SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

15

Strešné solárne panely sú až o 79 % lacnejšie ako v roku 2010. Prudko klesajúce náklady urobili solárnu fotovoltiku na streche ešte atraktívnejšou pre domácnosti a firmy, ktoré chcú obmedziť svoju závislosť od elektrických sietí a zároveň znižovať svoju uhlíkovú stopu. Existuje však dostatok strešných plôch na to, aby táto technológia generovala cenovo dostupnú, nízkouhlíkovú energiu pre každého, kto to potrebuje gb whatsapp apk download

Nový dokument v časopise Nature Communications prináša globálne hodnotenie toho, koľko strešných solárnych panelov by sme potrebovali na výrobu dostatku energie z obnoviteľných zdrojov pre celý svet a kam by sme ich museli umiestniť. Štúdia hovorí, že by sme museli pokryť 50 % striech vo svete solárnymi panelmi, aby sme dosiahli dostatok elektrickej energie na uspokojenie svetových ročných potrieb. Výskumníci použili program, ktorý zahrnul údaje z viac ako 300 miliónov budov a analyzoval 130 miliónov štvorcových kilometrov zeme, čo je takmer celá plocha našej planéty.

Na základe toho odhadli, koľko energie by sa dalo vyrobiť z 0,2 milióna km² striech na tejto ploche, čo je približne rovnaká plocha ako Spojené kráľovstvo. Potom vypočítali potenciál výroby elektrickej energie z týchto striech na základe ich umiestnenia. Všeobecne platí, že strechy nachádzajúce sa vo vyšších zemepisných šírkach, napríklad v severnej Európe alebo Kanade, môžu mať v priebehu roka až 40-percentný rozdiel v potenciáli výroby, a to v dôsledku veľkých rozdielov v slnečnom svetle medzi zimou a letom.

SWAN_TITULKA_0722

Strechy v blízkosti rovníka sa však zvyčajne líšia vo výrobnom potenciáli len približne o 1 % v priebehu ročných období, pretože slnečné žiarenie je oveľa konzistentnejšie. Je to dôležité, pretože tieto veľké rozdiely v mesačnom potenciáli môžu mať významný vplyv na spoľahlivosť solárnej elektrickej energie v danom regióne. Miesta, kde je slnečné žiarenie nepravidelnejšie, si vyžadujú riešenia na skladovanie energie, čo zvyšuje náklady na elektrinu. Výsledky ukázali tri potenciálne horúce miesta na výrobu solárnej energie na strechách: Ázia, Európa a Severná Amerika.

Z nich sa ako najlacnejšia lokalita na inštaláciu panelov javí Ázia, kde sa v krajinách ako India a Čína dá jedna kilowatthodina (kWh) elektrickej energie (čo stačí približne 48 hodín používania notebooku) vyrobiť len za 0,05 pencí (1 penca je približne 0,012 eura). Je to vďaka nízkym výrobným nákladom na panely, ako aj slnečnejšiemu podnebiu. Najnákladnejšie krajiny na realizáciu strešných solárnych panelov sú USA, Japonsko a Spojené kráľovstvo. Európa sa nachádza v strede s priemernými nákladmi okolo 0,096 pencí za kWh.

Zdá sa, že strešné solárne panely by boli rovnako užitočné v oblastiach s nízkym počtom obyvateľov ako v centrách miest. Pre obyvateľov odľahlých oblastí pomáhajú panely doplniť alebo dokonca nahradiť dodávky z potenciálne nespoľahlivých miestnych sietí. A pre obyvateľov miest zasa môžu výrazne znížiť znečistenie ovzdušia spôsobené spaľovaním fosílnych palív na výrobu energie. Treba zdôrazniť, že globálne dodávky elektrickej energie sa nemôžu spoliehať na jediný zdroj výroby, ktorý by uspokojil potreby miliárd ľudí. A pre premenlivé počasie a striedanie dňa a noci na našej planéte je nesúlad medzi dopytom po slnečnej energii a jej ponukou nevyhnutný.

Zariadenia na uskladnenie solárnej energie dovtedy, kým bude potrebná, sú stále veľmi drahé. Okrem toho solárne panely nebudú schopné dodať dostatok energie pre niektoré priemyselné odvetvia (ťažký priemysel, spracovanie kovov a pod.). Napriek tomu má solárna energia obrovský potenciál zmierniť nedostatok energie a dodávať čistú energiu pre spotrebiteľov na celom svete.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

15 komentárov

apkjaar reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

14.5.2022 09:05

such an astonishing article I truly like it. If it's not too much trouble, share additional astounding articles like this
Reagovať

GB Whatsapp Download reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

9.4.2022 00:04
https://www.apkguru.net/gbwhatsapp-apk/ GB Whatsapp Download is one of the latest versions used by many people.
Reagovať

instasavess reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

22.3.2022 18:03
Thanks for the sharing positive information
https://instasavess.com/
Reagovať

instasavess reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

22.3.2022 18:03
Thanks for the sharing positive information
Reagovať

GBWhatsapp reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

15.1.2022 16:01
I am impressed with your writing style. Thanks for continuously sharing your content with unearth auger
https://gbwhatsapp.net/

Reagovať

Skadenato reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

13.10.2021 21:10
Ludi trapi chudoba jedny nemaju jedinny meter nehnutelnosti ci uz pozemku ci domu jedinne si panel pripnu na hlavu miesto ciapky od dobroti niekto vymisla to co neexzistuje kto ide a zaco pokrit celi svet panelmy skor niet na chlieb???
Reagovať

RE: Zkade nato vziať - veru je tu chudobných mnoho a v parlamente si len pridávajú a pridávajú na platoch. reakcia na: Skadenato

16.10.2021 17:10
Zkade nato vziať - veru je tu chudobných mnoho a v parlamente si len pridávajú a pridávajú na platoch. A sľubujú a sľubujúúú...
Reagovať

RE: RE: Zkade nato vziať - veru je tu chudobných reakcia na: RE: Zkade nato vziať - veru je tu chudobných mnoho a v parlamente si len pridávajú a pridávajú na platoch.

16.10.2021 18:10
Ak sa ti chce riesit fiktivne miesta, mozes zacat s Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a tam sa spytaj robotnikov(ti v kancelariach) za uplatok, ze ktore menovky osob su fiktivne na dverach kancelarii. Len tak ti to asi neprezradia.
Reagovať

RE: RE: Zkade nato vziať - veru je tu chudobných m reakcia na: RE: Zkade nato vziať - veru je tu chudobných mnoho a v parlamente si len pridávajú a pridávajú na platoch.

16.10.2021 18:10
Plat v parlamente je uplne nepodstatny. Ten maju fico zlodeji na ozdobu. Oni maju na ministerstvach fiktivne miesta ludi pre ludi z rodiny, ktori do kancelarii s menovkami nechodia, ani nikdy realne nerobia, ale chodi im vyplata. Kazdy prizivnik na chodbach ministerstva o tom vie ale je mu to jedno. Taktiez fiktivne zakazky na 30 rocne platby mesacne v 50k+ im davaju vacsi zarobok aj po skonceni volebneho obdobia.
Reagovať

RE: Skadenato reakcia na: Skadenato

14.10.2021 10:10
Tento argument, ze nie je na chlieb, je skvely. Preco su potom vzdy plne lietadla dovolenkarov, plne nakupne centra, ludia minaju peniaze aj na to co nepotrebuju a par mesiacov to vyhodia? Vzdy boli, aj budu chudobni ludia, ale teraz ich je minimum oproti minulosti. Skor ludia nikdy nemaju dost a preto si vzdy pripadaju chudobni. Keby sa dnesny chudobny clovek porovnal s chudobou zo stredoveku, stredoveky clovek by ho pokladal za bohaca.
Takze nie, ze nie je na chlieb, ale prave taketo vynalezy posuvaju svet dopredu, ze si ludia mozu dovolit aj viac ako len ten chlieb.
Reagovať

RE: RE: Skadenato reakcia na: RE: Skadenato

14.10.2021 13:10
Lebo letenky su lacne a ludia sa chodia prechadzat do centier namiesto von. Teraz je chudobnych 90-95% na SVK ludi. Chudoba je vsetko plat pod 2k.

a svitit budeme cez den. reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

13.10.2021 18:10
Uz vidim nadpis v novinach: US Steel na baterky!
ako zaujimavost dobre ale brat takuto blbost vazne moze len energeticky analfabet.
Reagovať

Miroslav Remenár reakcia na: Solárne panely na polovici striech sveta by mohli pokryť celý dopyt po elektrine

13.10.2021 16:10
Ďakujeme za podnetný článok. Kiežby sa viacerí ľudia rozhodli pre takýto ekologický spôsob výroby elektriny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať