CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Robotická rádioterapia dokáže efektívnejšie liečiť poruchy zraku

1

Radiačná terapia riadená robotom môže zlepšiť liečbu makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom, ktorá je častou príčinou straty zraku a slepoty u seniorov. Presne cielená radiačná liečba znížila o štvrtinu počet bežných injekcií potrebných na liečbu vlhkého typu vekom podmienenej makulárnej degenerácie, najpokročilejšej a najzávažnejšej formy poruchy. Informovali o tom vedci v časopise The Lancet.

Pomocou špeciálne skonštruovaného robotického systému sa na liečbu malých lézií v zadnej časti oka používajú prekrývajúce sa lúče žiarenia. Vlhká makulárna degenerácia vzniká, keď sa pod sietnicou rozrastajú abnormálne krvné cievy, ktoré spôsobujú zjazvenie a rýchlu stratu zraku. Súčasná liečba zahŕňa pravidelné injekcie na potlačenie rastu ciev, ale táto nová terapia by mohla znížiť potrebu injekcií o štvrtinu.

Viac ako 400 britských pacientov, ktorí podstúpili robotickú rádioterapiu, potrebovalo menej injekcií, čo naznačuje potenciálnu globálnu úsporu 1,8 milióna injekcií ročne. Táto liečba by mohla ušetriť aj peniaze v rámci systému zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: newsmax.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Perdiš reakcia na: Robotická rádioterapia dokáže efektívnejšie liečiť poruchy zraku

20.6.2024 20:06
Takže pacient bude môcť vynechať mesačne ani nie jedno sedenie s inekciou u lekára. Toľko ku podaniu článku.

Ešte by mohla redakcia pridať startup na zázračné pilulky čo obnovia rast vlasov pri apolécii.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať