SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Samsung Jet Bot AI+

0

Už sme si zvykli, že Samsung aj v oblasti domácich spotrebičov dokáže prekvapiť. Jedno z takých prekvapení je najnovší a zároveň najvyšší model robotického vysávača Samsung Jet Bot AI+. Rovnako ako pri predchádzajúcej generácii zostáva Samsung verný cyklónového systému, ktorý je tu inovovaný a využíva spolu 8 cyklónových komôrok.

Tie pracujú na jednoduchom princípe odstredivého efektu, ktorý vzniká pri roztočení prúdu nasávaného vzduchu na vysokú rýchlosť. Vďaka tomu dôjde k odstredeniu nečistôt mechanickou cestou. Dodatočný, v tomto prípade až 5-stupňový filtračný systém slúži iba na odfiltrovanie prachových častíc, ktoré prejdú systémom pri prechodových stavoch zapínania a vypínania, a dokáže zachytiť prachové častice až na úrovni 0,5 – 4,2 µm. Nádoba na odpad má objem 0,2 l a jej všetky časti sú umývateľné. Objem by sa mohol zdať malý, vysávač však dostanete so špeciálnou nabíjacou základňou, ktorá obsahuje integrovaný vysávač s veľkoobjemovým vreckom. Ten vždy po zaparkovaní vysaje celý obsah integrovaného zásobníka. To umožňuje v podstate úplne bezobslužnú prevádzku zariadenia počas 1 až 3 mesiacov.

Čistiaci mechanizmus využíva špeciálnu kefu z mäkkých tkaných textílií s votkanými striebornými antistatickými vláknami. Tento systém je výborný hlavne pri čistení pevných podláh, keď môže zariadenie pracovať s nižším sacím výkonom. Pri vysávaní kobercov systém automaticky rozpozná typ povrchu a nastaví vysoký sací výkon na hĺbkové vyčistenie kobercov. Účinná technológia čistenia rotačnej kefy zabraňuje namotávaniu vlasov okolo kefy a tá zostáva dlhodobo čistá. Vďaka vysokému saciemu výkonu zariadenie nepotrebuje bočné kefky, na boku sú iba gumové usmerňovacie klapky, ktoré zabezpečujú vyššie satie v okrajovej časti. Vďaka tomu vysávač dokáže kvalitne vyčistiť aj okraje.

Kvalita robotického vysávača však stojí a padá na navigačnom systéme. Jet Bot AI+ je v tomto smere jedno za najvyspelejších zariadení na trhu. Navigačný systém je založený na umelej inteligencii Intel AI, ktorá dokáže identifikovať a mapovať rozmiestnenie rozličných predmetov či nábytku a dôkladne vyčistiť priestor okolo nich, ale aj zabezpečuje, aby vysávač nepoškodil voľne ležiace predmety alebo sa do nich nezamotal. Pri testovaní bez problémov obišiel pohodenú ponožku aj slúchadlá s káblom na zemi. Nemusíte sa tak báť, že by vám napríklad prevrátil misku s vodou pre vášho domáceho miláčika. Na to, aby to dokázal, využíva sofistikovaný systém snímačov. Jeho súčasťou je laserový senzor LIDAR, ktorý dokáže veľmi presne vytvoriť mapu priestoru, kde sa pohybuje, a potom sa pomocou nej navigovať. K dispozícii je aj 3D senzor so stereo kamerou, ktorý sníma priestor pred robotom a vďaka analýze 3D obrazu dokáže detegovať a rozlíšiť jednotlivé druhy objektov a podľa ich povahy potom postupovať ďalej. Senzor môže rozlíšiť predmety väčšie ako 1 cm v každej osi a sníma priestor so zorným poľom 60° horizontálne a 40° vertikálne. Ďalšie senzory slúžia na detegovanie množstva nečistôt a podľa toho potom vysávač zvýši sací výkon, prípadne cez dané miesto prejde viackrát. Zariadenie má navyše vstavanú aj kameru, ktorá slúži na uľahčenie a spresnenie navigácie, okrem toho však môže poslúžiť aj na monitorovanie priestoru.

Zariadenie má možnosť pripojenia k Wi-Fi a ovládať sa dá iba smartfónom. Na vrchnej strane je umiestnená dvojica tlačidiel na spustenie upratovania a návrat na základňu. Všetko ostatné sa ovláda pomocou aplikácie Samsung Smart Things. Tu môžete nastaviť rôzne režimy upratovania, časovače a ďalšie parametre. Pri prvom spustení trvá upratovanie trocha dlhšie, pretože zariadenie si vytvára mapu priestoru. Po vytvorení ju rozdelí na miestnosti, tie, samozrejme, môžete upraviť. Pri ďalšom upratovaní môžete jednoducho zvoliť upratanie všetkých miestností, vybrať iba niektoré, prípadne zvoliť iba upratanie určitého priestoru. To sa dá jednoduchým umiestnením a úpravou tvaru vymedzeného priestoru na mapke. Takýchto priestorov si môžete naraz zvoliť aj viacero. Môžete si takisto zvoliť upratovanie okolo nábytku. Robot vám ikonkami zobrazí, kde máte stôl, stoličku, lampu a podobne. V aplikácii si môžete zvoliť aj zakázané zóny. Ak využívate monitorovaciu funkciu, robota môžete na diaľku ukázaním na mapke poslať na ľubovoľné miesto v dome a tam bude hliadkovať. Ak zaznamená pohyb, pošle vám notifikáciu. Obraz z kamery môžete online sledovať na mobile aj nahrávať. Keby mu dochádzala batéria, odskočí sa nabiť a zasa sa vráti. Batéria má však v tomto prípade výdrž niekoľko dní, takže to príliš nehrozí. Jej kapacita sa hodí aj pri upratovaní. Bez problémov uprace aj skutočne veľký dom bez dobíjania.

Použitie cyklónového systému vysávania sa prejavuje vyšším sacím výkonom a menšou odpadovou prašnosťou oproti čisto filtrovým systémom. O tom sme sa presvedčili po niekoľkých vysávaniach, keď bol filter takmer úplne čistý. Odpad sa v nádobke hromadí na kraji mimo prúdu vzduchu, takže nedochádza k pretláčaniu vzduchu cez vrstvy prachu ako pri konvenčných systémoch a systém má aj pri zaplnenej nádobke stále rovnaký sací výkon. Vzhľadom na to, že po každom vysávaní sa automaticky vyprázdni, jej zaplnenie ani nehrozí. Upratovanie je veľmi kvalitné a dôsledné. Už pri druhom vysávaní vidieť obrovský rozdiel v navigácii. Ak zvolíte tretiu izbu, robot do nej prejde najkratšou cestou, pričom však zohľadní, ak má niektorým smerom vysoký prah, cez ktorý sa nedostane. Rovnako aj pri návrate na základňu ide rovno k nej bez akéhokoľvek blúdenia. Navigačný systém je dosiaľ najlepší, aký som na robotických vysávačoch testoval.

Po vybalení vysávač zaujme svojím nezvyčajným dizajnom s kruhovým krytom lidaru na vrchnej strane, ktorý sa pri parkovaní do základne zasúva do tela. Vysávač aj základňa sú v peknej kombinácii bielej so striebornou. Diaľkový ovládač k zariadeniu nedostanete, ovládate iba mobilom. Cenovka je, pravda, vyššia, no myslím, že primeraná. Jediná nevýhoda zariadenia je väčšia výška, spôsobená inštaláciou cyklónového systému, takže pod veľa druhov nábytku sa nedostane. To je však iba malá daň za inak špičkový výkon.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičková navigácia, jednoduchá obsluha, bezobslužná prevádzka, kvalitná filtrácia, kvalitné upratovanie, monitorovanie priestoru 
- Nedostane sa pod nižší nábytok

PARAMETRE:

• Model: Samsung Jet Bot AI+, čas činnosti: 90 min, sací výkon: 30 W, typ batérie: Li-ion,  filtrácia: 5-stupňová, zber prachu: Multi Cyclone, zberná nádoba 0,2 l, Clean Station: výkon 1300 W, obsah vrecka 2,5 l, hlučnosť: 74 dB, procesor: štvorjadrový R18, AI procesor: Intel Movidius Myriad X, pripojenie: Wi-Fi, podpora Smart Things, Bixby, Alexa, Google Assistant

• Cena: 1499 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať