S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Smartfón z druhej ruky: Na čo si dať pri nákupe pozor

0

Aj moderné inteligentné telefóny dnes pod prívalom nových modelov rýchlo morálne zastarávajú a majitelia sa ich zbavujú s vidinou obstarania práve uvádzanej novinky. Pre šetrnejších záujemcov o kvalitný smartfón potom môže byť nákup z druhej ruky veľmi dobrá príležitosť, ako si zaobstarať výkonný telefón za výhodnú cenu.

Obstaranie použitého smartfónu sa v mnohých ohľadoch nelíši od nákupu úplne nového zariadenia. Aj v tomto prípade by ste si mali ujasniť svoj rozpočet, ale aj preferencie, pokiaľ ide o značku, model alebo výbavu, tak ako keď vyberáte úplne nový smartfón. Len čo máte jasno, aký smartfón chcete zaobstarať a koľko si doň môžete dovoliť investovať, začnite pátrať. Využite priateľov, sociálne siete, aukčné servery alebo bazáre telefónov.

Množstvo vlastnostíi použitého telefónu vidieť na prvý pohľad, niektoré problémy však môžu byť skryté. Zamerajte sa teda predovšetkým na:

• Škrabance na displeji a odreniny na tele smartfónu, ktoré svedčia o štýle predchádzajúceho majiteľa pri zaobchádzaní so zariadením. Otlčené rohy znamenajú, že smartfón možno niekoľkokrát spadol na zem a ďalší pád už nemusí jeho displej či telo prežiť.
• Lícovanie jednotlivých dielov smartfónu, predovšetkým zadného krytu a displeja k telu zariadenia. Nesúmerné alebo nápadne veľké škáry môžu znamenať neodborne vykonanú opravu, napríklad výmenu displeja.
• Funkciu dobíjacieho a slúchadlového konektora aj slotov na SIM kartu a pamäťovú kartu. Konektory SIM slotu sa pri častých výmenách SIM karty veľmi ľahko odlomia a smartfón je potom v mobilnej sieti nepoužiteľný.
• Inštalujte do smartfónu niektorú z aplikácií na otestovanie displeja, s ktorou možno odhaliť chybné pixely alebo nežiaduci posun podania farieb. Ďalšie testovacie aplikácie môžu overiť výkon smartfónu a predovšetkým zahrievanie telefónu pri záťaži.
• Pomocou bezplatnej aplikácie PCMark možno preveriť kapacitu batérie smartfónu a zistiť, či nie je príliš opotrebovaná. Riziko významne zníženej kapacity batérie hrozí predovšetkým pri starších smartfónoch, ktoré inak nemusia javiť žiadne ďalšie známky opotrebenia.

Batéria je jedna z najviac namáhaných súčiastok smartfónov a k jej výraznému opotrebeniu môže dôjsť aj skôr ako po dvoch rokoch prevádzky. Bežná životnosť Li-Ion batérie je okolo 500 nabíjacích cyklov. Väčšina majiteľov pritom musí svoj smartfón nabíjať každý deň, takže sa už v druhom roku môžu stretávať s výrazne zníženou výdržou svojho telefónu. Aj keď sa predchádzajúci majiteľ použitého smartfónu staral o svoj prístroj vzorne, opotrebovaniu jeho batérie a s ním spojenému zníženiu jej kapacity sa vyhnúť nedá. No pokiaľ vyhliadnutý smartfón zodpovedá všetkým požiadavkám okrem výdrže opotrebovanej batérie, nemusí to byť nevyhnutne problém. Novú batériu pre väčšinu typov smartfónov môžete kúpiť za 10-15 eur. Pozor si dajte na čínske falzifikáty.

Smartfónov so snímacím zadným krytom, v ktorých možno vymeniť batériu za niekoľko sekúnd, výrazne ubúda. Napriek tomu možno meniť batérie aj v telefónoch, ktoré sa nedajú ľahko rozobrať bez použitia nástrojov. Návody na demontáž všetkých bežných typov smartfónov ľahko nájdete na videoserveri YouTube a vystačíte si s bežne používanými nástrojmi a náradím. Novú batériu do smartfónu treba vyberať starostlivo, aby svojimi parametrami zodpovedala tej pôvodnej a nehrozilo napríklad poškodenie smartfónu alebo rýchle opotrebovanie novej batérie.

BatteryShop.cz

Všetky autorove články
smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať