SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nový test na covid je presný ako PCR ale výsledky ukáže už za pár minút

0

Vedci z Birminghamskej univerzity v trojstrannej porovnávacej štúdii zistili, že ich test RTF-EXPAR (Reverse-Transcriptase-Free Exponential Amplification Reaction) je rovnako presný ako dnes bežne používané testy PCR a LAMP. Nová metóda však priniesla výsledky oveľa rýchlejšie ako ostatné dva testy. RTF-EXPAR by tak mohol byť nasadený na letiskách, baroch a reštauráciách bez toho, aby bolo potrebné odosielať vzorky do laboratória, uviedli vedci.

Pri skúške s meraním času test RTF-EXPAR zistil COVID-19 za osem minút a 45 sekúnd. Test LAMP potreboval 11 minút a 15 sekúnd a test PCR 42 minút na to, aby detegoval vírus vo vzorke s rovnakou vírusovou záťažou. Test vzorky s vyššou vírusovou záťažou zvládol RTF-EXPAR za trochu viac ako tri minúty. 

SWAN_042021

Analýza ukázala, že citlivosť RTF-EXPAR s pozitívnou prediktívnou hodnotou 89 percent a negatívnou prediktívnou hodnotou 93 percent je ekvivalentná testom PCR. Navyše testovať sa dá v blízkosti pacienta, takže by mal byť oveľa lacnejší ako laboratórne testy. Univerzita v Birminghame podala na test patentovú prihlášku a dúfa, že čo najskôr nájde partnera na jeho komerčné zavedenie. Hoci pôvodne bol test navrhnutý na COVID-19, môže byť rýchlo upravený tak, aby pokrýval aj iné vírusy.

Zdroj: euronews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať