SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Spojením neurovedy, strojového učenia a kvantovej technológie navrhli nové zariadenie na ukladanie informácií

0

Mnoho najnovších výpočtových postupov je inšpirovaných modelom ľudského mozgu. Vedci napríklad vytvorili model strojového učenia, ktorý napodobňuje schopnosť mozgu rozpoznávať nové vzorce pripomínaním tých, s ktorými sa predtým stretol. Doteraz sa implementácie „asociatívnej pamäte“ do značnej miery spájali s počítačmi založenými na kremíkových čipoch.

Teraz Benjamin Lev zo Stanfordovej univerzity a jeho kolegovia navrhujú spôsob implementácie asociatívnej pamäte spojenej s Boseho-Einsteinovým kondenzátom (BEC, kvantovo-mechanické skupenstvo bozónov vyskytujúce sa pri teplotách veľmi blízkych absolútnej nule) a optickou dutinou (optickým rezonátorom). Vedci tvrdia, že ich metóda by mala byť lepšia pri učení a rozpoznávaní vzorov ako štandardný dizajn asociatívnej pamäte.

Vedcami navrhované zariadenie uchováva informácie v energetickom prostredí viacerých oddelených BEC, obsiahnutých v tej istej optickej dutine. Spin každého BEC interaguje so spinom ostatných rozptylom fotónov v dutine. Možno manipulovať s polohou každého BEC a vytvoriť tak energetické prostredie pamäťového systému. Výskumníci si myslia, že toto zariadenie dokážu postaviť v blízkej budúcnosti, pretože už predviedli všetky prvky dizajnu.

Zdroj: physics.aps.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať