SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

Technológie
16

Švajčiarsko patrí medzi krajiny, ktoré umožňujú nevyliečiteľne chorým pacientom rozhodnúť sa ukončiť svoj život pomocou asistovanej samovraždy. Pri takomto zákroku musí byť prítomný lekár, ktorý podá liek rýchlo vedúci k bezbolestnej smrti. Spoločnosť s názvom Exit International však vytvorila stroj Sarco, ktorý slúži na rovnaký účel. Samovražedný modul zhotovený 3D tlačou nevyžaduje použitie liekov, pretože sa spolieha na mechanizmus, ktorý znižuje hladinu kyslíka vo vzduchu, čo v konečnom dôsledku vedie k bezvedomiu a smrti. Vo Švajčiarsku môžu organizácie legálne prevádzkovať stroj Sarco.

Podľa webu SwissInfo v roku 2020 zomrelo v krajine asi 1300 ľudí pri asistovanej samovražde požitím tekutého pentobarbitalu sodného. Po jeho užití človek do piatich minút zaspí, nasleduje hlboká kóma a potom smrť. Samovražedný modul Sarco by priniesol rovnaký výsledok, pokojnú smrť, ibaže inou metódou. Zariadenie vyzerá ako rakva zo sci-fi filmu, ktorá zachraňuje život pomocou pokročilej kryogénnej technológie. Cieľom modulu je umožniť jedného dňa používateľom ukončiť svoj život na vlastnú päsť. V súčasnosti sa však stále vyžaduje prítomnosť lekárov.

Osoba požadujúca službu asistovanej samovraždy by si ľahla do modulu, odpovedala na niekoľko otázok a potom by mohla stlačiť tlačidlo v module. Vzápätí kabínu zaplaví dusík, čím sa obsah kyslíka zníži na 1 %. Zníženie koncentrácie nastáva za 30 sekúnd, čo spôsobí, že sa človek bude cítiť dezorientovaný alebo euforický, kým stratí vedomie. Necíti žiadnu paniku ani pocit dusenia. V prostredí, kde je kyslíka menej ako 1 %, smrť nastane po 5-10 minútach.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

16 komentárov

To je reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

12.12.2021 07:12
Fascinuje ma tento newspeek. Prípravku na zabitie hovoríme liek, rovnako ako vakcína hovoríme niečomu, čo je niečo úplne iné. Testovaný je chorý, netestovaný je zdravý a zdravý rozum sa vytratil.
Kto verí, že život na Zemi je zastávkou na ceste duše Vesmírom, ten so smrťou nemá problém, pravda umieranie je niekdy ťažké. A taký človek sa môže pýtať, kto chce tie duše zo Zeme zrazu vyhnať a najmä prečo. A kto neverí na posmrtný iný život, ten sa zrejem so životom rozlúčiť nechce.
Najsmutnejšie je to, že dnes sa nič nerobí pre ľudí, len to, na čom sa dá zarobiť.
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

12.12.2021 20:12
Dnes sa robi to, co chcu hlupi ludia. Lebo tych je 9x viac ako mudrych a mudri su prehlasovani.
Reagovať

Futurama reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

10.12.2021 18:12
Suicide Booth
Reagovať

super reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

10.12.2021 01:12
Sponzorsky to zaobstarám celej redakcii pcrevue, keď ich náhodou pochytí úzkosť z toho že sú takí vymletí slniečkári a dokopy nik ich už nekupuje.
Reagovať

zaujimave reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 22:12
ze autor alebo prekladatel clanku ani raz nespomenul slove eutanazia, ale vola to samovrazdou. Ako by chcel naznacit, ze po smrti bude este horsie...
Reagovať

jatu reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 15:12
Prečo dementátor vymazáva prispevky?
Reagovať

jatu reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 15:12
Aj takéto informácie sú zaujímavé aby ste neumerly šprostý !! Aj keď niektorým sa to aj tak nepodarí.
Reagovať

Luboslav Lacko kup si to reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 14:12
Lacko kup si to a pouzi s celym klamarskym timom v hnojtechu. Ked zaniknete, zariadenie preplatime pozostalym.
Reagovať

RE: Toto je to Slovensko, kde žije 80% kresťanov :-D reakcia na: Luboslav Lacko kup si to

13.12.2021 17:12
Toto je to Slovensko, kde žije 80% kresťanov :-D Prajú nextechu smrť. Ty kámo samí ateista navôkol. Už by chceli aj legálne vraždiť, to ma podrž.
Reagovať

RE: RE: A to 1% aj ten bordel robí: Napichávajú sa rôznymi chemikáliami nanitmi, ktoré ovládajú elmag poľom a mučia sa reakcia na: RE: Toto je to Slovensko, kde žije 80% kresťanov :-D

14.12.2021 14:12
A to 1% aj ten bordel robí: Napichávajú sa rôznymi chemikáliami nanitmi, ktoré ovládajú elmag poľom a mučia sa. Spôsobujú si šťukanie z telom. Jak mi jedna pani a jeden pán hovorili. Vrajj ich začne šťukaním bolieť v tele alebo im stimulujú prostatu a pýta ich na honenie. A takto im šťukajú z telom pekný pocit a hneď na to bolí, vyvolávajú Zigmundove Frojdove pudy a čakajú, že sa aj títo ľudia budú vŕšiť. No oni im na to neskočili, nevŕšia sa, ale modlia k Bohu a prosia o pomoc Ježiša. Slovensko má mnoho myanmarských Su Ťi, len sa o nich nevie, nerozhlasujú to o sebe, ale sa modlia o pomoc.

RE: RE: Toto je to Slovensko, kde žije 80% kresťanov :-D reakcia na: RE: Toto je to Slovensko, kde žije 80% kresťanov :-D

13.12.2021 21:12
Odpovedáte na chudáka trolla, ktorý už inú radosť zo života nemá len strpčovať ho iným. Nekŕmte ho :-).
Inak keby aj 99% boli slušný ľudia, tak to tomu zvyšnému percentu nezabráni robiť najväčší bordel.

Moja mama vždy vravievala: Nevychovávala som vás nadarmo, aby ste sa zabili. Musíte voľačo prežiť, zajtra bude lepšie, nebojte. reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 12:12
Svätý Ján Pavol druhý vravieval: Nebojte sa! Každý musí odniesť svoj kríž do konca, i keď by sme si to mnohokrát radi skrátili. A tiež vravieval: Z kríža sa nezostupuje! A hoci mal ťažkú chorobu, odniesol svoj kríž až do konca. Svätý Ján Pavol druhý je pre nás veľkým vzorom ako sa nepoddať krížu a niesť ho až do konca.
Reagovať

To Vazne ? reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 07:12
To vazne nie je nic zaujimavejsie vo svete vedy ako toto.....aj s navodom....... halo halo sefredaktor .. budice !!!!
Reagovať

hanba reakcia na: Sarco: High-tech zariadenie na asistovanú samovraždu

9.12.2021 06:12
Vam tu uz asi celkom preskocilo. Propagacia strojov na samovrazdu. Stale dokazete prerazit vlastne uz aj tak nizke dno.
Reagovať

RE: hanba reakcia na: hanba

13.12.2021 21:12
Propagácia? U mňa to práve vyvolalo opačné pocity. Spomenul som si na Futuramu a pousmial som sa s trochu trpkým pocitom.
To že o tom nebudú písať neznamená že to prestane existovať. Radšej sa o tom dočítam tu, ako by som to prvý raz zbadal u nás na ulici namiesto telefónnej búdky.

RE: hanba reakcia na: hanba

9.12.2021 11:12
Podľa mňa je to v poriadku - keď sa chce niekto "odpraviť" a môže na to využiť inú, novšiu či modernejšiu metódu ako je zaužívané, prečo by sa o tom nemohol dozvedieť napr. aj zo slovenského portálu...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať