doletom a prenášať údaje o polohe, keď prelietajú ponad ňu. Okrem toho môže Orca podporiť pátracie a záchranné práce, pomáhať pri hľadaní nezvestných námorníkov a letcov po bitke.

Americké námorníctvo zatiaľ nepotvrdilo schopnosť Orcy niesť zbrane, hoci jej nákladová časť môže prepravovať míny. Vďaka svojej flexibilite môže v tichosti položiť míny a vrátiť sa do spojeneckého prístavu. Pridanie protilodných rakiet do nákladového priestoru by mohlo zvýšiť jej útočné schopnosti. Dodávka ponoriek Orca je v súlade so širšou stratégiou námorníctva na začlenenie bezpilotných povrchových a podmorských plavidiel do svojej budúcej flotily.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať