SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ASUS ZenScreen GO MB16AWP / Šikovný doplnok

0

Nový ASUS Zenscreen Go MB16AWP je ďalší prenosný monitor v ponuke výrobcu. Vzhľadom na veľmi neštandardné situácie za posledné dva roky zaznamenala oblasť IT mnoho zmien. Veľké množstvo používateľov sa muselo orientovať na prácu alebo výučbu na diaľku, nie všetci však boli na takéto podmienky náležite vybavení. Vďaka tomu oblasť prenosných zariadení prešla viacerými zmenami. Do hľadáčika mnohých používateľov sa dostali aj prenosné monitory, ktoré ponúkajú dostatočne veľkú uhlopriečku na domácu prácu a pritom umožňujú používať ľahko prenosné notebooky alebo aj vybavenejšie smartfóny. Samozrejme, možno použiť aj štandardný monitor ale testovaná novinka toho určite ponúkne viac. MB16AWP prináša napájanie vstavanou batériou, ktorá umožní až 3,5 hodiny práce bez prístupu k sieti. Pripojiť ho môžete cez USB-C s podporou DP, cez HDMI, aj keď tu výrobca používa dosť zriedkavý port mini HDMI, a pomocou Wi-Fi. Posledná možnosť patrí asi k najväčším benefitom, aj keď to má niektoré úskalia.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

ASUS Zenscreen Go MB16AWP využíva 15,6-palcový panel s rozlíšením 1920 × 1080 bodov, s technológiou IPS, obnovovacou frekvenciou 60 Hz a latenciou 5 ms. Integrovaná batéria má kapacitu 7800 mAh. Vstavané pripojenie Wi-Fi umožňuje používať monitor na zrkadlenie obrazovky so systémami Windows, Mac OS, Chrome OS, Android a iOS. Podporuje technológie Apple AirPlay, Miracast a Wi-Fi Direct. Zariadenie obsahuje aj vstavaný akcelerometer, ktorý podporuje automatickú rotáciu na šírku alebo na výšku podľa polohy displeja. Z ovládacích prvkov tu nájdete tlačidlo zapnutia vpredu na pravej strane. Vľavo je umiestnený päťsmerový joystick, ktorým sa ovláda menu aj rýchle voľby. Konektory sú všetky na ľavej strane a nájdete tu dvojicu USB-C, jeden na napájanie, mini HDMI a slúchadlový 3,5 mm jack. Po oboch stranách sú na boku malé otvory reproduktorov s výkonom 2 × 1 W. Na zadnej strane je odklápací stojanček, ktorý umožňuje nastaviť displej do požadovaného uhla. Zaujímavý je aj štandardný statívový závit umiestnený v strede displeja, takže ho môžete upevniť aj na statív. To pomerne výrazne rozširuje možnosti jeho využitia, napríklad aj v úlohe náhľadového monitora ku kamere.

Displej má kvalitný obraz aj dostatočnú svietivosť. Pripojenie cez HDMI funguje dobre a bez problémov. Škoda iba, že výrobca neosadil HDMI s plnou veľkosťou. Pripojenie cez USB-C vyžaduje zariadenie s podporou DisplayPortu. Žiaľ, počas testu som nemal k dispozícii žiadny notebook. S tabletom Samsung Galaxy Tab S8+ displej fungoval v režime DeX. Rovnako sa mi ho podarilo pripojiť v tomto režime aj bezdrôtovo k Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Úskalím tohto využitia je však to, že displej nie je dotykový, a tak musíte ovládať cez displej mobilu, ktorý si prepnete do režimu touchpadu. Pri pripojení displeja sa vám na mobile v lište s ovládacími tlačidlami zobrazí tlačidlo, ktorým režim touchpadu zapnete. Ak chcete využívať bezdrôtové pripojenie, musíte ho na displeji zvoliť. Zobrazí sa obrazovka s inštrukciami na pripojenie k rôznym systémom vrátane Windows (podpora verzie 10 a 11), Mac OS, Android, iOS. Na obrazovke je uvedený aj názov siete a heslo na pripojenie displeja k Wi-Fi. Pomocou nich sa môžete pripojiť cez Wi-Fi a potom k webovému rozhraniu displeja. Tu nastavíte adresu a pripojenie k vašej sieti Wi-Fi. Po zadaní sa displej pripojí priamo k routeru a vy môžete začať využívať zrkadlenie obrazovky. Pri prehrávaní videa stačí stlačiť tlačidlo Miracastu a obraz sa prenesie na displej. V PC sa táto funkcia vyvolá stlačením kombinácie Win + K. Miracast má, žiaľ, pracovnú frekvenciu obmedzenú iba na 30 Hz. Môj PC navyše displej v zozname síce zobrazil, ale pripojiť sa k nemu nedokázal. Skôr to však bude spôsobené nejakou nekompatibilitou počítača. K tabletu aj smartfónu sa pripojil bez problémov. S Androidom funguje aj funkcia Smart View na prezeranie fotiek. Jej implementácia je však trocha zvláštna, pri prepínaní to vyzerá, akoby sa displej vždy odpojil a zase pripojil. No obraz je inak veľmi kvalitný. Zaujímavé je, že výrobca túto funkciu ani nikde v opisoch nedeklaruje, takže možno funguje „navyše“. Ináč ide o veľmi zaujímavé príslušenstvo, ktoré si svojich používateľov určite nájde. Implementácia Wi-Fi sa však podpísala aj na vyššej cene.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Integrovaná batéria, konektivita, dizajn, prenosnosť, statívový závit, gumové nožičky, výdrž
- Nízka hlasitosť zvukového výstupu, obmedzenia pri bezdrôtovom pripojení

PARAMETRE:

Displej 15,6" LCD IPS 1920 × 1080 s LED podsvietením, konektivita 2× USB-C (jeden napájací), mini HDMI, 3,5 mm jack, dvojpásmové Wi-Fi, reproduktory 2 × 1 W, batéria 7800 mAh (4 h prevádzky s 50 % jasom), svietivosť 250 nitov, obnovovacia frekvencia 60 Hz, statický kontrast 1200:1, rozmery 357,9 × 224,78 × 11,5 mm, hmotnosť 1,09 kg

Cena: 528 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať