PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Ako vybrať robotickú kosačku

3

Kosenie trávnika je pre väčšinu z nás relax, ale v záhrade, na chalupe či v rodinnom dome na nás čaká veľa iných prác a určite chcete relaxovať aj iným spôsobom so svojou rodinou či priateľmi. Trávnik však treba pravidelne kosiť a pri tom vám môže byť veľmi užitočným pomocníkom robotická kosačka.

Ich popularita neustále rastie a v ponuke je veľa modelov v rôznych cenových reláciách. Nie pre každý pozemok a terén je robotická kosačka vhodná, preto sa v článku podrobnejšie venujeme aj možnostiam týchto zariadení.

Údržba trávnika pomocou robotickej kosačky má svoje špecifiká. V prvom rade by trávnatá plocha alebo tá časť, ktorú budete kosiť robotickou kosačkou, mala byť podľa možnosti rovná, bez terénnych prekážok, nemala by byť rozdelená chodníkmi či inými terénnymi úpravami. Dôležité je vybrať model, ktorý zvládne prípadné terénne nerovnosti na vašom pozemku. Bežné kosačky si poradia so sklonom svahu do 20 %, silnejšie (a drahšie) kosačky zvládnu aj sklon 40 – 45 %. Na lepšiu predstavu, 20 % stúpanie znamená prevýšenie 2 m na dĺžke 10 m, čo je uhol približne 11 stupňov.

Prvé kritérium pri výbere vhodného modelu je rozloha trávnatej plochy, ktorú bude robotická kosačka udržiavať. Najlacnejšie modely sú určené na plochy do 150 m². Výkonnejšie modely strednej cenovej triedy sa dokážu postarať o plochy 600 – 1000 m². Špičkové modely v cene niekoľko tisíc eur zvládnu aj trávniky s rozlohou 5000 m², teda napríklad s rozmermi 100 × 50 m.

Záber čiže šírka pása, ktorý kosačka naraz pokosí, závisí od veľkosti kosačky. Najmenšie modely majú záber 15 – 17 cm, modely strednej cenovej triedy okolo 22 cm a najvýkonnejšie robotické kosačky, určené do väčších záhrad, môžu mať záber 25 – 30, prípadne viac centimetrov. Výška sekania sa dá nastaviť spravidla v rozsahu 2 – 6 cm. Robotická kosačka na rozdiel od klasickej kosačky neumožňuje zbierať posekanú trávu do koša, ale ju mulčuje. Tráva teda nie je vyhadzovaná vedľa kosačky, ale prúd vzduchu vyvolaný rotáciou nožov ju zvíri a nože ju rozsekajú na drobné kúsky. Tie potom spadnú ku koreňom, kde vplyvom vlhkosti pomerne rýchlo zotlejú a fungujú tak ako prirodzené hnojivo.

Robotická kosačka má svoje limity, čo sa týka výšky trávnika, s ktorým si ešte dokáže poradiť, preto ak je tráva vyššia než 10 cm, pred jej prvým nasadením treba trávnik najskôr pokosiť klasickou kosačkou. Rovnako musíte počítať aj so situáciou, keď sa vrátite po dvojtýždňovej dovolenke a trávnik zatiaľ poriadne „podrástol“. Aj v tom prípade ho musíte pokosiť klasicky. Trávnik odporúčame pokosiť, či už celý, alebo aspoň po obvode, aj v prípade, ak je výška trávy menšia než 10 cm, aby ste mohli ľahko uložiť ohraničujúci kábel.

Kosačka má senzory, takže ak zaregistruje pred sebou nejakú prekážku, trochu cúvne a zmení smer. Chodníky s pevným povrchom, či už betónovým, alebo dláždeným, ktoré nevyčnievajú nad trávnik, nie sú pre robotickú kosačku problém a dokáže cez ne prejsť. Na chodníkoch so štrkovým povrchom však kolieska kosačky môžu uviaznuť, preto sa im musí vyhnúť. Obvod plochy, ktorú budete udržiavať, treba označiť ohraničujúcim káblom, ktorý pomocou na to určených kolíkov upevníte do trávnika. Nemusíte si robiť starosti, že bude pôsobiť rušivo, veľmi rýchlo zarastie trávou. Ohraničujúci kábel musí tvoriť slučku okolo plochy trávnika. Je to neviditeľný elektronický plot, ktorý kosačke vymedzuje oblasť pôsobnosti, aby sa nedostala tam, kam nemá, napríklad na záhony s kvetmi či zeleninou. Keďže senzory sú v spodnej časti, kosačka sa nezastaví pred ohraničujúcim káblom, ale čiastočne ho prejde, preto kábel sa nekladie tesne na okraj trávnika, ale v určitej vzdialenosti, takej, aby kosačka nenarážala do plota, obrubníkov či iných prekážok. V balení kosačky spravidla nájdete pravítko či inú pomôcku, pomocou ktorej pri pokladaní kábla dodržíte túto vzdialenosť od okraja. Aby kábel tesne kopíroval terén a nevytváral slučky, ktoré by mohli zachytiť nože kosačky, typický odporúčaný rozstup upevňovacích kolíkov ohraničujúceho kábla je 70 cm. Ak v niektorom úseku vplyvom nerovného terénu kábel visí vo vzduchu, musíte použiť ďalší kolík. Ak je terén veľmi nerovný, prípadne chcete ohraničujúci či navádzací kábel skryť, odporúča sa urobiť rýľom ryhu hlbokú niekoľko centimetrov a kábel uložiť pod povrch. Po prvom kosení možno zistíte, že v niektorých miestach, kde zostali pásiky nepokosenej trávy, by sa kosačka mohla k plotu, obrubníku či inej prekážke priblížiť viac, takže môžete polohu kábla skorigovať. Pomocou kábla môžete vytvoriť aj takzvané ohraničujúce ostrovčeky okolo záhonov, stromov či kríkov vnútri trávnika. Kábel vediete od okraja trávnika k oblasti, ktorú chcete ohraničiť vnútri trávnika, a späť k okraju ho vediete tou istou trasou. Ak je kábel smerom tam aj späť vedený tesne pri sebe, ich signál sa zruší a kosačka ponad takúto dvojicu káblov prejde.

Ohraničujúci kábel je pri niektorých kosačkách v balení alebo sa predáva ako samostatné príslušenstvo. Balenie súpravy pozostáva z kábla, skôb, spojok a konektorov v rôznom počte a v dĺžkach zodpovedajúcich veľkosti vašej záhrady. Napríklad súprava pre stredne veľké záhrady, vhodná pre málo členité trávnaté plochy do 2000 m² alebo zložité plochy s rozlohou do 1000 m², obsahuje 250 m kábla, 400 kusov upevňovacích skôb, tri spojky a päť prepojovacích konektorov. Veľká výhoda robotickej kosačky je aj to, že sa pohybuje pseudonáhodne, takže trávnik bude pokosený rovnomerne a nebudú na ňom viditeľné pásy ako pri kosení klasickou kosačkou.

Nabíjaciu stanicu je potrebné umiestniť na rovný povrch približne v strede oblasti, ktorú bude kosačka udržiavať. Ideálne je umiestnenie pod strechou v tieni a, samozrejme, blízko elektrickej zásuvky. Od napájacieho zdroja zapojeného do zásuvky vedie ku kosačke kábel s nízkym napätím, takže ak niekto (napríklad deti) bude manipulovať s nabíjacou stanicou, nič mu nehrozí. Doba kosenia na jedno nabitie závisí od výkonu a kapacity batérie, typicky je to 30 – 200 minút, približne rovnaký čas trvá aj nabíjanie.

Navigácia kosačky do nabíjacej stanice využíva rádiový signál. Členitá plocha záhrady s úzkymi priechodmi môže byť niekedy problém, ak sa kosačka potrebuje vrátiť do nabíjacej stanice. Preto niektoré modely využívajú navádzací kábel, ktorý má jeden koniec pri nabíjacej stanici a druhý koniec na konci záhrady či problematického úseku, aby ho kosačka ľahko našla. Keď sa kosačka dostane nad tento kábel, naviguje sa pomocou neho do nabíjacej stanice. Navádzací kábel sa používa aj v prípade, ak chcete kosačku naviesť do časti záhrady, do ktorej vedie len úzky priechod.

Dôležité kritérium je aj hlučnosť. S klasickou benzínovou či elektrickou kosačkou pracujete niekoľko desiatok minút, pri väčších plochách hodinu či maximálne dve, takže hluk spojený s kosením netrvá dlho. Naproti tomu robotická kosačka pracuje systematicky, teda dlho, jej hlučnosť by preto nemala prekročiť 60 – 65 decibelov.

Drahšie modely robotických kosačiek vy­užívajú navigáciu GPS a komunikáciu so smartfónom cez bluetooth. Dokážu si vytvoriť mapu záhrady a pohybovať sa v nej efektívnejšie, pretože vedia, ktoré časti záhrady už boli pokosené. Dažďový senzor rozpozná silný dážď a kosačka sa v takom prípade vráti do nabíjacej stanice. Proti krádeži sú takéto kosačky chránené PIN kódom, bez jeho znalosti sa nespustia. V prípade, ak kosačku niekto nadvihne alebo odnáša, vydá zvukový alarm.

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  shutterstock.com
 

Robotická kosačka Solo by AL-KO Robolinho 450W

Kompaktná robotická kosačka vyrobená v Rakúsku zvládne plochy do 450 m² aj stúpanie až 35 %  a nerobia jej problémy ani úzke priechody s ostrými zákrutami. Výšku kosenia možno plynule nastavovať od 25 mm do 55 mm. Technológia kosenia zaručuje dokonalý rez a odrezky trávy sú rozsekané v kryte kosačky a privádzané späť do trávnika ako biologické hnojivo. Kosačku môžete ovládať cez Wi-Fi pomocou mobilnej aplikácie alebo povelmi cez Amazon Alexa. Je kompatibilná so systémom Smart Garden.

Cena: 839 EUR
Viac informácií:  www.alko-garden.sk

SPIDER CROSS LINER

Ďiaľkovo ovládaná kosačka je poháňaná benzínovým motorom Honda s výkonom 7,6 kW a s hydrostatickou prevodovkou, takže si poradí aj s vysokou a hustou trávou. Má šírku záberu 65 cm, produktivitu 2500 m2/h a svahovú dostupnosť 55°/143 %. Kosačka je vybavená platformou na kopírovanie terénu, integrovaným stabilizačným navijakom a riadením prostredníctvom šmykového otáčania. Hydraulický navijak výrazne zvyšuje bezpečnosť a produktivitu pri kosení na svahoch. Kosačka je nízka, takže zvládne aj kosenie pod fotovoltickými panelmi či inými prekážkami. Kompaktné rozmery umožňujú prepravu aj v kufri kombi auta.

Viac informácií: www.spidermower.sk

TECHline TECH L6 (7.5)

Kosačka je určená na kosenie plôch do 400 m2. Robot má výkonný bezkefový motor a jeho gumové kolesá s náhonom na všetky štyri kolesá si poradia aj na nerovnom povrchu vrátane kosenia svahov so sklonom do 50 %. Pomocou vlastnej aplikácie sa dá robot jednoducho ovládať a aktualizovať prostredníctvom inteligentného telefónu alebo tabletu.

Parametre a špecifikácia

Hmotnosť: 8,3 kg
Záber: 250 mm
Plocha trávnika: 400 m2
Doba prevádzky: 120 min
Doba nabíjania: 180 min

Cena: 1 219 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  shutterstock.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

mam doma reakcia na: Ako vybrať robotickú kosačku

16.4.2022 03:04
landxcape co zvladne 600m2, sice nevie wifi ani AI ani nic specialne ale vie kosit a stoji 350 eur.
Reagovať

RE: na mojej záhrade som to skúšal, ale nevie to kvalitne pokosiť reakcia na: mam doma

16.4.2022 12:04
nevie mi to kvalitne pokosiť záhradu, musím ju pokosiť sám a do detailu
Reagovať

Ľupko, robotická kosačka je šmejd. To si musíš sám pokosiť trávnik, lebo bude zle pokosený :( reakcia na: Ako vybrať robotickú kosačku

14.4.2022 11:04
Nie robotickej kosačke.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať