
Sci-fi alebo realita? Kvantové batérie vraj umožnia elektromobilom prejsť 1.6 milióna km bez nabíjania
Automobilový priemysel sníva o batériách, ktoré sa dajú opakovane nabíjať toľkokrát, aby umožnili najazdiť milión kilometrov bez straty schopnosti udržať si náboj. No najmodernejšia verzia batérie založená na kvantovej fyzike by údajne mohla ponúknuť výdrž milión míľ (1,6 mil. km) medzi jednotlivými nabitiami. To by v podstate pre väčšinu prevádzkovateľov vozidiel eliminovalo potrebu nabíjať svoje batérie. Kvantové batérie sú teoretickou technológiou, ktorá by využívala kvantovú fyziku na vytvorenie batérií schopných udržať obrovské množstvo energie a neuveriteľne rýchlo sa nabíjať.
Na ich vývoji pracujú početné tímy vedcov na univerzitách, v startupoch a podnikových laboratóriách po celom svete. A súdiac podľa najnovších výskumných prác na túto tému sa zdá, že sme na pokraji prelomu. Batérie sú veľmi zložitá technológia. Vedci v skutočnosti nevedia, čo sa deje v ich vnútri na molekulárnej úrovni počas fungovania. Preto spoločnosti ako IBM a Mercedes Benz spolupracujú na vytvorení kvantových počítačových systémov, ktoré dokážu simulovať molekulárne interakcie vnútri batérie.
To by mohlo v blízkej budúcnosti viesť k lepším batériám všetkých typov – od batérií mobilných telefónov, ktoré sa nabíjajú rýchlejšie a vydržia dlhšie, až po elektrické vozidlá s predĺženým dojazdom. Kvantové batérie sú ešte zložitejšie ako bežné batérie. Jedna z myšlienok, ktoré vedci skúmajú na ceste k ich vývoju, zahŕňa koncept nazývaný „superabsorpcia“. Pre bežné batérie platí, že čím sú väčšie, tým dlhšie spravidla trvá ich nabitie.
Vďaka superabsorpcii by sa však scenár pri kvantových batériách obrátil. Čím viac molekúl do batérie so superabsorpciou vložíte, tým rýchlejšie sa nabije. To by znamenalo, že batéria vo veľkosti budovy by sa nabíjala rýchlejšie ako batéria pre mobilný telefón. Nedá sa presne povedať, kedy sa na trh dostanú nové kvantové batérie. Isté však je, že keď sa tak stane, bude to obrovský prelom. Navyše technológia kvantových batérií by nás mohla zachrániť pred globálnou klimatickou krízou a našou závislosťou od škodlivých zdrojov palív.
Zdroj: thenextweb.com.
Zobrazit Galériu