CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Slovensko vyhralo nad Belgickom na EURO 2024 aj vďaka technológii VAR

Technológie
0

Belgicku neuznali vyrovnávajúci gól proti Slovensku pomocou novej technológie, ktorá sa doteraz nepoužívala. Slovensko zaznamenalo historické víťazstvo vo svojom úvodnom skupinovom zápase na turnaji s Belgickom, ktoré nedokázalo vyrovnať po góle Ivana Schranza po obrovskej chybe Woeta Faesa. Hoci Romelu Lukaku dvakrát dostal loptu do siete, v oboch prípadoch zasiahol VAR a góly anuloval.

Útočník Chelsea sa po hlavičke Amadoua Onanu ocitol v ofsajdovom postavení, čo bolo pomerne jednoduché rozhodnutie, ale druhý prípad vyvolal kontroverziu. Lois Openda bol potrestaný za hru rukou v súboji pred prihrávkou Lukakuovi, ktorý umiestnil loptu do siete. VAR použil úplne novú technológiu, aby dospel k tomuto záveru.

Oficiálna lopta na EURO 2024 vyrobená spoločnosťou Adidas má v strede čip, ktorý poskytuje nový pohľad na pohyb lopty, a systém dokázal zistiť, že Openda sa skutočne dotkol lopty rukou. Ide o obdobu technológie „snickometra“, ktorá sa v súčasnosti používa v krikete a je dostatočne citlivá na to, aby určila, či sa lopta dostala pred gólom do kontaktu s rukou alebo či sa hráč nedostal do ofsajdu presne v momente, keď bola lopta kopnutá.

Grafika zobrazí na obrazovke pôsobenie vonkajšej sily a ukazuje, že ruka Opendu sa dotkla lopty. Po kontrole VAR na monitore rozhodca Umut Meler gól neuznal, čo umožnilo Slovensku získať vzácne tri body. Fanúšikovia Belgicka boli z tohto rozhodnutia rozhorčení a domnievajú sa, že rozhodcovia nesprávne neuznali gól a technológia VAR zabíja futbal. Dotyk rukou by mal byť podľa niektorých potrestaný iba vtedy, keď dôjde k veľkému vychýleniu alebo zmene trajektórie lopty.

Zdroj: sportbible.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať