NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Roboty hliadkujúce na uliciach vyvolávajú obavy o súkromie

Bezpečnosť
0

Singapur testuje hliadkovacie roboty, ktoré upozorňujú ľudí na „nežiaduce spoločenské správanie“. Mestský štát tak rozšíril arzenál sledovacích technológií, ktorý vyvoláva obavy o ochranu súkromia. V Singapure nastal rozmach najrozličnejších nástrojov na sledovanie obyvateľov – od obrovského množstva priemyselných kamier až po stĺpy verejného osvetlenia vybavené technológiou na rozpoznávanie tváre.

V septembri sa uskutočnil trojtýždňový skúšobný projekt, v rámci ktorého boli nasadené dva roboty na hliadkovanie na sídlisku a v nákupnom centre. Úrady už dlho presadzujú víziu hyperefektívneho, technicky riadeného „inteligentného národa“, ale aktivisti tvrdia, že je to na úkor súkromia a ľudia majú len malú kontrolu nad tým, čo sa deje s ich údajmi. Singapur je často kritizovaný za obmedzovanie občianskych slobôd, a hoci ľudia sú tam zvyknutí na prísne kontroly, čoraz viac ich znepokojujú dotieravé technológie.

Na ostrove, ktorý má približne 5,5 milióna obyvateľov, je 90 000 policajných kamier, pričom ich počet sa má do roku 2030 zdvojnásobiť. Najnovšie vládne sledovacie zariadenia sú roboty na kolesách so siedmimi kamerami, ktorých úlohou je varovať verejnosť a zisťovať „nežiaduce sociálne správanie“, ako je fajčenie, nesprávne zaparkovanie bicyklov či porušovanie pravidiel sociálneho odstupu počas pandémie.

SWAN_042021

Podľa aktivistu za digitálne práva Lee Yi Tinga roboty Xavier predstavujú najnovší spôsob, ako sú občania sledovaní. Vláda však obhajuje používanie robotov a tvrdí, že počas skúšobnej prevádzky sa nepoužívajú na identifikáciu páchateľov ani na zásahy proti nim a ide o riešenie nedostatku pracovných síl. Mohli by totiž pomôcť znížiť počet policajtov potrebných na pešie hliadky.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať