SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Spracovaním drevného odpadu môže vzniknúť materiál pevnejší ako oceľ

0

Proces chemickej úpravy môže premeniť staré kusy dreva na nový superpevný materiál nazývaný „zacelené drevo“ (healed wood). Materiál vyrobený z recyklovaného dreva je päťkrát pevnejší ako prírodné drevo a môže byť vyrobený z akéhokoľvek vedľajšieho produktu z dreva vrátane hoblín a pilín. Orlando Rojas z University of British Columbia v Kanade a jeho kolegovia vynašli proces, ktorý rozpúšťa lignín, zložku podobnú lepidlu v stenách rastlinných buniek, a odhaľuje celulózové nanofibrily, čo sú drobné vlákna nachádzajúce sa aj v stenách rastlinných buniek.

Metóda pracuje s rozpúšťadlom nazývaným dimetylacetamid, ktoré sa používa v prítomnosti chloridu lítneho. Keď sa dva kusy takto ošetreného dreva spoja, nanofibrily vytvoria väzbu a vznikne to, čo vedci nazývajú „zacelený“ kus dreva. Už to síce nevyzerá ako prírodné drevo, ale materiál má lepšie mechanické vlastnosti. Testy ukázali, že je odolnejší proti porušeniu ako nehrdzavejúca oceľ alebo zliatiny titánu.

Takto ošetrené drevo možno nielen znovu použiť na vytvorenie nových predmetov, ale proces úpravy sa dá vykonávať opakovane na tých istých kusoch dreva, aby sa predĺžila ich životnosť. Rojas a jeho tím neskúmali, koľko by ich metóda stála, keby sa rozšírila na priemyselnú úroveň, ale všetky použité techniky sú dobre známe. „Procesy, ktoré tu používame, sú veľmi typické pri spracovaní dreva,“ hovorí Rojas. „Takže škálovateľnosť nie je problém.“ Výskum bol publikovaný  v časopise Nature Sustainability.

Zdroj: newscientist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať