SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Secretum: Nová aplikácia na bezpečné odosielanie správ by mohla nahradiť Telegram

Bezpečnosť
2

Telegram uzrel svetlo sveta v roku 2013 ako duchové dieťa bratov Durovcov, zakladateľov „ruského Facebooku“ VKontakte. Cloudová aplikácia sa čoskoro stala synonymom bezpečných, end-to-end šifrovaných správ. Obľubu si získala aj vďaka používateľsky prívetivým funkciám a exponenciálne rástla. Zatiaľ čo v októbri 2013 mala iba 100 000 denne aktívnych používateľov, v januári 2016 to bolo už 100 miliónov a do konca roka 2020 ich počet dosiahol 500 miliónov.

Dnes je Telegram piatou najobľúbenejšou aplikáciou na odosielanie správ na svete. Nedávne udalosti však začali spochybňovať povesť Telegramu ako bezpečnej aplikácie na odosielanie správ. V júni 2019 sa hackerom podarilo preniknúť do účtov najvyšších brazílskych predstaviteľov vrátane prezidenta Bolsonara. V auguste 2020 Telegram zaznamenal rozsiahly únik údajov, ktorý odhalil osobné údaje viac ako 500 miliónov používateľov. Kybernetický oddiel čínskej vlády v roku 2018 tvrdil, že je schopný nabúrať sa do Telegramu. 

Po týchto udalostiach sa milióny používateľov otvorene pýtali, či je Telegram skutočne taký bezpečný. Ukázalo sa, že v predvolenom nastavení Telegram vystavoval svojich používateľov rôznym rizikám. Aplikácia potrebuje na registráciu prístup k telefónnym kontaktom používateľa a zhromažďuje IP adresu používateľa. To znamená, že používatelia môžu posielať správy len ľuďom, ktorých poznajú, pričom uložené kontaktné údaje ohrozujú bezpečnosť dát.

Niektoré možnosti end-to-end šifrovania sa ponúkajú pomocou protokolu MTProto 2.0, ale niektoré správy zostávajú nešifrované. Cloudová architektúra aplikácie znamená, že všetky histórie správ sa ukladajú v cloude Telegramu, kde sú náchylné na útoky hackerov. Keďže na obzore nie sú žiadne iné životaschopné konkurenčné riešenia na zasielanie správ, jediná skutočne bezpečná alternatíva môže prísť v podobe blockchainu, technológie, ktorá už spôsobuje revolúciu v globálnej ekonomike. 

V roku 2020 začal tím odborníkov na kryptografické technológie z Litvy pracovať na dokonalej blockchainovej aplikácii Secretum s cieľom vytvoriť najbezpečnejší protokol na posielanie správ na svete. Secretum je prvá a jediná decentralizovaná šifrovaná aplikácia na zasielanie správ na svete, ktorá je postavená na inovatívnych blockchainoch Ethereum a Solana. Používateľom ponúka jednoduchú, intuitívnu a priamu platformu na posielanie správ. Registrácia je anonymná potrebná je len adresa kryptopeňaženky.

Nevyžadujú sa žiadne mená, doklady totožnosti ani telefónne čísla. Secretum nepoužíva cloudové úložiskoa nerobí ani moderovanie používateľov a poskytuje úplné end-to-end šifrovanie všetkých správ medzi používateľmi. Tým sa úplne eliminuje riziko hackerských útokov alebo úniku údajov. Všetka história správ a súbory sa uchovávajú v anonymných, nezávislých a neprepojených uzloch v sieti Secretum. Okrem svojich výhod ako aplikácie na odosielanie správ Secretum prináša aj revolúciu v spôsobe výmeny kryptoaktív.

Prostredníctvom proprietárnej funkcie P2P možno so všetkými zameniteľnými a nezameniteľnými kryptoaktívami obchodovať cez P2P bez potreby burzy. Vďaka najrýchlejšiemu blockchainu Solana Secretum naplno využíva výhody nízkych poplatkov, vysokých rýchlostí tvorby blokov a minimálnych provízií. Vďaka svojej technológii a funkciám má Secretum potenciál stať sa celosvetovo známou a uznávanou značkou podobne ako Telegram, ibaže bez jeho obmedzení.

Zdroj: bitcoinist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

To vieš, že hej. Bezpečná aplikácia a bejzbend procák na rovnakej zbernici ako disky a máš kreknutú Thrému. Nič nie je bezpečné. reakcia na: Secretum: Nová aplikácia na bezpečné odosielanie správ by mohla nahradiť Telegram

22.10.2021 15:10
To vieš, že hej. Bezpečná aplikácia a bejzbend procák na rovnakej zbernici ako disky a máš kreknutú Thrému. Nič nie je bezpečné. Stačí ten mobil dostať do policajného labáku a odšifrujú ti komunikáciu ako nič. To dizajn hardwéru je zlý, appka nepomôže. Pc revue by to malo spomenúť. Nieže si teraz šeci budú myslieť, že sú bezpeční, keď nie sú.
Reagovať

RE: Veru o každom vieme a aj ho zjeme :D reakcia na: To vieš, že hej. Bezpečná aplikácia a bejzbend procák na rovnakej zbernici ako disky a máš kreknutú Thrému. Nič nie je bezpečné.

22.10.2021 18:10
Veru o každom vieme a aj ho zjeme :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať