Solárne a veterné elektrárne už budú môcť ukladať energiu do hliníkových batérií

0

Obnoviteľné zdroje energie môžu mať čoskoro k dispozícii úložiská, ktoré sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Vedci zo švédskej Chalmers University vyvinuli novú formu hliníkovej batérie s dvojnásobnou energetickou hustotou v porovnaní s predchádzajúcim dizajnom. Táto technológia je praktickejšia pre veľké projekty, ako sú solárne a veterné elektrárne.

Zlepšenie spočíva v nahradení obvyklej grafitovej katódy (pozitívnej elektródy) antrachinónom, molekulou na báze organického uhlíka, ktorá zvyšuje hustotu ukladaním nosičov pozitívneho náboja pochádzajúcich z elektrolytu. Hliníkové batérie sú zatiaľ k dispozícii len v laboratóriu a v dohľadnom čase sa to zrejme nezmení.

Sú však o polovicu menej energeticky náročné ako lítiovo-iónové články a vedci teraz skúmajú možnosti efektívnejších elektrolytov (aktuálna verzia obsahuje chlór, ktorého sa chcú zbaviť) a lepších vnútorných mechanizmov na riadenie ukladania energie. Hliníkové batérie sú zatiaľ o polovicu menej husté ako lítiovo-iónové batérie.

No ak sa hliník vyrovná lítiu, môže znamenať prielom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a elektrických áut, ktoré by využívali na pohon ľahšie dostupné a recyklovateľné materiály. V porovnaní s dnešnými lítiovo-iónovými batériami môže nový koncept priniesť výhodu v podobe výrazne nižších výrobných nákladov. Navyše batérie môžu byť výrazne menej škodlivé pre životné prostredie.

Štúdia bola publikovaná v časopise Energy Storage Materials.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Solar energia elektrina panel bateria nabijanie technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať