SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Röntgenové lúče selektívne ničia bunky mozgového nádoru

4

Výskumníci z Nanyang Technological University v Singapure vyvinuli novú terapiu, ktorá využíva nízke dávky röntgenového žiarenia na aktiváciu zlúčeniny nazývanej molekulárna rádiová dosvitová dynamická sonda (molecular radio afterglow dynamic probe – MRAP) v bunkách mozgových nádorov. MRAP po aktivácii röntgenovými lúčmi produkujú voľné radikály, ktoré ničia rakovinu a účinne zastavujú rast nádoru.

Dôležité je, že táto terapia sa selektívne zameriava na nádorové bunky mozgu a ničí ich, pričom zdravé bunky zostávajú nezasiahnuté. Na myšacích modeloch glioblastómu, rýchlo rastúceho mozgového nádoru s nízkou mierou prežitia, prestali nádory injektované MRAP a ožiarené nízkymi dávkami röntgenového žiarenia rásť a liečené myši prežívali dvakrát dlhšie ako neliečené.

MRAP neprodukovali voľné radikály ani vedľajšie účinky v zdravých bunkách a nakoniec sa vylúčili v odpade zvierat. Výskumníci plánujú ďalej hodnotiť bezpečnosť a účinnosť MRAP na väčších predklinických modeloch predtým, ako prejdú k pokusom na ľuďoch. Pracujú aj na zlepšení schopnosti MRAP zamerať sa na rakovinové bunky a posilniť imunitný systém, aby sa zabránilo opakovanému výskytu rakoviny. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Dobré napísané ... reakcia na: Röntgenové lúče selektívne ničia bunky mozgového nádoru

23.6.2024 01:06
Aj ja som ak su si isté , tak môžu liečiť aj seba...
Reagovať

Voľné radikály reakcia na: Röntgenové lúče selektívne ničia bunky mozgového nádoru

21.6.2024 08:06
Doteraz nás vedci kŕmili poznaním, že voľné radikály spôsobujú rakovinu. Teraz príde startup ktorý tvrdí že voľné radikály rakovinu ničia. Obrátilo sa mi poznanie naruby, a teším sa na klinické testy ktoré vykonajú tí startupisti na sebe aby dokázali že to funguje a nemá to horšie vedľajšie účinky ako voľný priebeh rakoviny.

Teším sa zbytočne.
Reagovať

RE: Voľné radikály reakcia na: Voľné radikály

21.6.2024 10:06
Doštuduj si problematiku voľných radikálov, tie fungujú ako súčasť obrany organizmu proti patogénom. Ak je voľných radikálov veľa, alebo si nebudujeme ochranu voči nim napr. antioxidantami v napr. strave, sú jedným z rizikových faktorov pre vznik aj rakoviny.
Reagovať

RE: RE: Voľné radikály reakcia na: RE: Voľné radikály

21.6.2024 16:06
Tak preto nás všetkých legálne strašia kadejakými taľafatkami o tom, čo je tento kvartál zdravé a čo nám zas spôsobí bolestivú a pomalú smrť.

Ale ajtak som za to, aby neškodnosť daného zákroku vyskúšali na sebe. Presne tak, ako vyskúšal doktor Barry Marshall inovatívnu liečbu žalúdočných vredov (nakazil sa a vyliečil).
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať