SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Robotické psy sa naučili maľovať ako Picasso. Za jeden obraz získali až 40 000 dolárov

Technológie
0

Agnieszka Pilatová, ktorá sa narodila v Poľsku a teraz žije v USA, nie je typická umelkyňa. Na vytváranie svojich umeleckých diel nepoužíva štetce, ceruzky a dokonca ani vlastné ruky, ale roboty, konkrétne robotických psov vyrobených spoločnosťou Boston Dynamics. Štvornohé stroje Basia, Vanya a Bunny držia štetec v „ústach“ a pohybujú ním po veľkom plátne, čím sa farba premieňa na abstraktné umenie.

Na vnímanie a navigáciu vo svojom okolí využívajú senzory, kamery a umelú inteligenciu. Pilatová uviedla, že robotické psy ju prvýkrát fascinovali, keď ich videla na YouTube. Kontaktovala spoločnosť Boston Dynamics a požiadala ju, či by s nimi mohla spolupracovať. Spoločnosť súhlasila a naučila ju, ako robotické psy používať. Potom namaľovala niekoľko portrétov jedného z nich, než s nimi začala aktívne pracovať ako so svojimi tvorivými spoločníkmi.

Roboty teraz počas štvormesačného pobytu v Národnej galérii v austrálskom Melbourne vytvárajú umenie vo svojom štúdiu postavenom na mieru. Expozícia sa volá Heterobota a je to jedinečná a inšpiratívna prehliadka spojenia umenia a technológie. Roboty sú plne autonómne. Pri navigácii v priestore sa spoliehajú na malé QR kódy, ktoré sú roztrúsené po priestore. Keď si potrebujú oddýchnuť a nabiť sa, vrátia sa do svojich dokovacích staníc.

Výsledkom ich činnosti je séria 36 obrazov, ktoré pripomínajú ľudské umelecké diela. Niektoré z nich sa na aukcii predali až za 40 000 dolárov. Pilatová hovorí, že chcela využiť svoje umelecké schopnosti na vyškolenie novej generácie maliarov a dať priestor technológiám. Ďalej uviedla, že chcela spochybniť vnímanie, že technológia je chladná, neosobná alebo dokonca hrozivá, a ukázať, že môže byť, naopak, hrejivá, hravá a dokonca umelecká.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať