SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Roboticky asistovaná chirurgia urýchli hojenie a dostane pacienta skôr domov

0

V trojročnej štúdii, prvej svojho druhu, odborníci z University College London (UCL) a University of Sheffield zistili, že pacienti, ktorí podstúpili roboticky asistovanú operáciu rakoviny močového mechúra, sa zotavili rýchlejšie a vrátili sa domov skôr ako pacienti, ktorí podstúpili otvorenú operáciu. Robotická operácia znížila pravdepodobnosť opätovnej hospitalizácie o polovicu (52 %) a viedla k zníženiu výskytu krvných zrazenín o 77 % v porovnaní s pacientmi, ktorí podstúpili otvorenú operáciu.

Štúdia uverejnená v časopise Journal of the American Medical Association prebiehala od marca 2017 do marca 2020 a zúčastnilo sa na nej 29 chirurgov v deviatich britských nemocničných trustoch. Dovedna 338 pacientov s nemetastázujúcim karcinómom močového mechúra bolo rozdelených do dvoch skupín, pričom 169 pacientov podstúpilo roboticky asistované odstránenie a rekonštrukciu močového mechúra a 169 pacientov otvorenú operáciu.

Výskumníci zistili, že skupina pacientov s robotickou asistenciou zostala v nemocnici v priemere 8 dní v porovnaní s 10 dňami v skupine pacientov s otvorenou operáciou. Uviedli, že počet opätovných hospitalizácií do 90 dní od operácie sa tiež znížil, a to na 21 % v skupine s robotickou asistenciou v porovnaní s 32 % v skupine, ktorá podstúpila otvorenú operáciu. Pri otvorenej operácii pracuje chirurg priamo na pacientovi a takýto zákrok zahŕňa veľké rezy v koži a svaloch, ale pri roboticky asistovanej operácii vedú chirurgovia minimálne invazívne nástroje na diaľku.

Profesor John Kelly, profesor uroonkológie na UCL a chirurgický konzultant v nemocniciach University College London, sa vyjadril, že „zarážajúce“ zníženie počtu krvných zrazenín bolo neočakávaným zistením, ktoré „poukazuje na bezpečnú operáciu, pri ktorej pacienti profitujú z oveľa menšieho počtu komplikácií, skoršej mobilizácie a rýchlejšieho návratu do normálneho života“.

Zdroj: theguardian.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať