ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Sencor SRV9550BK / Šikovný pomocník na upratovanie

1

Robotické vysávače sa dostali do fázy, keď už nie sú zázrakom pre vyvolených, ale v podstate bežne použiteľný domáci spotrebič. Nie je to však tak dávno, keď ste si po kvalitné modely museli zájsť do cenovej kategórie nad 1000 eur, a ak ste kúpili niečo lacnejšie, bola to často voľba plná kompromisov.

Doba však pokročila a dnes už aj v nižších kategóriách môžete naraziť na veľmi zaujímavé kúsky, o čom nakoniec svedčí aj testovaná novinka značky Sencor.

Model SRV9550BK stojí na špičke ponuky značky Sencor, a preto je jasné, že si výrobca dáva záležať na použití najnovších technológií. Ako jediný v ponuke je preto vybavený cyklónovým systémom Super Cyclone, ktorý dokáže vyvinúť sací výkon až 8000 pascalov. Primerane k tomu je dimenzovaná aj vstavaná batéria s kapacitou až 6400 mAh, ktorá zariadenie udrží pri živote v ideálnych podmienkach až 200 minút, teda asi 3,5 hodiny. To by ste museli čistiť telocvičňu, aby ste to využili. Zariadenie využíva systém dvoch rotačných kief, centrálnej a jednej bočnej na vymetanie rohov a hrán, v kombinácii s vysokým sacím výkonom. Pohon zabezpečuje 65 W BLDC motor, ktorý vďaka svojej bezkefovej konštrukcii zabezpečuje dlhú životnosť. Vysávač je určený predovšetkým na čistenie kobercov, plávajúcich podláh, parkiet, linolea, dlažby a podobne a okrem vysávania umožňuje aj mokré vytieranie podlahy. Voda je z malej vnútornej nádržky dopravovaná vodným čerpadlom, takže dokáže bez problémov vyčistiť aj väčšie plochy. Okrem kvalitného systému čistenia je však pri robotických vysávačoch veľmi dôležitý navigačný systém. Ten v konečnom dôsledku určuje kvalitu a využiteľnosť vysávača. Sencor ani tu nenecháva nič na náhodu. Na palube je najnovšia verzia navigačného systému Sencor Nav.18.0. Ten spolupracuje so systémami ako LIDAR, gyroskop, infračervenými senzormi a detektorom schodov. Ochranu pred nárazom zabezpečuje infračervený senzor. Systém možno ovládať pomocou mobilnej aplikácie na diaľku. Môžete si tak po odchode do zamestnania alebo pred príchodom domov spustiť upratovanie. Vo výbave je aj možnosť použitia tichého režimu, ktorý umožňuje v prípade potreby upratovať aj vo večerných hodinách. Zariadenie je vybavené aj detekciou schodov, takže sa nemusíte obávať jeho použitia ani vo viacpodlažných priestoroch.

Pozrime sa však, ako to funguje v praxi. K vysávaču dostanete bohaté príslušenstvo. Sú tu dva druhy výmennej hlavnej rotačnej kefy na rôzne povrchy (koberce a pevné podlahy). K dispozícii sú takisto až 4 bočné kefky, náhradný mop a dvojica nádob. Jedna na suché vysávanie s obsahom 480 ml a druhá kombinovaná na stieranie s 240 ml časťou na nečistoty a 260 ml na vodu. V balení je, samozrejme, aj jednoduchá dokovacia stanica na nabíjanie a diaľkový ovládač. Po nainštalovaní mobilnej aplikácie sa zaregistrujete a pridáte si do nej váš vysávač. Tým sa sprístupní jeho ovládanie. Pomocou aplikácie môžete vysávanie spúšťať na diaľku aj mimo domova, môže plánovať upratovanie, nastavovať parametre, môžete vybrať iba konkrétnu plochu na čistenie a veľa ďalšieho. Vysávač si počas upratovania skenuje celú miestnosť a vytvára si mapu priestoru. Vďaka tomu aj v takmer reálnom čase vidíte, kde sa práve nachádza. Mapu možno aj editovať a rozdeľovať na miestnosti, na tom však budú musieť vývojári ešte popracovať. Aplikácia totiž umožňuje iba rozdelenie miestnosti na celú šírku, takže ak máte trocha členitejší byt, napríklad dve miestnosti, do ktorých sa vchádza zo spoločnej chodby, vyhodnotí to ako jednu miestnosť s prekážkami, ale jednotlivo miestnosti neoddelíte. V podstate to však neprekáža, lebo výdrž batérie je nadštandardná a za 3,5 hodiny povysávate aj naozaj veľký dom. Problém môže byť iba vtedy, ak máte v niektorých miestnostiach koberce a chceli by ste aj vytierať. Vysávač, žiaľ, nevie detegovať koberec a vojde naň aj s mopom. No to je problém viacerých modelov. Na druhej strane máte možnosť vymedziť na mape plochu, ktorá sa bude upratovať, a ak ide napríklad o viac znečistený koberec na vstupnej chodbe, môžete zvoliť dvojité vysávanie, prípadne zvýšiť vysávací výkon, rovnako aj množstvo vody pri mopovaní je nastaviteľné v troch úrovniach. Nastaviť si môžete aj niekoľko časovačov na automatické upratovanie vo vašej neprítomnosti. V niektorých častiach má síce aplikácia trocha zmätočný preklad do slovenčiny, ale ináč pracuje bez problémov.

Proces vysávania prebieha tak, že vysávač začne čistenie a prejde si najprv celý priestor po obvode, aby zistil rozsah a prípadné prekážky. Počas toho si spresňuje mapu, takže neprekáža ani to, ak ste nejaký kus nábytku presunuli. Potom pokračuje v štandardnom režime cik-cak a postupne prejde celý priestor. Stopy pohybu sú zaznamenané v mapke, takže presne viete, čo všetko už prešiel, a ak ste doma, môžete hneď skontrolovať kvalitu upratania. Vďaka presnému mapovaniu mu nerobí problém ani to, ak ho prenesiete do inej časti miestnosti, zorientuje sa a pokračuje v čistení.

Kvalita čistenia je veľmi dobrá a dostatočne dokáže povysávať aj koberce, aj keď tu odporúčam nastavenie najvyššieho výkonu. Mokré vytieranie má význam iba na pevných povrchoch a je to veľmi užitočná funkcia. Ak nevytierate každý deň, odporúčam predtým nechať robot najprv nasucho povysávať a potom nasadiť nádržku s vodou a mopom. Predsa len zásobník na nečistoty v nádobe s vodou je menší a pri väčšom byte by ste ho mohli rýchlo zaplniť. Zásobníky treba po vysávaní vždy vyprázdniť, no ak ste dlhší čas z domu, suchý zásobník vystačí na viacero vysávaní. Pri normálnej prevádzke je však lepšie vyprázdniť ho, aby zbytočne neznižoval účinnosť vysávania. Manipulácia s nádobkami je jednoduchá a dobre riešená.

Na záver musím konštatovať, že Sencor SRV9550BK príjemne prekvapil. Robí všetko, čo sľubuje, a robí to dobre. Vďaka vysokej výdrži zvládne aj upratovanie veľkých plôch, čo ocenia aj majitelia poschodových domov. Diaľkové ovládanie aplikáciou funguje výborne a poskytuje množstvo užitočných funkcií. No nekúpte to za tú cenu...

„Výborný pomocník do domácnosti za dobrú cenu."

 

Technické špecifikácie:

Príkon 65 W, hlučnosť 69 dB, mokré vytieranie, rotačná kefa, výdrž batérie 200 min, čas nabíjania 4 h, počet programov 4, objem nádoby: suché vysávanie 480 ml, kombinovaná na stieranie 240 ml + 260 ml na vodu, dokovacia stanica, časovač, rozmery: výška 9,45 cm, šírka 35 cm, hĺbka 35 cm, hmotnosť 3,8 kg

Cena: 699 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, Wi-Fi, vytieranie, výdrž, výkon, navigácia
- Vyššia hlučnosť, chybičky v aplikácii

Celkovo: 9

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Ták som si kúpila vysávač za 49€ z Lídla a vysávam, som pracujúca chudoba zo Slovenska. reakcia na: Sencor SRV9550BK / Šikovný pomocník na upratovanie

1.11.2021 12:11
Ták som si kúpila vysávač za 49€ z Lídla a vysávam, som pracujúca chudoba zo Slovenska. Kto by dal za toto 700€? Chlapi, čo vám *ebe?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať