SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Zaujímavé využitie dronov na čistenie solárnych panelov

Technológie
0

Na solárnych paneloch sa hromadí prach, špina a iné nečistoty, takže ich treba čistiť. Problém je v tom, že sa často nachádzajú na vysokých budovách alebo v odľahlých oblastiach. Izraelská spoločnosť Solar Drone poskytujúca služby pre solárne farmy spolupracuje s izraelským výrobcom dronov Airobotics na vývoji riešenia založeného na dronoch, ktoré túto prácu zvládne. 

Systém bude zahŕňať kvadrokoptéru uloženú v dokovacej stanici odolnej proti poveternostným vplyvom, ktorá bude umiestnená v blízkosti príslušných solárnych panelov.  V pravidelných intervaloch sa otvoria dvere navrchu stanice, dron na napájacej platforme sa vyzdvihne, potom vlietne a poletí k panelom. Vďaka technológiám, ako sú senzory LiDAR a mapovacie kamery, sa dron zastaví nad každým panelom, postrieka ho čistiacou kvapalinou a potom prejde nad ďalší.

Po dokončení čistenia sa dron vráti k dokovacej stanici a spustí sa do nej. V prípade potreby robotický systém vymení batériu za čerstvo nabitú a nádrž na čistiacu kvapalinu nahradí plnou. Podľa spoločnosti Solar Drone by mal byť systém o 25 percent lacnejší ako použitie iných techník čistenia panelov. Navyše dron sa nedotkne panelov, takže je malá pravdepodobnosť, že by ich poškodil.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať