SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Solárny elektromobil, ktorý sa nemusí pripájať na nabíjačku

Technológie
0

Spoločnosť Aptera vytvorila elektromobil, ktorý využíva slnečnú energiu na svoje nabíjanie, čím eliminuje potrebu pripájania na nabíjaciu stanicu. Kalifornský startup sa pustil do vývoja solárneho elektromobilu v roku 2007. V januári minulého roka spoločnosť odhalila produkčnú verziu svojho vozidla s ultraľahkým kompozitným telom, so solárnymi článkami s výkonom 700 wattov a koeficientom odporu vzduchu iba 0,13.

V každom kolese je motor, ktorý dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za štyri sekundy, čo je zrýchlenie, ktoré konkuruje športovým autám. Napriek kompaktnému tvaru ponúka 1 kubický meter zadného úložného priestoru. Aptera dokáže prejsť až 1600 km na jedno nabitie a je schopná prejsť až 65 km na solárny pohon za deň. Ak svieti slnko, Aptera sa automaticky dobíja. Jej solárne články absorbujú slnečné svetlo a dodávajú energiu priamo do palubných batérií.

V snahe premeniť víziu na realitu spoločnosť nadviazala strategické partnerstvá s tromi lídrami v tomto odvetví, aby sa solárny elektromobil stal skutočnosťou. So spoločnosťou Eve Energy spolupracovala na vývoji vysokokapacitných batérií s dlhou životnosťou, ktoré uchovávajú energiu zo slnka a bezproblémovo napájajú vozidlo.

Fotovoltické články spoločnosti Maxeon pokrývajú povrch, využívajú slnečné svetlo a premieňajú ho na elektrinu. Vďaka 700 wattom solárnych článkov Aptera neustále dopĺňa svoje energetické zásoby. Kolesá elektromobilu Aptera obsahujú špičkové slovinské elektromotory, vďaka ktorým môže každé koleso fungovať nezávisle.

Pýtate sa, či je Aptera bezpečná? Na túto otázku nepoznáme odpoveď, kým ako sériové vozidlo neprejde úplným bezpečnostným testom. Predchádzajúca verzia však mala najvyššiu pevnosť strechy zo všetkých osobných automobilov na ceste a obstála mimoriadne dobre v skutočných bočných a čelných nárazových testoch. Pri odhadovanej cene 33 200 dolárov Aptera sľubuje zelenšiu jazdu poháňanú iba slnkom.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať