ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD / Externý HDD pre cestovateľov

0

Tradičné platňové pevné disky sú dnes skôr na ústupe, to však neznamená, že by nemali význam. Vo všeobecnosti sú oproti diskom SSD vhodnejšie na dlhodobú archiváciu alebo prenos väčších objemov dát. Naopak, proti nim hrá rýchlosť, ktorú násobne prekonávajú aj lacné modely SSD. Ich najväčším benefitom však zostáva pomer ceny a kapacity, respektíve cena za gigabajt úložného priestoru. Aj keď sa dnes častejšie stretnete s internými HDD, stále sú aktuálne aj prenosné, zväčša 2,5-palcové modely. Jedným z nich je aj novinka SanDisk Professional G-Drive ArmorATD, ktorá je k dispozícii s kapacitou 1, 2, 4 a 5 TB. Ide o čiastočne odolný externý pevný disk. Je zameraný na používateľov, ktorí hľadajú spoľahlivosť a kapacitu za prijateľnú cenu, ale zároveň nepotrebujú vysokú rýchlosť, akú ponúkajú disky SSD. Ja som mal na test najmenší model s kapacitou 1 TB. Ten ponúka relatívne nízku cenu, hoci v súčasnosti sa z hľadiska výhodnosti viac oplatia modely s kapacitou 4 a 5 TB. S kapacitou 1 a 2 TB totiž už dnes za podobnú cenu kúpite prenosný SSD.

G-Drive ArmorATD je jeden z prvých produktov v novom portfóliu SanDisk Professional spoločnosti Western Digital. Od predchádzajúceho modelu zo série G-Technology sa ArmorATD odlišuje novou farebnou schémou a je formátovaný v HFS+ namiesto exFAT. Tento formát je kompatibilný so systémom Mac a jeho Time Machine, zálohovacím systémom Mac OS. Ak plánujete používať disk s Windows PC a Mac, budete musieť HDD preformátovať na exFAT.

Disk je jednoducho prenosný, aj keď vzhľadom na odolnosť je predsa len o niečo väčší, než sme pri 2,5" HDD zvyknutí. Môže za to ochranný lem z čiernej gumy, ktorý chráni disk a a pridáva mu protisklzové vlastnosti. Port USB-C so štandardom USB 3.1 Gen. 1 je ukrytý pod gumovou krytkou a je kompatibilný aj s portmi Thunderbolt 3 na najnovších Macoch. Disk je čiastočne odolný proti nárazom a tlaku do takmer 500 kg alebo pádu z výšky 1 m. Jeho odolnosť proti prachu a vode je na úrovni IP54, čo ho robí vhodným aj do náročnejších podmienok.

Rýchlosť disku je typická pre 5400-otáčkové HDD. Čítanie je na úrovni 136 MB/s a zápis 131 MB/s. Cena za GB vychádza najlepšie pri 5 TB verzii na 0,05 eura/GB, pri testovanom 1 TB modeli je to 0,11 eura/GB.

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD je efektívne riešenie externého úložiska. Pre používateľov Mac je pripravený na priame použitie. Používatelia Windows si ho môžu jednoducho preformátovať nástrojom Správa diskov vo Windows. Jediná nevýhoda oproti konkurencii je chýbajúci softvér a hardvérové šifrovanie. Na druhej strane ponúka výhodnú cenu, dobrú odolnosť a kvalitné spracovanie hliníkového tela s gumovou ochranou.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Odolná konštrukcia, certifikácia IP54, kvalitné spracovanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 1 TB: kapacita 1 TB, odolnosť IP54, rozhranie USB-C štandard USB-3.1 Gen. 1, rozmery (mm): 130,05 × 87,12 × 21,08, hmotnosť 230 g, dodávané príslušenstvo: kábel USB-C na USB-C, USB-C na USB-A

Cena: 103,99 EUR (1 TB), 156,90 EUR (2 TB), 247 EUR (5 TB)

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať