Spoločnosť GreenWay získa investíciu 85 miliónov eur na expanziu a rast svojej siete

0

Spoločnosť GreenWay je priekopníkom v stavbe a prevádzke nabíjacích sietí pre elektromobily. Svoju nabíjaciu sieť prevádzkuje v Poľsku a na Slovensku, pričom ku koncu roka 2021 obhospodarovala spolu 447 nabíjacích staníc, na ktorých sa za minulý rok nabila energie v objeme 5 084 005 kWh.

Veľká a dlhodobá investícia vo výške 85 miliónov eur umožní teraz spoločnosti GreenWay ďalší rast a expanziu siete a pomôže jej tak udržať a ďalej rozvíjať pozíciu regionálneho lídra v oblasti e-mobility. Investícia prichádza v čase nedostatku zemného plynu a rozkolísaných cien elektriny, ktoré dokazujú nutnosť moderných energetických riešení.

Kľúčové informácie k investícii:

  • Medzinárodné infraštruktúrne investičné fondy Helios Energy Investments a Generation Capital poskytnú investície vo výške 85 miliónov EUR na rast spoločnosti GreenWay.
  • Na investícii sa podieľajú tiež existujúci akcionári janom, a. s., a Neulogy Ventures.
  • Kapitál bude použitý na inštalovanie väčšieho počtu nabíjacích miest, rozšírenie siete a posilnenie technických a IT kapacít spoločnosti s cieľom ďalej zlepšovať služby zákazníkov a používateľov siete GreenWay.
  • Ide o najväčšiu známu investíciu a prvú investíciu medzinárodného infraštruktúrneho fondu do infraštruktúry nabíjania elektromobilov v strednej a východnej Európe.
  • Sieť spoločnosti GreenWay predstavuje 447, prevažne rýchlonabíjacích staníc.
  • V sieti GreenWay je registrovaných 29 613 klientov.
  • Spoločnosť GreenWay takisto prevádzkuje nabíjaciu infraštruktúru pre významných partnerov či automobilky, ako sú IKEA, Žabka, InPost, Mercedes, Kia a mnoho ďalších.

Helios Energy Investments (Helios) a Generation Capital (GC) uzavreli zmluvu so spoločnosťou GreenWay Holding o investícii viac ako 85 miliónov eur do spoločnosti na financovanie jej dlhodobého rastu. K investícii sa pripojili existujúci akcionári janom, a. s., a Neulogy Ventures. Ide o najväčšiu známu investíciu do nabíjacej infraštruktúry v strednej a východnej Európe a takisto silný prejav dôvery v dlhodobý rast e-mobility a v spoločnosť, ktorá je jednotkou v tejto oblasti v našom regióne. Veľký objem finančných prostriedkov odráža vedúce postavenie na trhu, hlboké know-how v odvetví, odborne zdatný a aktívny tím, vedenie orientované na budúcnosť, pevnú organizáciu firmy, celkové zameranie na zákazníka a jasnú víziu transformácie sektora mobility v prospech zlepšenia životného prostredia.

Investícia prichádza v čase stúpajúceho trendu predajov elektrifikovaných vozidiel. V roku 2021 zo všetkých predaných nových automobilov v Európe tvorila jednu pätinu elektrifikované (BEV alebo hybridy), čo predstavuje približne 2 milióny vozidiel v porovnaní s 1,3 miliónmi v roku 2020. Spoločnosť GreenWay a jej partneri preto vidia obrovský potenciál v regióne CEE s viac ako 100 miliónmi obyvateľov. Rovnako, ako je to pri elektrických automobiloch, aj európsky trh s nabíjacou infraštruktúrou rastie exponenciálne a rýchlo sa konsoliduje.

Peter Badík, spoluzakladateľ a predseda predstavenstva GreenWay Holding

„Spoločnosť GreenWay sme založili s cieľom vybudovať Európu, ktorá je čistejšia, zdravšia a menej závislá od fosílnych palív. Dôležitou súčasťou tejto vízie je vybudovanie infraštruktúry, ktorá umožní rýchle prijatie elektromobilov. Menšia závislosť od dovozu fosílnych palív je obzvlášť dôležitá v čase, keď zažívame problémy s dodávkami zemného plynu, nárast cien energií a politické nepokoje, ktoré sa týkajú najmä strednej a východnej Európy.

Teší ma, že GC a Helios sa pridávajú k tomuto poslaniu. Táto investícia nám dáva pevný finančný základ v čase, keď sa trh s poskytovaním nabíjania začína konsolidovať. Ako nezávislý hráč budeme mať dobrú pozíciu, aby sme mohli pružne reagovať a využiť príležitosti, ktoré tieto zmeny prinášajú.

Značnú časť prostriedkov investujeme do ďalšieho rozvoja tímu a rozšírenia nabíjacej siete. Budeme intenzívne investovať do zlepšovania našich IT a technických schopností, ktoré sú teraz spoločne s budovaním fyzickej infraštruktúry stredobodom našej stratégie.

Keď sa obzriem, ako ďaleko sme sa dostali od inštalácie prvých nabíjačiek na Slovensku a v Poľsku až po súčasnosť, som hrdý na všetko, čo tím spoločnosti GreenWay dokázal. Nedokázali by sme to bez podpory a spolupráce s ostatnými priekopníkmi elektromobility v tomto regióne, ktorí s nami ušli každý elektrokilometer. Spolu s celou komunitou elektromobilistov máme pred sebou ešte veľa spoločných ciest a mnoho ďalších ľudí, ktorých musíme zobrať na palubu.“

Rafał Czyżewski, CEO GreenWay Poľsko:

„Zapojenie investorov nám umožní výrazne urýchliť proces rozširovania verejnej nabíjacej infraštruktúry. Máme tiež v úmysle prehĺbiť spoluprácu so spoločnosťami a stať sa partnerom prvej voľby pre organizácie, ktoré majú v úmysle prejsť na elektromobilitu a potrebujú komplexnú podporu na efektívne vykonanie tejto náročnej zmeny.“

Erez Gissin, spoločník a konateľ, Helios Energy Investments

„Po investícii spoločnosti Helios 5 do sektora CPO/EMP pred 18 mesiacmi v Izraeli sme nesmierne radi, že môžeme investovať do spoločnosti GreenWay a rozšíriť naše pôsobenie v oblasti nabíjania elektromobilov v Európe. Spoločnosť GreenWay má vynikajúcu príležitosť vypracovať sa v strednej a východnej Európe na dominantného hráča a jej dlhoročné skúsenosti v tomto odvetví ju dobre predurčujú na budúci rast. Helios našiel v spoločnosti GreenWay podnikavý a skúsený riadiaci tím, ktorý dokáže viesť spoločnosť náročnými úlohami, ktoré pred ním stoja v tomto novom a rýchlo rastúcom odvetví. Helios 5 sa snaží rozšíriť svoje pôsobenie v tomto odvetví a spoločnosť GreenWay môže byť dôležitým míľnikom na tejto ceste.“

Roee Zass, viceprezident pre investície, Generation Capital

„Investícia do spoločnosti GreenWay je vynikajúca príležitosť, ako sa dostať do silnej a vysokokvalitnej spoločnosti v silnejúcej oblasti nabíjania elektromobilov v strednej a východnej Európe a zároveň splniť cieľ nášho fondu investovať do aktív v oblasti energetickej transformácie s vysokou úrovňou ESG štandardov. Spoločnosť GreenWay má výnimočné postavenie na trhu a skúsený tím a pre Generation Capital predstavuje optimálnu platformu na vstup do odvetvia elektromobility. Je nám cťou, že spolupracujeme so spoločnosťou GreenWay a že sa stala súčasťou nášho  portfólia.“

Ján Miškovský, CEO, janom, a. s.

„So spoločnosťou GreenWay spolupracujeme od samého začiatku, keď bola ešte novým startupom, a s hrdosťou naďalej stojíme pri jej raste. Najväčším zadosťučinením je pre nás potvrdenie správnosti nášho rozhodnutia podporovať GreenWay už v časoch, ktoré neboli pre elektromobilitu zďaleka také priaznivé ako dnes, a že sme zotrvali v tomto rozhodnutí až po dnešok. Zelená revolúcia je stredobodom našej investičnej stratégie a spoločnosť GreenWay je kľúčovou investíciou nášho portfólia. Navyše sa nám aj vďaka spoločnosti GreenWay podarilo rozvinúť celý hodnotový reťazec založený na zelenej energii – od jej výroby až po udržateľné využívanie.“

 

Christian Mandl, spoločník a konateľ, Neulogy Ventures

„Sme hrdí na našu skorú investíciu do spoločnosti GreenWay a na to, čo za ten čas dosiahla pod vedením Petra Badíka. Spoločnosť GreenWay ostáva verná svojmu poslaniu umožniť prechod na nízko emisnú energiu a dopravu. Toto posledné kolo financovania posilňuje jej pozíciu jednotky na trhu strednej a východnej Európy a tešíme sa na ďalšiu podporu spoločnosti spolu s našimi novými spoluinvestormi.“

Poradcami GreenWay v transakcii boli Rothschild & Co (transakčné poradenstvo), AKF Legal a Wozniak Legal (právne poradenstvo). Pre Helios a Generation Capital - KPMG (finančné poradenstvo) a WKB (právne poradenstvo).

O spoločnosti GreenWay

Okrem vlastných investícií do verejného nabíjania spoločnosť GreenWay ponúka komplexné portfólio služieb a produktov a súbor riešení pre domovské lokality, najmä pracoviská a obytné domy, ktoré majú záujem poskytovať riešenia v oblasti nabíjania pre obyvateľov, nájomníkov a hostí, kde je potrebný schopný a skúsený partner, ako je spoločnosť GreenWay.

Spoločnosť GreenWay je poskytovateľom služieb e-mobility (EMP alebo eMSP), ktorý priamo obsluhuje vodičov elektrovozidiel formou ponuky členstva a nabíjania v sieti nabíjacích staníc GreenWay. Vodiči spoločnosti GreenWay môžu nabíjať na ktorejkoľvek vlastnej alebo na niektorej z viac ako 10-tisíc staníc na území EÚ, ktoré patria do siete GreenWay na základe dohôd o roamingu. Spoločnosť GreenWay ponúka zákazníkom s aktivovaným paušálnym programom cenovo zaujímavé služby nabíjania aj na partnerských roamingových nabíjačkách, na ktorých je nabíjanie spoplatnené rovnako ako nabíjanie na GreenWay domácej sieti. Mobilná aplikácia spoločnosti GreenWay umožňuje zákazníkom nájsť nabíjacie miesta, spustiť či zastaviť nabíjanie a vidieť, aké zariadenia sa nachádzajú v ich okolí. Vďaka nepretržitej zákazníckej podpore je spoločnosť GreenWay vždy pripravená pomôcť vodičom a zákazníkom v núdzi. Mapa siete GreenWay https://driver.greenway.sk/#/portal/locations

Spoločnosť GreenWay je tiež prevádzkovateľom nabíjacích miest (Charge Point Operator - CPO), ktorý prevádzkuje vlastnú sieť verejne prístupných nabíjacích staníc. Vďaka rýchlostiam nabíjania od 11 do 175 kW (väčšina je nad 50 kW) je sieť GreenWay schopná uspokojiť potreby širokej škály používateľov elektromobilov. Spoločnosť GreenWay pristupuje k technickému vybaveniu obozretne, takže testuje mnohé technológie, ale nasadzuje len tie, ktoré spĺňajú jej prísne normy. Na viacerých miestach využíva stacionárne batériové úložiská, čím zabezpečuje dodatočnú energiu v čase nabíjacej špičky. GreenWay má v súčasnosti 447 nabíjacích staníc s 1 400 prípojkami a priemernou dostupnosťou nabíjania 98,5 %.

V neposlednom rade GreenWay spolupracuje s partnermi na umiestnení, inštalácii a prevádzke nabíjacej infraštruktúry vo vlastníctve samotných partnerov, ako sú popredné maloobchodné siete, predajcovia automobilov, komerčné a obytné budovy či obce a mestá. Či už ide o malé, alebo veľké inštalácie, komplexné projekty s mnohými nabíjacími miestami a riadením energie, či už uzavretú skupinu používateľov, alebo pre verejnosť určenú na generovanie príjmov, spoločnosť GreenWay má skúsenosti a tím, ktorý je schopný zabezpečiť inštaláciu a prevádzku.

S cieľom zabezpečiť, aby sa ekosystém nabíjania elektromobilov rozvíjal otvoreným a konkurencieschopným spôsobom, ktorý prinesie čo najlepšie služby zákazníkom, zohráva GreenWay aktívnu úlohu v združeniach ChargeUp Europe a Platform for Electromobility so sídlom v Bruseli. V Poľsku je členom Poľského združenia pre alternatívne palivá a na Slovensku je členom Slovenskej asociácie pre elektromobily.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať