PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

SONY BRAVIA XR 65A80J / Kino, ako sa patrí

0

Po nedávno testovanom LCD televízore Sony strednej triedy k nám tentoraz dorazil na test model A80J, ktorý je najnižším modelom OLED v tohoročnej ponuke Sony. Celkovo tak patrí presne do stredu ponuky a nad ním sú už iba dve série modelov OLED Master Series. Veľká výhoda testovaného modelu je v tom, že preberá väčšinu technológií z vyššieho modelu A90J, pričom ho dostanete za podstatne nižšiu cenu. Hlavný rozdiel je panel OLED, ktorý je vo vyšších sériách inštalovaný na kovovej platni zabezpečujúcej jeho lepšie chladenie. Vďaka tomu majú modely Master Series vyššiu svietivosť a kontrast. Zďaleka to však neznamená, že by A80J nemal čo ponúknuť. Rovnako ako ostatné tohoročné modely je vybavený najnovšou čipovou súpravou BRAVIA XR, založenou na kognitívnej umelej inteligencii. Konvenčná AI dokáže detegovať a analyzovať obrazové prvky, ako napríklad farbu, kontrast a detaily, individuálne a vyberá, ktoré úpravy použije. Nový kognitívny procesor XR dokáže vykonávať krížovú analýzu viacerých prvkov naraz rovnako ako ľudský mozog, a tak prispôsobuje výsledok čo najviac ľudskému vnímaniu.

Týmto spôsobom sa všetky prvky vzájomne upravia, aby sa dosiahol najlepší konečný výsledok, takže všetko v scéne je synchronizované a realistické. Kognitívny procesor XR rozdelí obrazovku na zóny a zisťuje, kde sa v obraze nachádza ústredný bod. Rovnako analyzuje aj polohu zvuku, aby sa zvuk presne zhodoval s dianím na obrazovke. Okrem toho konvertuje akýkoľvek zvuk na 3D priestorový zvuk a poskytuje zvukovú scénu s najvyššou realitou. Umelá inteligencia je trénovaná na miliónoch scén a stále sa učí nové vzorce a scény, pričom analyzuje a rozumie obrovskému množstvu dát a inteligentne optimalizuje obraz a scénu na čo najvernejší obraz a zvuk. Procesor využíva množstvo technológií a funkcií na zdokonalenie, ako napr. XR Contrast na zlepšenie kontrastu bez straty kresby v tieňoch a jasoch, XR Colour na realistické podanie farieb, XR Clarity na inteligentné dotváranie textúr pri upscalingu z nižších rozlíšení alebo XR Motion na zaistenie plynulého obrazu v dynamických scénach. Televízor obsahuje plat­formu Bravia Core, podporuje služby Google TV, Apple Air Play 2. Vo výbave sú porty HDMI 2.1 s podporou 4K 120 sn./s, variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR), režim automatickej nízkej latencie (ALLM) a eARC. Sú priamo určené aj na spoluprácu s hernou multime­diálnou konzolou PlayStation 5. Okrem toho je tu aj ďalšia dvojica HDMI 2.0b, AV vstup na 3,5 mm jacku, výstup na slúchadlá, optický S/PDIF aj dvojica USB, jeden s posilneným napájaním pre externý HDD. Nechýba ani eternet a vstupy dvoch tunerov DVB-S2 a kombinovaného DVB-T2/C. Prístroj obsahuje funkcie Netflix Calibrated Mode na presné podanie farieb v službe Netflix a je kompatibilný s kalibračnými sondami a softvérom Calman. Zlepšená technológia Acoustic Surface Audio+ zabezpečuje tvorbu zvuku priamo panelom a poskytuje presnejšie umiestnenie zvuku. Samozrejmosť je podpora Dolby Vision a Dolby Atmos. Vzhľadom na to, že 4K vysielanie zväčša uvidíte iba na internetových streamovacích službách, televízor vďaka technológii XR 4K Upscaling dokáže zlepšiť full HD obsah tak, že ho takmer nerozoznáte od natívneho 4K. Zvuk je výborný a na bežné sledovanie TV si vystačíte aj s integrovanými reproduktormi. O kvalitnú reprodukciu sa stará aj technológia Ambient Optimization, ktorá optimalizuje kvalitu obrazu a zvuku v akomkoľvek prostredí a prispôsobuje ich parametre okolitému prostrediu.

Dizajn televízora je minimalistický a účelný. Panel je umiestnený v tenkom rámčeku, ktorý neruší. Zadná strana má vrúbkovaný vzor, takže sa hodí aj na umiestnenie do priestoru. Oceňujem dobré riešenie nožičiek, ktoré sa do tela iba zasúvajú zospodu, takže aj pri vybaľovaní stačí televízor podvihnúť a nožičky zacvaknúť. Držia v tele iba odporom, preto ich možno aj jednoducho vytiahnuť. Môžete ich umiestniť na menšiu aj väčšiu šírku a pre prípadný soundbar aj na výšku. To príde vhod, ak potrebujete televízor občas prenášať. Rovnako ako v iných modeloch Sony aj tu nájdete OS Android, takže máte prístup k veľkému množstvu obsahu, aplikácií a služieb. Sony tu ponúka aj svoju streamovaciu službu Bravia Core, ktorá bola vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Sony Pictures Entertainment (SPE). Používatelia majú na výber najnovšie prémiové a klasické tituly od SPE a kolekciu IMAX Enhanced. Služba Bravia Core je prvá s technológiou Pure Stream, ktorá dosahuje takmer bezstratovú kvalitu ekvivalentnú UHD BD so streamovaním až 80 Mb/s, kde majitelia televízorov nájdu aj špeciálnu bezplatnú ponuku. Okrem toho máte, samozrejme, na výber z najrôznejších streamovacích služieb vrátane najznámejších YouTube, Netflix, Spotify a mnohých ďalších. Televízor ponúka rýchly prístup k množstvu obsahu a služieb pomocou Google TV a jednoduché pripojenie k väčšine zariadení vrátane Apple AirPlay 2 a HomeKit.

Nepáčilo sa mi však, že po zapnutí televízor nabieha vždy do domovskej obrazovky, aj keď hlavne využívate externý zdroj, ako napríklad satelitný prijímač. K videovstupu sa musíte vždy preklikávať alebo si môžete nastaviť prenos povelov CEC cez HDMI. To však každému nemusí vyhovovať. Na domovskej obrazovke sa vám navyše stále zobrazujú ponukové náhľady všetkých služieb bez ohľadu na to, či ich máte predplatené. Dá sa to, samozrejme, vymazať, ale je to otravné.

Kvalitou obrazu sa televízor radí k tomu najlepšiemu, čo v tejto kategórii môžete mať. Pravda, na Master Series to nie je, ale tam si zase priplatíte. Nový procesor XR robí veľmi dobrú prácu, obraz je výborne prekreslený, s vernými farbami. Vďaka technológii OLED a XR Contrast poskytuje hlbokú čiernu a vysokú mieru detailov v tmavých aj presvetlených miestach. Veľmi dobre si poradí aj s obrazom HDR, ktorý reprodukuje vo formátoch HDR10, HLG a Dolby Vision. Okrem testovanej 65" uhlopriečky je k dispozícii aj v uhlopriečkach 55 a 77". Príjemne prekvapila aj kvalita zvuku s výkonom 3 × 10 W a s dobre lokalizovaným zvukom so slušným frekvenčným rozsahom a podporou technológií Dolby Audio, Dolby Atmos a DTS. Televízor umožňuje kompenzáciu umiestnenia a polohy poslucháča.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz a zvuk, ovládanie, výbava, konektivita, dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Sony Bravia XR-65A80J, displej: 65" OLED (3840 × 2160 bodov), obrazový procesor Cognitive Processor XR, OS Android TV, vstupy: 2× HDMI 2.1 (4K120/eARC/VRR /ALLM), 2× HDMI 2.0, 2× USB, integrované Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.2, zvukový výkon 3 × 10 W, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF(optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 137 kWh/1000 h, menej ako 2 W stand-by, rozmery so stojanom: približne 144,8 × 85,9 × 33 cm, hmotnosť bez stojana 22,3 kg

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať