SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Samodeštrukčný plast sa biologicky rozloží len za päť mesiacov

0

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Diego vytvorili spojením termoplastického polyuretánu, materiálu používaného vo výrobkoch, ako sú topánky a vankúše, so spórami baktérií pozoruhodný nový biodegradovateľný plast, ktorý sa biologicky rozloží len za päť mesiacov. Ich štúdia bola publikovaná v časopise Nature Communications.

Proces tvorby materiálu zahŕňa viacnásobné podávanie peliet termoplastického polyuretánu a bakteriálnych spór do horúceho plastového extrudéra, čo umožňuje baktériám prirodzene mutovať a prispôsobiť sa. Výsledný samodeštrukčný plast ani nemusí skončiť v ideálnom kompostovacom zariadení na biodegradáciu. Dokáže sa sám rozpadnúť bez akejkoľvek ďalšej pomoci, čo z neho robí mimoriadne všestranný materiál.

Keď je plast na konci životnosti vystavený kompostu bohatému na mikróby, spóry baktérií sa reaktivujú a začnú pracovať. Dokážu rozložiť plast o 90 % len za päť mesiacov. Výskumníci dúfajú, že ďalší vývoj použitého bakteriálneho kmeňa by mohol viesť k vzniku probiotika, ktoré vyživuje rastliny. Tento prelomový objav by mohol pomôcť riešiť krízu plastového odpadu, znížiť znečistenie skládok a oceánov a zároveň znížiť emisie metánu.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať