Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

Technológie
6


Špeciálny projekt

V najväčšej IT firme na východe Slovenska je Silvin Galus ambasádorom oblastí Big Data a Edge Computing. Zastáva pozíciu Product Delivery Managera a v rozhovore nám priblížil smerovanie Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK) v týchto oblastiach.

Aký dôraz kladiete v DT ITSO SK na Big data?

Venujeme sa prevažne využívaniu Big data v priemysle na platformách a infraštruktúre. Je to veľká výzva, snažíme sa naše portfólio rozširovať konkrétnymi riešeniami pre zákazníkov. Chceme sa zamerať na dátovú analytiku a na riešenia, ktoré klientom umožnia zhromažďovať a analyzovať veľké množstvo dát. Tímu Big data som sa v DT ITSO SK venoval 5 rokov, teraz sa však väčšina mojej pozornosti sústredí na Edge computing.

Pre mňa osobne je to zaujímavá, tvorivá, ale aj náročná práca. Ponúkame prácu s technológiami, s ktorými sa bežne človek nestretne. Máme možnosť veľa tvoriť, pretože veľakrát sa riešenia pre zákazníkov tvoria na mieru. Nie je to nalinkovaný pracovný úkon od A po Z, denne sa treba popasovať s novými situáciami a technologickými výzvami, ktoré potrebujeme vyriešiť. 

Čo sa týka Edge computingu, ako dlho sa tejto téme venujete v Košiciach?

Edge computingu sa vo firme venujeme od roku 2019. Táto iniciatíva vznikla ako nový projekt, ktorý som dostal na starosť pri prevzatí globálnej pozície. Sme stále pomerne nový tím, máme približne 20 expertov. Naším cieľom je vybudovať tento servis so zameraním na architektúru, vývoj produktov aj podporovať nové príležitosti.

Na akých zákazníkov smerujete svoje projekty?

Primárne sa zameriavame na  zákazníkov v oblasti priemyslu, ale aj v oblasti resell a výroby. Navrhujeme pre klientov platformy, ktoré umožňujú zber a spracovanie veľkého množstva dát. Zahŕňa to vývoj infraštruktúry mimo datacentier, ktoré navrhujeme na mieru podľa potrieb zákazníka. Vyvíjame samoobslužnú platformu pre zabezpečenie plynulého chodu aplikácie v teréne (on-premise). Celý vývoj produktu – procesná aj technická časť, prebieha u nás v Košiciach. Aplikácia bude užívateľsky prístupná na úrovni bežných produktov, ale aj cenovo. Výpočtový výkon bude prebiehať priamo na mieste, kde sa dáta generujú. Pri automatizovanej výrobe sú špecifické požiadavky technického charakteru pre nízku latenciu, vysoký prenos dát, veľké množstvo dát a samozrejme aj z hľadiska bezpečnosti a citlivosti údajov.

Máte aj nejaké ďalšie podobné projekty?

Momentálne realizujeme projekt pre jedného z najväčších hráčov ropného a plynárenského priemyslu. Potrebuje zabezpečiť obsluhu rôznych aplikácií, ktoré bežia na čerpacích staniciach. Vyvíjame platformu na zber a analýzu dát pre softvér, ten sa okrem iného zameriava napríklad aj na to rozpoznávanie problémových zákazníkov.

Ako vyzerá kybernetická bezpečnosť pri riešeniach pre priemysel?

Pri fyzických infraštruktúrach, ktoré klientom dodávame, ide o uzavreté systémy, kde zväčša nemá prístup ani sám zákazník. My mu umožníme prístup do rozhrania, kde sa dáta vyhodnocujú. Veľakrát musíme implementovať enkrypciu a redundanciu v prípade výpadkov, ale to je samozrejmou súčasťou riešení. Všetky naše produkty musia prechádzať prísnym bezpečnostným procesom a následným auditom. Ten je súčasťou všetkých nových produktov, ktoré T-Systems International umiestňuje na trh. Pri tejto fáze spolupracujeme s interným oddelením Security a to vyhodnocuje bezpečnosť produktov.

Ako sa vyvíjala vaša kariéra v DT ITSO SK?

V roku 2015 som nastúpil na manažérsku pozíciu z predchádzajúceho zamestnania, kde som pracoval ako IT konzultant. Od svojho nástupu som pomáhal rozbiehať Big data tím, ktorý bol v tom čase novinkou. Popritom som mal česť rozbiehať aj iné projekty najmä v oblasti migrácií zákazníckych datacentier do cloudu. V tejto oblasti som zastrešoval dva tímy, pomáhal som rozbiehať tím projektových manažérov a architektov, venoval som sa aj vzdelávacím aktivitám, ale stále som sa snažil zostať blízko k technológiám a riešiť konkrétne produkty a projekty. 

V čom vidíte pridanú hodnotu tejto značky?   

V prvom rade je to pocit byť na niečo hrdý. Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia dáva veľký priestor pre sebarealizáciu mnohým ľuďom. Ak má človek chuť a práca ho napĺňa, vie sa posúvať. Je pritom jedno, či po technickej, alebo manažérskej stránke. Takýto úspech nemusí byť samozrejmosťou v každej firme.

Aké nové výzvy vás čakajú?

Momentálne sa snažíme rozširovať svoje portfólio v oblasti cloudových aplikácií (Managed Kubernetes on AWS, Azure, Google Cloud, Open Telekom Cloud, Bare Metal). Iniciujeme v DT ITSO SK  re-skilling program, aby súčasní zamestnanci pracujúci na úrovni operačných systémov mohli rozšíriť svoje vedomosti a zručnosti smerom bližšie k aplikáciám a cloudom.

 

 

Zobrazit Galériu

DT ITSO SK

Všetky autorove články

6 komentárov

Bulvar reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

30.5.2021 14:05
To nie je ani tim, ze za 3 roky zamestnal 20 ludi z 250 000. To ma byt vtip na pocet ludi v KE? Mali ste napisat firma buduje tim. Tam pomer 3000 ku 20 stoji za smiesny nadpis. Totalne zavadzajuci nadpis hodny prepadnutia v skole.
Reagovať

Košice: Veľmi zlý kolektív, závistlivý. reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

28.5.2021 19:05
Košice: Veľmi zlý kolektív, závistlivý.
Reagovať

Kamarát šiel za ITčkára do Košíc a umrel, normálne umrel, už nežije reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

28.5.2021 18:05
Kamarát šiel za ITčkára do Košíc a umrel, normálne umrel, už nežije. Ani nezistili, čo mu bolo, len lieky že nezaberali a mal vysoké hodnoty nejaké v tele a umrel.
Reagovať

ci Pana, vychodňare robia veľky bizňis :-D reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

28.5.2021 17:05
ci Pana, vychodňare robia veľky bizňis :-D
Reagovať

No nie, T-éčko v Košiciach: Pred budovou Porše a stojaca prostitútka. Ona im fakt verí, že na to majú: Reál: žerú sa o peniaze.. reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

28.5.2021 17:05
No nie, T-éčko v Košiciach: Pred budovou Porše a stojaca prostitútka. Ona im fakt verí, že na to majú: Reál: žerú sa o peniaze ako psi. Keď som tam pracovala: Zobrali dôchodcu, nič nevedel robiť a večne klial, že má 500€ plat. Hrôza pracovať v Košiciach. Nikto tam radšej nechoďte - drbnutí východniari to tam majú pod palcom...
Reagovať

Zabudol povedať ako sa tam žerú o platy v Košiciach a chceli by aby so robil zdarma ;-) reakcia na: Silvin Galus: V Košiciach budujeme expertný tím Edge computing

28.5.2021 16:05
Zabudol povedať ako sa tam žerú o platy v Košiciach a chceli by aby so robil zdarma ;-) Nikdy viac s nimi spolupracovať - vyrábam lacno, predávam draho :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať