SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Šetrenie v domácnosti pomocou lacných smart riešení

0

Ceny energií neustále rastú, navyše v súčasnosti vplyvom vojny na Ukrajine dochádza k neočakávanému, veľmi prudkému nárastu a nikto nevie, ako sa bude situácia ohľadne cien vyvíjať v budúcnosti. Ceny energií ovplyvniť nemôžete, môžete však cielenými opatreniami znížiť energetickú spotrebu vášho bytu či rodinného domu. Okrem investične náročných stavebných úprav, ako je izolácia stien, stropov či výmena okien, vám pri úspore nákladov za energie môžu pomôcť aj investične nenáročné smart riešenia.

Projekt aj pri svojpomocnom riešení

Nasadzovanie smart riešení by malo byť koncepčné bez ohľadu na to, či ho budete realizovať svojpomocne, alebo poveríte špecializovanú firmu. V obidvoch prípadoch je veľmi dôležitý projekt, ktorý by mal zahrnovať analýzu súčasného stavu, návrh úprav a, samozrejme, aj kalkuláciu nákladov oproti predpokladaným úsporám. Vyhľadajte faktúry za elektrinu, plyn, vodné, stočné a prípadne za vykurovanie a teplú úžitkovú vodu a zistite aktuálnu výšku nákladov. V bežnej situácii by ste mohli pre jednotlivé druhy energií urobiť jednoduchý graf cien za posledných niekoľko rokov a predĺžiť ho smerom do budúcnosti, čím by ste odhadli náklady v priebehu nasledujúcich troch, piatich či dokonca desiatich rokov. V súčasnosti však dochádza k zlomovému rastu cien, takže tento postup nie je aplikovateľný. Každopádne vzhľadom na predpokladaný rast cien energií sa doba návratnosti investícií do smart riešení a úsporných opatrení výrazne skráti. Navyše inštalácia kvalitných a dobre fungujúcich smart riešení zvyšuje hodnotu domu pri ďalšom predaji často až o 20 – 25 %.

Aj jednoduché smart zariadenia pomôžu ušetriť

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že jednoduché systémy za niekoľko desiatok eur, prípadne za malé mesačné splátky vám skôr než úsporu nákladov prinesú dobrý pocit z realizovaných technických inovácií. Takéto riešenia spravidla obsahujú malú centrálnu ústredňu + niekoľko senzorov, vložiek do zásuviek, kamier, prípadne žiaroviek s možnosťou ovládania jasu a farby smartfónom. Zariadenia komunikujú bezdrôtovo a senzory sú napájané z batérií, takže na ich inštaláciu nepotrebujete nijaké stavebné úpravy, stačí ich len vhodne rozmiestniť a nakonfigurovať v mobilnej aplikácii. Vo väčšine prípadov však aj s takýmto relatívne lacným systémom môžete významne ušetriť. Napríklad ak nahradíte klasické žiarovky úspornými LED žiarovkami. To, že sa žiarovka dá ovládať smartfónom a mení farby alebo jas, v tomto prípade nehrá žiadnu úlohu, rovnako by ste ušetrili výmenou klasických žiaroviek za lacné LED žiarovky z hypermarketu. Inštalácia smart systému však bola podnetom, ktorý takúto výmenu výrazne urýchlil. Ďalší zdroj úspor sú inteligentné zásuvky. Vypínaním zásuviek so spotrebičmi v pohotovostnom režime v čase, keď sa nepoužívajú, spravidla veľa neušetríte, oveľa väčší význam majú zásuvky ukazujúce na smartfóne aktuálnu a priebežnú výšku spotreby energie. Informácia o aktuálnej spotrebe môže byť významnou motiváciou niečo s tým urobiť. Navyše máte istotu, že môžete na diaľku skontrolovať, či ste nenechali po odchode z domu zapnutú žehličku, prípadne iný spotrebič, a ak áno, dokážete ho pomocou smartfónu odkiaľkoľvek vypnúť.

Optimalizácia vykurovania

Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou pomocou smart radiátorových hlavíc sa dajú dosiahnuť značné úspory. Pri výmene klasickej termostatickej radiátorovej hlavice so štandardizovaným uchytením za inteligentnú väčšinou netreba vymieňať ventil, ale len hlavicu, takže to zvládnete aj svojpomocne. V opačnom prípade bude potrebné vymeniť celý ventil a to už predpokladá vypustenie vody z vykurovacieho systému alebo jeho vetvy. Na to už väčšina z vás bude potrebovať pomoc skúseného remeselníka, ktorý hlavne v bytových domoch vie, ako na to. Mal by to byť špecialista na vykurovanie, pretože bude treba vyregulovať systém na základe výpočtov prietoku vody. Smart ra­diátorové hlavice, či už samostatne naprogramované, alebo napojené na riadiaci systém inteligentného domu alebo bytu, umožnia dosiahnuť významné úspory, často až 30 %, pretože v čase, keď sa v byte nikto nenachádza, dokážu znížiť teplotu, a teda aj spotrebu tepla. Ak majú v bytovke smart radiátorové hlavice, prípadne inú reguláciu kúrenia susedia, mali by ste si ich urgentne zaobstarať aj vy. Predstavte si situáciu, že v susednom byte, s ktorým máte spoločné priečky, má sused v čase od 8:00 do 15:00, keď u neho a ani u vás nie je nikto doma, nastavenú temperovaciu teplotu, napríklad 16 °C. Vo vašom byte, kým nemáte reguláciu s možnosťou nastavenia časovej krivky, je povedzme 21 °C. Keďže prestup tepla okrem iného závisí aj od rozdielu teplôt v príslušných priestoroch, teplo na temperovanie susedovho bytu dodáte a zaplatíte vy. Technicky sa stane to, že hlavica v susednom byte bude chcieť znížiť teplotu v miestnosti na 16 °C a zatvorí prívod teplej vody do radiátora, takže merače tepla na radiátoroch u suseda nezaznamenajú žiadnu spotrebu tepla, ale v miestnostiach bude v závislosti od teploty vo vašom byte a izolačnej schopnosti priečky teplota 17 – 18 °C.

Najväčšie úspory dosiahnete, ak budú radiátorové hlavice bezdrôtovo napojené na centrálny riadiaci systém. Predstavte si jarné alebo jesenné, pomerne chladné ráno. Termostat v snahe dosiahnuť teplotu podľa nastavenej vykurovacej krivky zapne kúrenie. Zároveň však slnečné teplo začne rýchlo ohrievať vonkajší vzduch a steny a cez zasklené plochy aj miestnosti na južnej strane domu. Po dosiahnutí nastavenej teploty sa kúrenie vypne, ale vplyvom zvýšenia vonkajšej teploty teplota v miestnostiach ďalej stúpa. Inteligentný riadiaci systém s tým počíta a na základe predpovede počasia alebo merania intenzity slnečného svetla vypne kúrenie v izbách na južnej strane domu skôr. Úsporu dosiahnete aj bez riadiaceho systému, stačí vhodne nastaviť vykurovacie krivky na hlaviciach jednotlivých radiátorov.

Pokiaľ máte radiátory napojené na centrálny prívod teplej vody v bytovke, môžete inteligentnú hlavicu nainštalovať na každý radiátor a pre celý byt, prípadne každú miestnosť alebo zónu nastaviť požadovanú teplotu a automatika zariadi všetko potrebné. Termostatické hlavice na radiátory sa však nesmú použiť na radiátory v systéme s kotlom na pevné palivo bez možnosti zastavenia horenia. Za predpokladu, že ostatné radiátory budú otvorené, môžete použiť maximálne jeden až dva termostatické ventily na menších radiátoroch, napríklad v kuchyni, kde počas varenia je vhodné kúrenie radiátorom obmedziť.

Pravidelné meranie a vyhodnocovanie spotreby

Pri analýze faktúr za elektrinu, plyn či teplo, za ktoré platíte formou zálohových platieb a raz do roka vám príde faktúra s nedoplatkom alebo preplatkom, treba brať do úvahy dĺžku vykurovacej sezóny. Tá v závislosti od počasia trvá maximálne 6 mesiacov a intenzívne sa kúri zhruba 4 mesiace. Spotreba energií počas vykurovacej sezóny je však v zálohových platbách rozpočítaná na celý rok. Prípadné pozitívne alebo negatívne finančné dôsledky opatrení sa preto na fakturácii prejavia až o niekoľko mesiacov. Aby ste mohli posúdiť účinnosť realizovaných zmien, potrebujete mať informácie o aktuálnej spotrebe. Keď napríklad znížite nastavenú teplotu v niektorých miestnostiach alebo upravíte vykurovaciu krivku počas dňa, aby sa kúrilo len vtedy, ak je niekto doma, efekt týchto opatrení zistíte najneskôr v priebehu niekoľkých dní.

K úspore energií dokážu prispieť aj drobné úpravy, ktoré nevyžadujú žiadne investície. Napríklad zmena nastavenia termostatu na ohrievači teplej úžitkovej vody zo 75 na 65 stupňov má za následok úsporu až 30 percent energie na tento účel. Znížením teploty v ohrievači sa znížia aj straty prestupom a vyžarovaním tepla do okolia. Prečo takéto opatrenie spomíname v článku o smart riešeniach? Jednak je veľmi účinné, ale hlavne tomuto tvrdeniu môžete, no nemusíte veriť. Skutočne je úspora až 30 %? Keby ste mali prehľad o spotrebe elektrickej energie deň po dni, mohli by ste si to ľahko overiť. A práve takýto prehľad vám umožňuje monitorovanie spotreby, či už lokálne, alebo prostredníctvom diaľkových odpočtov u vášho dodávateľa energií. Spotrebu si potom môžete skontrolovať cez webový portál alebo mobilnú aplikáciu.

Pravidelné meranie a vyhodnocovanie spo­treby vám pomôže odhaliť aj rôzne poruchy, napríklad únik vody. Kvapkajúci kohútik odhalí každý, ale problém môže byť rafinovanejší, napríklad únik vody cez práčku pre chybu na napúšťacom ventile alebo v záhradnom zavlažovacom systéme, kde netesnosť systému pod zemou odhalíte až pri faktúre za vodné a stočné. A tá chodí raz za pol roka.

Veľkú informačnú hodnotu má porovnávanie spotreby (zdôrazňujeme, že spotreby, nie nákladov) buď za rovnaké obdobie aktuálneho a minulého roka, prípadne porovnanie situácie pred zavedením úsporného opatrenia alebo nainštalovaním nového subsystému a po ňom.

Úvodné foto:  shutterstock.com

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať