SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Fotonický čip dokáže spracovať až sto miliárd pixelov len za 6 nanosekúnd

1

Čína vyvinula prevratný fotonický čip, ktorý dokáže spracovať sto miliárd pixelov za 6 nanosekúnd. Táto technológia má potenciál revolučne zmeniť vysokorýchlostné spracovanie obrazu pre aplikácie, ako je autonómne riadenie a robotické videnie. Fotonický čip (optical parallel computational array – OPCA) pracuje v optickej oblasti, čo umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie spracovanie v porovnaní so súčasnými metódami, ktoré zahŕňajú opticko-elektronické konverzie.

Tradičné systémy strojového videnia sú obmedzené potrebou konvertovať optické údaje, ale čip OPCA zachováva celé spracovanie v optickej oblasti. Tento inovatívny čip využíva rad prstencových rezonátorov na priamu transformáciu optického obrazu na koherentný svetelný signál, ktorý možno spracovať na čipe. Pole mikrošošoviek zaostruje obraz na čip, čo umožňuje vytvorenie kompletnej optickej neurónovej siete.

Tento dizajn umožňuje, aby boli modulované svetelné signály spojené do širokopásmového optického vlnovodu, čo výrazne zlepšuje celkovú účinnosť a výkon. Potenciálne aplikácie čipu OPCA sú rozsiahle a rôznorodé. Čip a optická neurónová sieť by mohli zvýšiť efektivitu spracovania zložitých scén pri priemyselnej kontrole a pomôcť posunúť technológiu inteligentných robotov na vyššiu úroveň kognitívnej inteligencie.

Zdroj: techtimes.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusčip reakcia na: Fotonický čip dokáže spracovať až sto miliárd pixelov len za 6 nanosekúnd

22.6.2024 06:06
Tu čip,tam robot s guľometom,tu zasa sonda na Mesiac,nezda sa Vam ,ze Čina by mala začať už s prechodom na latinku,aby neuviazla ako starnuce vymierajuce depresivne Japonsko v bahne kostrbatych ťazko naučiteľných klikyhákov. Priklad: velmi stary sa v činstine povie: starystary. Zo 60 000 znakov ovladaju tak do 5000,ostatne su im na dve veci ..a pritom samozrejme ,ze nie su hlupejsi od nas,co hravo tliachame a okydávame s pomocou miliona slov nasej jedinecnej slovenciny,ci cestiny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať