SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Samsung 65QN800B / Majster obrazu

0

Televízory s rozlíšením Ultra HiVision 8K sú pre každého výrobcu výstavnou skriňou technológií a v prípade Samsungu to určite nie je inak. Svedčí o tom aj testovaná novinka z najvyšších priečok ponuky výrobcu. QN800B je druhý najvyšší model v ponuke, takže keby ste chceli ešte niečo navyše, môžete siahnuť po modeli QN900B. V každom prípade však QN800B prináša oproti predchádzajúcej generácii pomerne širokú paletu zlepšení a noviniek. Je až na počudovanie, akým spôsobom dokážu vývojári zdokonaľovať vlastnosti a kvalitu obrazu televízorov QLED. 

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Srdcom televízora je úplne nový procesor Neural Quantum Processor 8K s 20 samostatnými neurónovými sieťami s umelou inteligenciou, ktoré analyzujú obsah zdrojov na základe typu obsahu a ďalších charakteristík, aby sa vytvorila najlepšia kvalita obrazu. Štyri ďalšie siete zvyšujú presnosť a precíznosť, pokiaľ ide o zvýšenie špecifických typov obsahu. Neurónová sieť je séria algoritmov, ktoré sú vyškolené na rozpoznávanie základných vzorcov a vzťahov. Sú vycvičené na zlepšenie obrazov nízkej kvality alebo s nízkym rozlíšením na vyššiu kvalitu a vyššie rozlíšenie porovnaním spracovaného výsledku so známymi kvalitnými vzorkami obrazov rovnakých objektov. Neural Quantum Processor 8K stojí aj za ďalšou technologickou inováciou s názvom Real Depth Enhancer. Táto technológia priebežne analyzuje obraz a maximalizuje kontrast tým, že zvýrazní ústredný motív a pritom nijako nespracúva pozadie. Vďaka tomu obraz získava plastickosť a priestorovosť. Na rovnakom princípe funguje aj ľudské oko.

Výrazným zlepšením prešla aj technológia podsvietenia. Zatiaľ čo bežné televízory využívajú 10-bitové rozlíšenie pri riadení jasu, s ktorým možno odlíšiť 1024 úrovní, už minuloročné modely Samsung využívali technológiu Quantum Matrix s 12-bitovým rozlíšením a s možnosťou definovania 4096 úrovní. QN800B využíva technológiu Quantum Matrix Pro so 14-bitovým spracovaním. S miniatúrnymi micro LED a s možnosťou definovania až 16 384 úrovní jasu tak televízor dokáže s bezkonkurenčnou presnosťou vykresľovať prechody medzi jasnými a tmavými oblasťami bez nežiaducich halo efektov. Samsung však ide ešte ďalej s technológiou Shape Adaptive Light Control, ktorá analyzuje tvar objektov a presne ich pomocou podsvietenia vykresľuje. Táto technológia je jednou z najvýraznejších inovácií novej generácie televízorov. Staršie generácie iba analyzovali jas v jednotlivých častiach obrazu a tomu prispôsobovali podsvietenie. Nová technológia môže ovládať šírenie svetla zo zdroja adaptívne podľa objektu, ktorý sa snaží vykresliť, takže umožňuje zvýrazniť každú hranu, čiaru a tvar. Nové micro LED navyše umožňujú vysokú svietivosť definovanú technológiou ­Quantum HDR2000 so špičkovou svietivosťou až 2000 nitov. Aj obraz HDR je tak prehrávaný s vysokou presnosťou a dynamikou. Televízor nesie aj certifikát Pantone Validated od renomovanej organizácie Pantone. Tá okrem iného zriadila celosvetovo uznávaný vzorkovník farieb Pantone Matching System (PMS). Certifikát svedčí o tom, že nové televízory Samsung verne zobrazia viac ako 2000 odtieňov a takisto 110 novo pridaných odtieňov pleti podľa štandardov Pantone. K dispozícii je aj režim šetrný pre oči, ktorý farebné podanie nijako nemení. Využíva však systém umelej inteligencie, ktorý automaticky nastavuje jas a farebnú teplotu a optimalizuje tak obraz podľa aktuálnych svetelných podmienok v miestnosti a podľa informácií o východe či západe slnka. K vysokej kvalite obrazu prispieva aj antireflexný povrch panela, ktorý výrazne potláča odrazy okolia a zlepšuje kvalitu obrazu.

Modernizácie sa dočkal aj zvukový diel. TV využíva technológiu OTS + (Object Tracking Sound), ktorá smeruje zvuk tak, aby sa pohyboval po miestnosti v súlade s príslušným objektom na obrazovke, a podporuje aj formát Dolby Atmos. Televízor som mal na test s novým sound­barom HW-Q700B, ktorý je synchronizovaný so zvukovým dielom TV prostredníctvom technológie Q-Symphony, takže vytvárajú pohlcujúci priestorový zvuk. Televízor si pri prvom zapnutí prostredníctvom kalibrácie SpaceFit Sound premeria akustiku miestnosti a prispôsobí nastavenie zvuku.

Najviditeľnejšia novinka je však nové používateľské rozhranie, ktoré pracuje pod OS Tizen. Prináša nové rozloženie základnej obrazovky s jednoduchšou orientáciou aj ovládaním jednotlivých funkcií. Funkcie, nastavenia a obsah sa delia zatiaľ do dvoch kategórií, nazvaných Media a Ambient, časom by mal pribudnúť ešte Gaming Hub. V kategórii Media sa nachádza ponuka domácej zábavy, videotéka, streamingové aplikácie, prípadne aj IPTV. Divák na jednej stránke uvidí všetky svoje aplikácie, nedopozerané programy a seriály. V používateľskom rozhraní tak budete vidieť personalizované ponuky pre vás. V režime Ambient televízor môže splynúť s okolitým nábytkom, môže zobraziť rodinné fotografie alebo poslúžiť aj ako samostatné digitálne umelecké dielo. Z grafickej stránky a množstvom funkcií určite zaujme. Všetko funguje rýchlo a bez problémov a k dispozícii sú široké možnosti personalizácie. Pokiaľ najviac konzumujete online obsah zo streamovacích služieb, budete nadmieru spokojní. Trocha pokrivkáva jednoduchosť obsluhy. Na nové prostredie si musíte zvyknúť, hlavne ak ste boli zvyknutí na staršie modely značky. Smart ovládač totiž nemá dedikované tlačidlá na prepínanie vstupov ani vstup do nastavení. Všetko musíte riešiť vstupom cez úvodnú obrazovku alebo cez predvolené okná, ktoré si najprv musíte nastaviť. Ak ste televízor Samsung nikdy nemali, možno bude zžívanie sa s ním jednoduchšie.

Dizajn je minimalistický, s Infinity, teda bezrámčekovým displejom. Stojan je tvorený kovovou základnou platňou, z ktorej vychádza v zadnej časti podstavec televízora s miestom na uloženie One Connect boxu, ktorý doň zapadne a je tak uložený vzadu s konektormi z ľavej strany. V zostave je aj dlhší prepojovací kábel pre prípad, že budete chcieť TV zavesiť na stenu. One Connect Box obsahuje všetky pripojenia, ktoré potrebujete, so štyrmi vstupmi HDMI, z ktorých jeden (HDMI 3) podporuje EARC a všetky sú schopné zvládnuť 8K 30p aj 4K 120p, VRR a ALLM, takže si na svoje prídu aj hráči s hernými konzolami. Pre nich je tu takisto technológia Super Ultrawide GameView a Game Bar. K dispozícii sú dva vstupy USB 2.0, dvojité tunery na pozemné a satelitné vysielanie, slot CI, optický digitálny výstup a eternetový port. Pokiaľ ide o bezdrôtové pripojenia, je tu Wi-Fi, bluetooth a podpora pre Apple AirPlay 2. K televízoru dostanete smart ovládač so solárnym panelom na zadnej strane, takže cez deň stačí ovládač nechať doma otočený tlačidlami dole. Na DO okrem bežného ovládania nájdete tlačidlá rýchleho prístupu pre Netflix, Prime Video, Disney+ a webový prehliadač.

Rovnako ako ďalšie tohoročné modely umožňuje QN800B využívať aj kalibráciu obrazu prostredníctvom softvéru SmartThinks. Je to veľmi užitočná funkcia, ktorá umožňuje nastaviť správne farebné podanie aj vzhľadom na okolité osvetlenie.

Kvalita obrazu a zvuku je excelentná a televízor patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes na trhu zoženiete. Oproti 4K modelom tu vidieť vyššiu ostrosť obrazu aj na natívnom 4K materiáli. Vysoký maximálny jas umožňuje bezproblémové sledovanie pri dennom svetle, ale, samozrejme, prispieva aj k vynikajúcej reprodukcii obrazu HDR. Uhlopriečka 65" je vhodná nanajvýš na sledovanie 4K mate­riálu, no keďže v 8K toho zatiaľ veľa nie je, nebude to taký problém. Ak to však stav vášho konta dovoľuje, odporúčam siahnuť v tomto prípade po väčších uhlopriečkach. Zo zvukovej stránky to televízor zvláda veľmi dobre, na sledovanie filmov je však „to pravé orechové” využitie soundbaru, ktorý pridá viac priestoru a dynamiky.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výbava, špičkový obraz a zvuk, 8K rozlíšenie, všetky porty HDMI 2.1, dizajn
- Náročnejšia počiatočná konfigurácia

PARAMETRE:

Displej: 65" Neo QLED Quantum Matrix Pro s rozlíšením 8K (7680 × 4320 bodov) 100 Hz, Quantum HDR2000, obrazový procesor Neural Quantum Processor 8K, OS Tizen 7, vstupy: 4× HDMI 2.1,  podpora eARC, 4× USB 2.0, integrované Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, zvukový výkon 70 W, 4.2.2, Q Symphony, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+ 1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora funkcie Google Assistant, Alexa, spotreba: typická 248 W, max. 370 W, stand-by menej ako 0,5 W, rozmery so stojanom 1443,7 × 897,7 × 298,4 mm, hmotnosť so stojanom 31,2 kg

Cena: 3899 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať