SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Samsung Galaxy A72 - favorit s veľkým displejom a výbornou výdržou

1

Číselné označenie prezrádza, je sa jedná v poradí už tretí model osvedčenej produktovej rodiny Samsung Galaxy A70. Primárnym rozhodovacím kritériom pre tento model vyššej strednej triedy bude veľký 6,7-palcový displej Super AMOLED s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, výborné fotoaparáty, odolnosť proti vode a až trojdňová výdrž batérie.

Zdroj:Samsung

Napriek väčším rozmerom vynútených veľkým displejom sa smartfón vďaka príjemnému zaobleniu bočných hrán a pomeru strán displeja 20 : 9 celkom dobre drží v ruke. Zadná stena je z polykarbonátu z jemne matnou povrchovou úpravou, takže A72 sa nešmýka ani v ruke, ani na podložke a povrchová úprava účinne zabraňuje uľpievaniu odtlačkov prstov. Dizajnovou dominantou zadnej steny je mierne vystupujúca platforma so štyrmi objektívmi a LED svetlom, ktorá má elegantne zaoblené rohy a má rovnakú povrchovú úpravu ako zvyšok zadnej steny. Vďaka zaobleným prechodom  táto platforma nadväzuje na zadnú stenu nielen opticky, ale aj hmatovo. Navyše, keďže tam nie sú žiadne hrany, neusadzuje sa pri nich prach.  Dôležitou konkurenčnou výhodou v tejto cenovej triede je odolnosť voči vode aj prachu na úrovni štandardu IP67. Ten predpisuje, že prístroj by mal vydržať ponorenie do hĺbky 1m v čistej vode po dobu 30 minút. V praxi to znamená, že ak vám smartfón nedopatrením spadne do vody, mal by to prežiť bez ujmy, taktiež po páde do blata ho môžete opláchnuť pod tečúcou vodou. Zdôrazňujem tečúcou, nie striekajúcou. Smartfón podporuje dual SIM, pričom druhý slot je alternovaný s pamäťovou kartou s kapacitou do 1 TB. Smartfón má len tlačidlo na uspatie/prebudenie a ovládanie hlasitosti. V našich končinách je absencia tlačidla, ktoré aktivuje i nás nepodporovaného asistenta Bixby v podstate výhoda.

Zdroj:Samsung

Prakticky celú prednú stranu, až na malý otvor objektívu predného fotoaparátu pokrýva displej na báze technológie Super AMOLED, ktorý je plochý a má rozlíšenie 1080 x 2400 pixelov marketingovo označované ako full HD+. Rozlíšenie displeja je dostatočné aj pri tejto uhlopriečke, pixelovú štruktúru obrazu voľným okom nezbadáte. Dôkazom toho, že výrobca zvolil optimálne rozlíšenie tak z hľadiska využitia výkonu grafického procesora, ako aj spotreby, je fakt, že aj vlajkové lode s vyšším deklarovaným rozlíšením majú implicitne nastavené práve takéto rozlíšenie. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 5. Maximálnu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz oceníte pri hrách, alebo prehliadaní multimediálnych webov. Aj v tomto prípade však platí „niečo za niečo“ a plynulejšie zobrazovanie je dosiahnuté za cenu nepatrne vyššej energetickej náročnosti. Tento model nemá adaptívne nastavovanie frekvencie, takže si môžete manuálne nastaviť buď úspornejších 60 Hz, alebo plynulejšie zobrazovanie s frekvenciou 90 Hz. Výrobca udáva maximálny jas 800 nitov, takže displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Tento maximálny jas sa nastaví len v automatickom režime, ak intenzita okolitého svetla prekročí hodnotu 20 000 luxov. Samozrejmosťou je nočný režim s potlačenou modrou zložkou svetla a technológia Eye Comfort Shield upravujúca automaticky farebnú teplotu. Pod povrchom displeja je snímač odtlačkov prstov s bielym podsvietením pracujúci na optickom princípe. Rýchlosť a presnosť autentifikácie je veľmi dobrá, z hľadiska ergonómie by na pohodlné odomykanie snímač mohol byť trochu vyššie

Všetky štyri objektívy zadného fotoaparátu sú určené priamo na fotenie, takže k dispozícii máte ultra širokouhlý objektív, hlavný širokouhlý objektív, teleobjektív s trojnásobným zoomom a makro objektív.  

Na porovnanie menší model Galaxy A52 má rovnaký počet objektívov rovnako usporiadaných, avšak nemá teleobjektív a jeden z objektívov slúži len na určenie vzdialenosti pre rozostrenie pozadia. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 64 MPx. Pokiaľ chcete za dobrého svetla zachytiť maximum detailov, môžete tento fotoaparát prepnúť do režimu maximálneho rozlíšenia.  Implicitne tento fotoaparát využíva technológiu  Tetra-binning, ktorá zlúči štyri 0.8㎛ pixely do jedného väčšieho  1.6 ㎛ pixelu. Rozlíšenie fotografií je teda 16 MPx. Dôvodom takéhoto zlúčenia je, že väčšie pixely majú štvornásobne väčšiu plochu a teda sú schopné zachytiť štvornásobne viac svetla. To spolu s objektívom o svetelnosti f/1,8 s optickou stabilizáciou obrazu umožňuje získať oveľa lepšie zábery pri večernom, či nočnom fotení, alebo pri fotení v miestnosti, kde je menej svetla. Pri slabšom svetle odporúčam aktivovať nočný režim, ktorý počas troch až štyroch sekúnd zachytí 12 samostatných záberov, ktoré následne skombinuje do výsledného záberu, ktorý má spravidla prekvapivo dobrú dynamiku jasov a farieb.  Celkom dobre to funguje aj v dynamických scénach s pohybujúcimi sa objektami.

Zľava doprava: záber širokouhlým objektívom, ultraširokouhlým objektívom a teleobjektívom
Funkcia Scene Optimizer na báze umelej inteligencie sa snaží rozpoznať, čo je v zábere a prispôsobiť tomu expozičné parametre a následné spracovanie zosnímaného záberu. Funkcia dokáže rozpoznať 30 kategórií scén, napríklad jedlo, krajinu, vodopády či domácich miláčikov. Farby sú trochu sýtejšie, nie však príliš presaturované Pri makro záberoch dbajte na dobré osvetlenie a kontrolujte si, či je zaostrené na objekt, ktorý je stredobodom záberu.Večer a v noci odporúčam používať nočný režim. 

Záberu v normálnom režime (vľavo) a v nočmom režime (vpravo)

Nočný režim má aj ultraširokouhlý fotoaparát, avšak s hlavným fotoaparátom dosiahnete lepšie výsledky, takže večer a v noci používajte ultra širokouhlý režim len ak je to nevyhnutné. Cez deň za dobrých svetelných podmienok je však  kvalita týchto záberov veľmi dobrá a dobre funguje aj softvérová kompenzácia súdkovitého skreslenia, ktoré je typické pre širokouhlé objektívy.  Teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením umožňuje dosiahnuť oveľa lepšie zábery než digitálny zoom. Teleobjektív aj hlavný širokouhlý objektív majú účinnú optickú stabilizáciu obrazu, ktorú oceníte hlavne pri nahrávaní videa „z ruky“.

Záber teleobjektívom

Teleobjektív často rieši aj problém s tieňom. Vľavo záber zblízka, vpravo záber z väčšej vzdialenosti teleobjektívom

Záber v interiéri

Zábery makro objektívom

Samozrejmosťou je nakrúcanie videa v rozlíšení 4K UHD. Videá obsahujú dostatok detailov, čo svedčí o dobre zvládnutom priebežnom spracovaní a kompresii obrazu. . Určite vyskúšajte funkciu 4K video snap, ktorá umožňuje z nakrúteného 4K videa povyberať kľúčové momenty a uložiť ich ako statické zábery, ktoré majú rozlíšenie 8 MPx. Akčné scény pri ktorých sa so smartfónom pohybujete odporúčam nakrúcať v režime FullHD@30 fps, pretože toto je maximálne rozlíšenie pre super stabilizáciu obrazu, ktorá je veľmi účinná. Určite vyskúšajte režim jednotlivé, ktorý z niekoľkosekundového záznamu dokáže vytvoriť 8 rôznych fotiek a videosekvencií

Čipset Snapdragon 720G od Qualcommu má dva výkonné jadrá aktivované pri hrách a náročných aplikáciách a šesť úsporných jadier pre bežné aplikácie a rutinné úlohy. Nie je to úplný výkonnostný šampión avšak používateľské rozhranie operačného systému aj aplikácií je plynulé a zahráte sa aj náročnejšie hry, samozrejme plynulosť akčných scén a detaily nebudú vždy také ako na dvojnásobne drahších vlajkových smartfónoch.   

Batéria v pohode vydrží tri dni dni bežného používania. Funkcia adaptívneho šetrenia energie analyzuje na báze strojového učenia vaše typické denné aktivity a podľa toho optimalizuje spotrebu. Pribalená je 25  W nabíjačka, ktorá nabije batériu na plnú kapacitu približne za 80 – 90 minút. Bezdrôtové nabíjanie je doménou vlajkových lodí, takže v tejto cenovej kategórii ho nemôžete očakávať.

Reprodukcia zvuku je stereofónna, dostatočne hlasná, a na danú cenovú triedu prekvapivo kvalitná. Vylepšuje ju technológia Dolby Atmos. Konzervatívnejších používateľov poteší 3,5 mm Jack konektor na pripojenie slúchadiel. S nimi si môžete naplno vychutnať aj priestorové zvukové efekty. Pri hrách odporúčam aktivovať špeciálny režim Dolby Atmos for Gaming.

Android 11 vylepšuje nadstavba One UI 3.1 optimalizovaná na ovládanie jednou rukou. Je to dobrý kompromis, čo sa týka predinštalovaných aplikácií bez zbytočného balastu


Verdikt: Kandidát na bestseller, ktorý zaujme veľkým a kvalitným displejom a trojdňovou výdržou batérie

Technické údaje: Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon720G  s frekvenciou jadier (2 x 2,3 GHz Kryo 465 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 465 Silver), 8 nm technológia; GPU Adreno 618, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor + slot na microSDXC kartu;  displej: 6,7 palcový Super AMOLED, rozlíšenie 1080 x 2400 px, 394 PPI, 90 Hz 800 nit;   Fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý (26 mm): 64 MPx, 0.8 µm f/1.8 OIS; ultra širokouhlý (123˚) 12 MPx 1.12µm, f/2.2;  teleobjektív 8 MPx, 1 µm f/2,4  ;makro objektív: 5 MPx, f/2.4;; predný fotoaparát: 32 MPx, 0.8 µm, f/2.2; Konektivita:  WiFi 802-11 ac, bluetooth 5.0, A2DP, LE; NFC; Operačný systém Android 11 s nadstavbou OneUI 3.1; Batéria: 5 000 mAh; Rozmery: 165 x 77,4 x 8,4 mm, hmotnosť 203 g. Cena: 448 eur

+ výborný displej, dizajn, výdrž na batériu, vodeodolnosť, dobré fotoaparáty

- potešila by podpora 5G

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu
Samsung Galaxy A72

1 komentár

mohli by ste zrecenzovať nejaký linux telefón? prípadne ako nainštalovať linux na starší android telefón? díky reakcia na: Samsung Galaxy A72 - favorit s veľkým displejom a výbornou výdržou

13.6.2021 17:06
nedalo by sa zrecenzovať nejaký linux telefón? prípadne ako nainštalovať linux na starší android telefón? díky :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať