SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Samsung predstavuje filter Less Microfiber™, ktorý chráni oceány pred mikroplastami z práčok

Tlačové správy
0

Filter Less Microfiber™ s ľahkou údržbou zachytáva až 98 % mikroplastov, ktoré z práčok mieria do oceánov

SAMSUNG 042024 Advertisement

Spoločnosť Samsung Electronics dnes predstavila nový externý filter pre práčky Less Microfiber™, ktorého účelom je výrazne znížiť množstvo mikroplastov vznikajúcich počas prania. Filter vytvorený v spolupráci s výrobcom oblečenia Patagonia za prispenia globálnej ekologickej organizácie Ocean Wise využíva úspech pracieho programu Less Microfiber™ Cycle, ktorý Samsung predstavil vlani. Tento režim tiež obmedzuje emisie mikroplastov a predstavuje ľahkú a účinnú cestu k udržateľnému praniu. Nový filter je v súčasnej dobe k dispozícii v Kórei a vo Veľkej Británii, v treťom štvrťroku sa dostane aj do ďalších krajín.

„Mikroplastov je v oceánoch stále viac a v rôznych krajinách sa preto sprísňuje regulácia, ide okrem iného o ohrozenie ľudského zdravia na celej planéte. Preto sme sa spojili s organizáciou Ocean Wise a firmou Patagonia a spoločne sme vyvinuli technológiu, ktorá tvorbe a emisiám mikroplastov dokáže v každodennom živote účinne brániť,“ vysvetľuje Moohyung Lee, výkonný viceprezident a riaditeľ tímu pre výskum a vývoj v divízii digitálnych spotrebičov Samsung Electronics. „Vďaka inováciám, ku ktorým patrí aj filter a prací režim Less Microfiber™, vylepšujeme udržateľnosť celého radu denne používaných produktov a umožňujeme domácnostiam, aby sa bez nadmerného úsilia správali naozaj ekologicky.“

Od pracieho cyklu Less Microfiber™ k rovnomennému filtru: Ako zastaviť mikroplasty, kým sa dostanú do oceánu

Kvôli eliminácii mikroplastov pri praní Samsung najskôr vyvinul prací režim Less Microfiber™ Cycle, vďaka ktorému sa týchto látok uvoľňovalo do odpadu o 54 % menej[1], čiastočne vďaka využitiu technológie Samsung Ecobubble™. Tá umožňuje rozpúšťať a absorbovať prací prostriedok pomocou vzduchových bubliniek a na pranie tak stačí nižšia teplota a menej energie. Oblečenie sa v práčke toľko neotiera a mikroplastov sa uvoľňuje menej.

Nový filter Less Microfiber™ je ďalším dôležitým krokom na tejto ceste, množstvo mikroplastov uvoľnených pri praní vďaka nemu klesá až o 98 %[2]. Pri praní štyrikrát týždenne možno tak pomocou filtra ušetriť za rok ekvivalent ôsmich pollitrových PET fliaš[3]. Vďaka špecifickej konštrukcii je možné filter Less Microfiber™ použiť aj s bežnými modelmi práčok – Samsung chce umožniť ekologické a udržateľné správanie čo najširšej skupine používateľov. Účinnosť a udržateľné vlastnosti novej technológie (filtra i pracieho režimu) nezávisle hodnotila renomovaná organizácia Ocean Wise pomocou odborne schváleného protokolu pre testovanie emisií mikrovlákien vo svojom špičkovom laboratóriu v kanadskom Vancouveri.

Udržateľné a pohodlné pranie každý deň po celú dobu životnosti

Samsung neustále vyvíja nové produkty a technológie pre udržateľnú budúcnosť. Naším heslom je Everyday Sustainability alebo Udržateľnosť pre každý deň – chceme, aby produkty boli nielen vysoko účinné, ale aj jednoduché a ľahko prístupné a aby sa s nimi pohodlne pracovalo. Na ekologické aspekty pritom myslíme v každej fáze vývoja noviniek.

A práve preto sa aj samotný filter Less Microfiber™ vyrába z recyklovaných plastov, má dlhú životnosť a ľahko sa udržuje. Lopatky filtra zachytávajú mikroplasty v mriežke s otvormi s veľkosťou 65 - 70 mikrometrov, potom ich odvádzajú a ukladajú v bočnej komore filtra. Ten tak stačí vyčistiť zhruba raz mesačne.

Aktuálny stav filtra je možné ľahko kontrolovať pomocou inteligentnej platformy SmartThings, v ktorej sa zobrazí hodnota od 0 po 100 % - čím je vyššia, tým je filter špinavší a blíži sa čas na jeho vyčistenie. Z aplikácie sa používateľ tiež dozvie o akýchkoľvek problémoch či závadách. Prací režim Less Microfiber™ Cycle je možné nastaviť na vybraných práčkach značky Samsung počnúc modelovým radom 2022, na aktiváciu stačí stlačenie jediného tlačidla. K dispozícii ho ale už tento rok budú mať aj majitelia starších práčok Samsung s Wi-Fi, poslúži na to chystaná softvérová aktualizácia.

Inovácie pre lepšiu budúcnosť

Vývoj a predstavenie pracieho režimu a filtra Less Microfiber™ sú len čiastkovými krokmi na ceste Samsungu k udržateľnosti.

„Do výskumu mikrovlákien investujeme už niekoľko rokov a učíme sa, ako znižovať množstvo vlákien, ktoré sa uvoľňujú z nášho oblečenia a prispievajú tak k znečisteniu oceánov,“ vyhlásil Matt Dwyer, viceprezident pre inovácie v spoločnosti Patagonia. „Sme Samsungu vďační, že sa k nám v tomto úsilí proti znečisťovaniu vinou mikrovlákien pripojil a spoločne sme urobili tento dôležitý krok.“

Po predstavení pracieho režimu a filtra Less Microfiber™ bude Samsung aj naďalej vyvíjať nové technológie a produkty, vďaka ktorým bude skutočne ktokoľvek môcť každý deň kráčať k vyššej udržateľnosti, ako hovorí firemné heslo. Spoločne s partnermi chceme používateľom ponúkať ďalšie a ďalšie riešenia pre ekologickejšie domácnosti.

O spoločnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Spoločnosť Samsung inšpiruje svet a tvorí budúcnosť svojimi prevratnými nápadmi a technológiami. Spoločnosť nanovo definuje svet televízorov, smartfónov, tabletov, nositeľných inteligentných zariadení, digitálnych spotrebičov, sietí a úložísk, systémov LSI, polovodičov a displejov LED. Najnovšie informácie nájdete v sekcii Novinky spoločnosti Samsung na adrese https://news.samsung.com/cz.


[1] Testované s 2 kg mikín zo 100 % polyesteru, porovnávali sa cykly Synthetics na bežnej práčke Samsung WW4000T a cyklus Less Microfiber na WW9400B. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od oblečenia a okolitého prostredia. Testovala spoločnosť Ocean Wise Plastics Lab.

[2] Testované v spoločnosti Ocean Wise Plastics Lab na modeli WW90T734DWH (cyklus Synthetic, cca 2 kg oblečenia zo syntetických látok), s porovnaním množstva mikrovlákien pri inštalácii filtra Less Microfiber™ Filter a bez neho. Množstvo sa vypočítalo pomocou odpadovej vody prechádzajúcej cez filter 50 um. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od oblečenia a okolitého prostredia.

 

[3] Testované v spoločnosti Ocean Wise Plastics Lab na modeli WW90T734DWH (cyklus Synthetic, cca 2 kg oblečenia zo syntetických látok), s porovnaním množstva mikrovlákien pri inštalácii filtra Less Microfiber™ Filter a bez neho. Množstvo sa vypočítalo pomocou odpadovej vody prechádzajúcej cez filter 50 um. Jeden prací cyklus znižuje množstvo mikroplastov o 0,627 g, výpočet sa zakladá na pracej várke s hmotnosťou 5 kg (0,125 g/kg x 5 kg). Ročné zníženie emisií (132 g) sa zakladá na 210 cykloch (4x týždenne, 52 týždňov) pri pracej várke 5 kg. Hmotnosť pollitrových PET fliaš (15,4 g) vychádza zo smerníc kórejského Ministerstva pre životné prostredie.

Zobrazit Galériu

Samsung Electronics Co., Ltd.

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať