XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Sony pripravuje čip pre 3D kameru s využitím lasera na snímanie hĺbky objektov

0

Sony sa snaží vytvoriť ďalšiu generáciu čipov na spracovanie obrazu pomocou nových 3D senzorov, ktoré by mali prísť na trh koncom leta 2019. Šéf oddelenia senzorov Sony Satoši Jošihara sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril, že spoločnosť plánuje koncom leta rozšíriť výrobu čipov pre predné aj zadné 3D kamery a reagovať tak na požiadavky viacerých výrobcov smartfónov.

Hoci Jošihara hovoril najmä o potenciáli aplikácií s rozšírenou realitou, najzaujímavejším aspektom novej technológie sa zdá lepšia podoba identifikácie tváre. Identifikácia tváre, ktorú prvýkrát uviedol Apple na iPhone X a odvtedy ju prevzali aj Xiaomi, Huawei a Vivo, pracuje tak, že premieta mriežku neviditeľných bodov a deteguje tvár používateľa deformáciami tejto mriežky v 3D priestore.

Nový 3D snímač Sony má používať laserové impulzy, ktoré podobne ako echolokácia netopierov vytvárajú hĺbkovú mapu okolia meraním toho, ako dlho trvá, kým sa impulz odrazí. Jošihara tvrdí, že výsledkom tohto postupu sú podrobnejšie modely tvárí, pričom technológia funguje na vzdialenosť až 5 metrov.

Japonský gigant pred niekoľkými rokmi kúpil belgickú firmu SoftKinetic, ktorá bola vlani premenovaná na Sony Depthsensing. Jedna celá webová stránka je venovaná riešeniam na snímanie hĺbky pre autonómne autá, drony, roboty a hry. V mobilnej oblasti táto technológia ponúka priestor na zlepšenie súčasných metód odomknutia zariadení pomocou tváre.

Najjednoduchšia verzia identifikácie tváre (napr. na modeli OnePlus 6T) využíva pri odomykaní zariadenia selfie fotoaparát, no funguje iba v tmavšom prostredí, pretože na odomknutie sa vyžaduje, aby blesk fotoaparátu osvetlil tvár používateľa jasným svetlom.

Ďalšie technológie, ktoré používa Apple Face ID či niektoré konkurenčné androidové zariadenia, vyžadujú viacero komponentov zabudovaných v zadnej časti prístroja, čo je dobré pre väčšie tablety, ako je napr. iPad Pro, ale už menej pre smartfóny, kde sa výrobcovia snažia dosiahnuť čo najtenší dizajn. Nové 3D snímače Sony by mohli byť víťazom v tejto oblasti, ak zvládnu Face ID s dostatočnou presnosťou a bezpečnosťou, pričom zmenšia veľkosť požadovaných súčastí.

Koncom roka sa objavila správa, že Apple pripravuje pre iPhony na rok 2019 presne takýto druh 3D laserového systému, hoci vtedy ešte nebolo jasné, kto bude jeho dodávateľom. Teraz však existuje reálna šanca, že tohtoročné iPhony budú vybavené zlepšeným 3D snímačom Sony.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
sony kamera foto video laser Apple iPhone smart telefon smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať