SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Smartfón pripojený k monitoru alebo televízoru

0

Výkony procesorov a grafických čipov vlajkových smartfónov sa už niekoľko rokov blížia k notebookom strednej triedy a v niektorých parametroch, hlavne v úložnej kapacite polovodičových diskov a paradoxne aj v rozlíšení displejov, ich často dokonca predstihnú.  Prekážkou pri plnohodnotnej práci s aplikáciami, ktoré používate na notebookoch, sú jedine malé rozmery displeja a z toho vyplývajúce obmedzenia používateľského rozhrania. Preto špičkové modely niektorých výrobcov ponúkajú po pripojení väčšej obrazovky možnosť práce v režime, ktorý takúto obrazovku dokáže naplno využiť. Smartfón môžete pripojiť k monitorom, ktoré to podporujú, buď priamo pomocou kábla s konektormi USB-C, alebo pomocou redukcie z USB-C na rozhranie HDMI, ktoré majú prakticky všetky monitory, projektory aj televízory.

Možnosť komfortnej práce na veľkej obrazovke ponúkajú napr. vlajkové smartfóny ­Samsungu Galaxy S8, S9, S10, S20, Note 8, Note 9 a Note 10. Zo smartfónov Huawei túto možnosť podporujú modely Mate 10, Mate 20, Mate 30, P20 a P30.

Možno namietnete, že väčšina smartfónov, a to aj modelov strednej triedy, predsa podporuje pripojenie televízora či projektora cez Wi-Fi prostredníctvom technológií DLNA či Miracast. Problém je v tom, že pri takomto zobrazení vidíte na veľkej obrazovke rovnaký obraz ako na displeji telefónu, len geometricky zväčšený, takže môžete napríklad sledovať video či hrať vhodnú hru. No používanie aplikácií, napríklad textového editora či tabuľkového procesora, bude rovnako ťažkopádne, ako keď s nimi pracujete priamo na telefóne. Najlepšie to pochopíte, ak sa v rôznych aplikáciách prepnete medzi zobrazovacím režimom na veľkej obrazovke a zrkadlením obrazovky.

Naproti tomu v režime zobrazovania na veľkej obrazovke sa pracovná plocha aj okná spustených aplikácií zobrazujú tak, aby sa naplno využila dostupná zobrazovacia plocha a aby texty a grafické informácie v oknách boli dobre čitateľné. Pri najrozšírenejšej mobilnej platforme Android je používateľské rozhranie na veľkej obrazovke veľmi podobné rozhraniu, aké sa používa na tabletoch. Aplikácie môžete otvárať vo viacerých oknách, ich veľkosť môžete podľa potreby meniť – rovnako ako v moderných desktopových operačných systémoch. Na komfortnú prácu na veľkej obrazovke potrebujete mať k smartfónu pripojenú klávesnicu a myš, napríklad cez rozhranie bluetooth.

Prvý s touto technológiou zobrazovania pri smartfónoch s Androidom prišiel Samsung na modeli Galaxy S8 a nazval ju DeX. V čase uvedenia tohto režimu zobrazovania však nie všetky aplikácie tretích strán podporovali zmenu veľ­kosti okna, no väčšina aplikácií dokázala pri zmene veľkosti okna zmeniť veľkosť aj usporiadanie používateľského rozhrania skokovo – v okamihu, keď sa podľa veľkosti okna aplikácie domnievali, že už nebežia na smartfóne, ale na tablete a naopak. Takže nielen s operačným systémom, používateľskou nadstavbou a natívnymi aplikáciami od výrobcu smartfónu, ale aj s aplikáciami, ktoré sú navrhnuté tak, aby bežali aj na tablete, sa pracuje vynikajúco. Napríklad aplikácie balíka Office pre Android a aj všetky aplikácie od Adobe, ktoré nájdete v Google Play, sú na prácu na veľkej obrazovke prispôsobené veľmi dobre. Aplikácie, ktoré na zmenu veľkosti okna nereagujú, sa na veľkej obrazovke zobrazujú v okne s konštantným ­rozlíšením, orientovanom na výšku.

Hardvér

Ak ste chceli pripojiť k veľkej obrazovke prvé modely smartfónov Samsung, ktoré túto technológiu podporovali, potrebovali ste na to špeciálnu dokovaciu stanicu, do ktorej ste zasunuli smartfón na konektor USB-C. Dokovacia stanica má dva porty USB, eternetový port a port HDMI na pripojenie monitora, televízora alebo projektora. To bolo veľmi príjemné, hlavne na pripojenie klávesnice a myši, napríklad cez spoločný bezdrôtový USB dongle. Nevyhnutnosť používania originálnej dokovacej stanice Samsung DeX však spočívala v chladení a napájaní. Novšie generácie vlajkových smartfónov Samsung a Huawei, ktoré prácu na veľkej obrazovke podporujú, už majú účinnejšie chladenie a zabudované obvody na prenos obrazu cez USB-C, takže ich môžete pripojiť buď priamo k monitoru, ktorý má aj možnosť pripojenia zariadenia cez toto rozhranie, prípadne cez redukciu z USB-C na HDMI. Pokiaľ použijete dokovaciu stanicu alebo monitor s konektorom USB-C, ktorý podporuje aj napájanie pripojeného zariadenia, môžete so smartfónom v tomto režime fungovať hoc aj celý deň. Ak sa však pripájate cez redukciu z USB-C na HDMI, ste pri práci limitovaní výdržou batérie a tá je vzhľadom na výkon pre aplikácie v desktopovom režime limitovaná, takže takéto riešenie môžete uplatniť na nie príliš dlhé používanie. Môžete však využiť nielen originálne, ale aj univerzálne dokovacie stanice rôznych výrobcov, ktoré umožňujú prenos obrazu z USB-C na HDMI a napájajú pripojený smartfón. Prípadne môžete skúsiť takto pripojený smartfón napájať cez bezdrôtovú nabíjačku.

Problém pri behu na plný výkon však spôsobuje chladenie. Z hľadiska odvodu tepla na tom smartfóny nie sú najlepšie. Majú pomerne malé telo bez ventilátora a nezriedka so zadnou stenou zo skla, ktoré nie je dobrým vodičom tepla. V porovnaní s ultrabookmi s ventilátormi a vo väčšine prípadov s kovovým telom ťahajú smartfóny, čo sa týka chladenia, za oveľa kratší koniec. Pri aplikáciách ako textový editor či tabuľkový procesor, ak v ňom práve nerobíte zložitejšie analýzy, to neprekáža, ale pri editovaní videa na notebooku a na smartfóne s veľkou obrazovkou je rozdiel v rýchlosti a plynulosti zobrazovania pri niektorých funkciách pomerne veľký napriek tomu, že komfort používateľského rozhrania je prakticky rovnaký. Navyše ak máte smartfón v puzdre, ktoré k odvodu tepla rozhodne neprispieva, poskytne smartfón iba taký výkon, aký aktuálne dokáže ochladiť.

Cloud

Najväčšia výhoda využívania smartfónu pripojeného k monitoru ako plnohodnotného pracovného nástroja je kontinuálnosť. Dokument, na ktorom ste začali pracovať v kancelárii, dokončíte alebo skontrolujete doma. Samozrejme, dokumenty a súbory môžete mať uložené len lokálne, ale v takom prípade s nimi môžete pracovať len na smartfóne, či už s pripojeným monitorom, alebo bez neho. V poriadku, režim práce na veľkej obrazovke to s dostatočným používateľským komfortom umožňuje. Ale predstavte si, že smart­fón stratíte alebo vám ho niekto ukradne a dokumenty sú nenávratne stratené a vaša práca vyjde navnivoč. Alebo ak nemáte smartfón dostatočne zabezpečený a dokumenty v ňom zašifrované, môže nastať ešte horšia situácia, že dokumenty a údaje zo smartfónu niekto zneužije.

Oveľa širšie možnosti získate, ak budete mať všetko uložené v cloude. Jednak môžete podľa okolností s dokumentmi pracovať na notebooku alebo smartfóne, jednak v prípade straty či krádeže o nič neprídete, jedinou škodou bude hodnota zariadenia. Môžete využiť cloudový úložný systém poskytovaný dodávateľom operačného systému Android, teda cloudové služby Google alebo cloudové úložné služby dodávateľa smart­fónu (Samsung, Huawei...), prípadne služby dodávateľov aplikácií, ktorých súčasťou je aj ­cloudový úložný priestor, napríklad Office 365.

Výhody a obmedzenia

Možnosť kontinuálnej práce na jednom zariadení je natoľko lákavá, že ste ochotní akceptovať aj niekoľko obmedzení. Napríklad sa nedá spoliehať na to, že sa pripojíte so smartfónom k televízoru v hotelovej izbe, pretože sa nedostanete ku konektoru HDMI na zadnej stene televízora. Možnosť práce na veľkej obrazovke je vhodná skôr na rôzne scenáre využívania zdieľaných pracovísk či pri striedavej práci v centrále firmy a jej pobočkách, prípadne striedavej práci v kancelárii a doma. Na všetkých spomínaných miestach by ste mali nachystaný monitor, prípadne aj klávesnicu a myš. Alebo by ste si klávesnicu a myš nosili so sebou. Na trhu je veľa klávesníc a myší rôzneho konštrukčného formátu s možnosťou pripojenia cez bluetooth. Na takéto prenášanie si môžete vybrať kompaktné a ergonomické klávesnice bez numerickej časti či zaexperimentovať so skladacou klávesnicou, prípadne so silikónovou klávesnicou, ktorá sa dá zrolovať. Rovnako bohatá je aj ponuka rôznych myší, ktoré sa dajú zložiť alebo vystrieť tak, aby boli kompaktné na nosenie a zároveň ergonomické pri prenášaní. 

LOGITECH Multi-Device Keyboard K480

Klávesnica využíva rozhranie bluetooth. Je podporovaná celou škálou operačných systémov, ako je iOS a Android, Windows, Mac aj Chrome OS. Navyše vybavená je praktickým stojanom pre tablety a mobily. Ovládač Easy-Switch umožní ľahko prepínať medzi písaním na 3 pripojených bezdrôtových zariadeniach bluetooth. Či už sa chystáte písať na počítači so systémom Windows, Mac alebo Chrome, alebo na tablete či smartfóne so systémom Android alebo iOS, k dispozícii budete mať ľahko návykové rozvrhnutie klávesov so všetkými najčastejšie ­používanými klávesovými skratkám.

• Cena: 49 EUR

Microsoft Designer Bluetooth Desktop Keyboard

Bezdrôtovo sa spáruje s prenosným počítačom alebo tabletom pomocou technológie Bluetooth Smart 4.0. Klávesnica má zabudovanú číselnú klávesnicu a je veľkostne rovnaká ako drôtové klávesnice. Vďaka multimediálnym tlačidlám môžete ľahko ovládať hudbu aj video. Bezdrôtová myš využíva Blue­Track Technology a vďaka tomu spája v sebe výkon optickej myši s presnosťou laserovej myši a ponúka pohodlnú prácu takmer na každom type povrchu okrem číreho skla a zrkadla. Kompatibilita: Windows 8 a vyšší, Android 4.4 a vyšší, Mac OS 10.10

• Cena: 96 EUR

Logitech Wireless Mouse Silent M590

Myš sa veľmi ľahko a plynulo ovláda. Pogumované koliesko s milimetrovými drážkami sa stará o tichý posun a maximálne presné rolovanie. Myš je navyše navrhnutá tak, aby s rovnakou reakciou pri kliknutí bola až o 90 % tichšia ako všetky ostatné. Softvér Logitech Flow umožňuje prechádzanie myší až medzi tromi počítačmi zároveň. Môžete tak jednoducho prenášať súbory, kopírovať či vkladať text z jedného počítača do druhého. Na ľavej strane sa nachádzajú dve tlačidlá prispôsobené na ovládanie palcom. Tie sú základne naprogramované pre rýchle prehliadanie internetových stránok. Kompatibilita: Windows 8 alebo novší, Mac OS X 10.10 alebo novší, Chrome OS a Android 5.0 alebo novší.

• Cena: 39 EUR

Trust Siano Bluetooth Wireless Mouse

Myš pracuje pomocou technológie bluetooth s dosahom až 10 m a umožňuje pohodlné prepínanie citlivosti v rozmedzí 800 – 1 600 DPI. Ergonomicky je prispôsobená pre ľavákov, aj pre pravákov. Na pevné zovretie a presnú prácu má myš pogumované okraje a je kompatibilná s tabletmi s Androidom. Špeciálne tlačidlo na úsporu energie zaručí predĺženie práce s myšou.

• Cena: 18 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
homeoffice

Pridať komentár