NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Solárna energia z vesmíru? Caltech získal na projekt 100 miliónov dolárov

Technológie
2

Miliardára Donalda Brena a jeho manželku Brigitte zaujala myšlienka z poviedky Isaaca Asimova Rozum, v ktorej vesmírna stanica zhromažďuje slnečnú energiu a posiela na Zem prostredníctvom mikrovĺn. Preto od roku 2013 poskytli Kalifornskému technologickému inštitútu (Caltech) už viac ako 100 miliónov dolárov na to, aby sa fotovoltická energia z obežnej dráhy stala realitou.

Práce v projekte Space Solar Power sú rozložené na celé desaťročie a prvé testovacie pole sa má spustiť na konci roka 2022 alebo v roku 2023. Vysoká obežná dráha Zeme je skvelé miesto na solárnu farmu. Slnko tam nikdy nezapadne a netvoria sa oblaky. Ibaže výroba zmysluplného množstva elektriny sa pri väčšine predošlých návrhov ukázala nerealistická a cenovo nedostupná.

SWAN_042021

Zvyčajne išlo o konštrukciu niekoľkokilometrových nosníkov, ku ktorým boli pripevnené fotovoltické panely alebo zrkadlá, absorbujúce alebo koncentrujúce slnečné svetlo na premenu na jednosmerný prúd, ktorý by sa potom prenášal na Zem laserovými alebo mikrovlnnými lúčmi. Na vybudovanie jednej inštalácie by boli potrebné stovky štartov rakiet.

Harry Atwater, profesor aplikovanej fyziky a materiálových vied na Caltechu, však hovorí o zmene paradigmy technológie. Namiesto systémov s hmotnosťou niekoľkých kilogramov na štvorcový meter dnes možno dosiahnuť hmotnosť v rozmedzí od 100 do 200 gramov na štvorcový meter, pričom existuje plán, ako sa dostať do rozsahu 10 až 20 gramov na štvorcový meter.

Najväčšia zmena pritom je výroba modulárnych solárnych polí. Ľahké fotovoltické články z gália a arzenidu by boli pripevnené k „dlaždiciam“, z ktorých každá môže mať veľkosť až 100 štvorcových centimetrov. Každá dlaždica by bola vlastne miniatúrnou solárnou stanicou doplnenou o fotovoltiku, malé elektronické súčiastky a mikrovlnný vysielač.

Dlaždice by boli spojené dohromady, aby vytvorili väčšie „moduly“, napr. 60 štvorcových metrov, a tisíce modulov by vytvorili šesťuholníkovú elektráreň, ktorá by mala dĺžku strany asi 3 km.  Moduly by však neboli fyzicky prepojené. Žiadne ťažké nosné trámy, žiadne zväzky káblov, oveľa menšia hmotnosť. Na prenos do prijímačov na Zemi by mikrovlnné signály z dlaždíc mali byť synchronizované tak, aby mohli byť zamerané bez pohyblivých častí. 

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lacko hlupy vo vesmire? reakcia na: Solárna energia z vesmíru? Caltech získal na projekt 100 miliónov dolárov

19.8.2021 13:08
Ano
Reagovať

Nocturnal Emission reakcia na: Lacko hlupy vo vesmire?

19.8.2021 15:08
What a sad little life you live.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať