Sčasti robot, sčasti žaba: Xenoboty sú prvé roboty vyrobené zo živých buniek

11

V januári zverejnili vedci z Vermontskej univerzity a Tuftsovej univerzity správu o „úplne novej forme života“. Zobrali embryonálnu pokožku a srdcové bunky africkej pazúrovej žaby (Xenopus laevis) a z tejto živej hmoty zostavili robotické zariadenia – xenopus sa tak zmenil na xenobot. Xenoboty sú prvé roboty úplne vyrobené zo živých materiálov. Sú navrhnuté superpočítačom pomocou softvéru, ktorý emuluje prirodzený výber.

Algoritmy určujú možné efektívne konfigurácie tkaniva pre xenobota na vykonanie konkrétnej úlohy, ako je napríklad pohyb v kvapaline alebo prenášanie užitočného zaťaženia. Najsľubnejšie vzorky sú vytvarované malými kliešťami a kauterizačným perom, potom sa vypustia do Petriho misiek, kde tieto fliačky mäsa obojživelníkov žijú asi týždeň, než sa rozpadnú. Nie je v nich zapojená nijaká elektronika.

Ich správanie je úplne programovateľné prostredníctvom štruktúrneho usporiadania pulzujúcich srdcových buniek, ktoré sa nachádzajú v matici tuhých kožných buniek. Hoci xenoboty zatiaľ nedokážu viac ako plaziť sa či plávať, vedci v nich vidia obrovský potenciál v oblastiach ako medicína a sanácia životného prostredia. V budúcnosti by sa mohli xenoboty skonštruovať tak, aby doručovali lieky v ľudskom tele alebo zhromažďovali mikroplasty v oceánoch a po vykonaní práce by boli biologicky odbúrané.

Zdroj: discovermagazine.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

11 komentárov

a vraj slobodné Slovensko reakcia na: Sčasti robot, sčasti žaba: Xenoboty sú prvé roboty vyrobené zo živých buniek

23.12.2020 17:12
týpci sa tu mučia nanitami a vraj sloboda, tu zgegneš keď sa dakomu znevidíš, tak si dávajte bacha na vlacha :-D keď začali s jedným, určite vás bude čo chvíľa viacej ;-)
Reagovať

RE: a vraj slobodné Slovensko reakcia na: a vraj slobodné Slovensko

26.1.2021 13:01
forma otroctva, paragraf ;)
Reagovať

RE: RE: a vraj slobodné Slovensko reakcia na: RE: a vraj slobodné Slovensko

28.1.2021 21:01
no oni ťa vlastne liečia tým, že si nadržaná alebo nadržaný, lebo potom si vyhoníš alebo máš sex s manželkou a tie telové tekutiny odídu z tela a ty nedostaneš zápal. Lebo, ak by ti spôsobovali dysfunkciu a tebe by to nešlo, tak tie telové tekutiny sa zaseknú niekde na pol ceste a ty dostaneš zápal zákwas a tak by ti odrovnali zdravie. Čiže ty potrebuješ, aby ťa zdravo pýtalo a aby si bola občas nadržaná, nadržaný kvôli zápalom v tele. Ale sú to inak riadne svine, že ti ovládajú práve pohlavné orgány a tebe sa nedá dosiahnuť koitus, orgazmus, vrchol - tým ťa môžu vážne zdravotne poškodiť. Čiže sú to somári od počítačového stola, ktorí nemajú o medicíne žiadnu šajnu ;) Mala by si si pravidelne pozrieť péčko/manžela/manželku a vyhoniť, ak chceš byť zdravá, zdravý. To nevravím o tom, že lekári v 18tom storočí púšťali žilou, čo je zdravé tiež :)
Reagovať

xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil reakcia na: Sčasti robot, sčasti žaba: Xenoboty sú prvé roboty vyrobené zo živých buniek

12.12.2020 16:12
povráva sa, že niektorí ľudia už majú miniatúrne roboty v tkanive alebo chrbtici a že keď im niekto zatlačí cez wifi, 4G ovládanie xenobotov na nerv, tak ich niečo bolí, povráva sa, že armáda už to dávno má a zneužíva to na ľuďoch skorumpovaného Slovenska. Nikto to nechce zatiaľ dokázať, lebo je to hightech, ale už tým úspešne mučia ľudí a robia im napriek. Pravdepodobne to je titánové, lebo to nevyvoláva alergickú reakciu v tele, ale nenormálne to vraj vie striedať stavy bolí/nebolí. Čo ja viem, tak nahlásený trestný čin na Slovensku polícia riešila tak, že človeka ani nevypočuli ani nespísali zápisnicu, ale odviezli človeka, ktorý chcel podať trestné oznámenie rovno na psychiatrickú kliniku policajným autom a viac sa nebavili :-(
Reagovať

RE: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil reakcia na: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil

14.12.2020 19:12
riadne trápne, namiesto toho, aby ti niekto dal ukľudňujúce látky, ti xenobotom dráždi vagínu zvnútra, tak ty jaká nadržanka budeš ženská moja, len sa musíš opýtať farára, ak si veriaca, či sa s touto vadou chodí na sväté prijímanie alebo nie, keď ťa robia xenoboty občas zvnútra. pochybujem, že Persen na ukľudnenie účinkuje, keď to zapnú zvnútra tela - no páni moji, to je doba, už ani nevieš, kde to zješ tie nanoboty a máš problémy a choroby. želám polícií veľa šťastia pri odhaľovaní týchto páchateľov ;-)

RE: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil reakcia na: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil

13.12.2020 16:12
ja som zasa počula, že jeden človek bol na polícií nahlásiť, že ho mučia nanitmi a oni ho odviezli na psychiatriu, kde strávil mesiac a on im tam vraj hovoril, že ich neustále počuje hovoriť nejaké nezmysly, akoby boli hypnotizovaní všetci a niekto ich ovládal cez podvedomie, plus neustále sa sťažoval, že ho niečo zvnútra dráždi a cvaká to s ním hore dole. Tak to asi bude nejaké štátne tajomstvo toto, že všetci sú hypnotizovaní a vláda, či zločinci z armády ich ovládajú: povedia ti čarovné slovíčko a teraz cítiš viagru a ty ju cítiš, alebo ti povedia si zamilovaný do tejto ženy a ty si, lebo podvedomie ťa nepustí inak. Oni kombinujú xenoboty už s hypnózou tuná. Prespíš v cudzom meste v hoteli a ráno sa zobudíš hypnotizovaný a už si pajác na ovládanie a počuješ bludy a ešte ťa dajú vyšetriť. Smutné veci som počula, že sa dejú na Slovensku :( Nik však na to nechce poskytnúť dôkazy, že ľudia sa mučia nanitmi a hypnózou. Nik nechce priznať, že im uniklo štátne tajomstvo...

RE: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil reakcia na: xenoboty už asi niekto vyrobil pred vami a zneužil

13.12.2020 12:12
aj ja som toto počula už, ale niektorí vraj ochoreli na vnútorné orgány a tiež sa povráva, že cítili extrémne rýchle zmeny v tele. podľa mňa príroda také zmeny nerobí sama a tak rýchlo. tí ľudia tvrdili, že ich mučia nanitmi. tak neviem, čo je na tom pravdy, ale zneužiť to niekto mohol dávno pred vedcami a veď je to také malé, že to kľudne mohol niekto zjesť a cez 4G, či cez satelit mu to mohli nasmerovať do konkrétneho orgánu a takto mohol niekto poškodzovať, ba vraždiť a vyzerá to akože náhodne umrieš, že si ochorel náhodne. Zišlo by sa to vyšetriť, ale polícia na Slovensku je asi zatiaľ bezradná, s takouto vraždiacou nano technológiou sa ešte asi nestretli, ale myslím si, že to niekto určite šíri, aby vyvolával choroby a úmrtia ľudí pomocou nano dronov. Veď keď vedia ovládať tie veľké drony ako stádo, tak vedia ovládať aj tie nano drony ako stádo. Zamyslite sa nad tým: Máme na hraniciach také ochranné filtre proti tomuto?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať