ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Starý smartfón ako bezpečnostná kamera

Bezpečnosť
0

Ak hľadáte využitie pre starší, ale funkčný smartfón, ktorý z rôznych dôvodov už nebudete používať, môžete ho jednoducho premeniť na bezpečnostnú kameru, kameru na dohľad na domácich miláčikov, prípadne detskú pestúnku. Aj staršie smartfóny nižšej cenovej triedy majú pomerne kvalitnú kameru, podporu komunikácie Wi-Fi aj batériu na prekonanie prípadného kratšieho výpadku elektriny. Batéria na konci životnosti je jeden z najčastejších dôvodov výmeny smartfónu za nový, niekoľko desiatok minút prípadného výpadku však pokryje aj takáto batéria.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Potrebujete vhodnú aplikáciu, ktorá bude snímať obraz a prenášať ho do cloudovej služby, ku ktorej sa môžete vy alebo aj ostatní členovia rodiny pripojiť z aktuálne používaných smartfónov. Prípadne môže smartfón záznam obrazu ukladať lokálne, takže si ho môžete pozrieť neskôr. V aplikačnom obchode pre príslušnú platformu zadajte do vyhľadávania „home camera“ alebo „security camera“ a vyberte si vhodnú aplikáciu. Väčšina aplikácií je určená pre hardvérové kamery, ale je tam aj dosť takých, ktoré využívajú kamery smartfónu.

  

 Môžete použiť napríklad aplikáciu Alfred Camera, ktorá je zadarmo k dispozícii pre platformy Android aj iOS (iPhone). Táto aplikácia podporuje prednú aj zadnú kameru a umožňuje streamovanie živého prenosu, detekciu pohybu s notifikáciou aj obojsmerný prenos zvuku. Aplikácia má aj platenú verziu Alfred Premium s rozšírenou funkcionalitou – nahrávanie vo vysokom rozlíšení, zoomovanie a v cene je aj 30-dňové úložisko v cloude. Prípadne vyskúšajte aplikácie Manything, Salient Eye či Presence.

Ak aplikácia využíva cloudovú službu, musíte si v nej vytvoriť konto, aby ste sa mohli odkiaľkoľvek pripojiť k živému prenosu alebo si prehliadať záznamy. Následne nastavíte parametre snímania, prípadne časový harmonogram. Do cloudovej služby sa, samozrejme, musíte prihlásiť aj zo smart­fónu, na ktorom budete živý záznam alebo nahraté zábery prezerať. Sofistikovanejšie aplikácie, ako napríklad už spomínaná Albert Camera, umožňujú, aby sa aplikácia automaticky spustila po prípadnom reštarte smartfónu. Vo verzii pre iOS môžete povoliť iba detekciu pohybu, vybrať si medzi prednou a zadnou kamerou a povoliť alebo zakázať zvuk.

  

Samozrejme, musíte ešte vyriešiť vhodné umiestnenie a upevnenie smartfónu. Najjednoduchšie bude využiť vhodný držiak, ministatív, prípadne môžete smartfón upevniť pomocou sťahovacích prúžkov alebo ho o niečo oprieť a podobne. Všetko závisí od konkrétnych priestorových dispozícií. Streamovanie videa je náročné na energiu a telefón bude v prevádzke 24 hodín denne a 7 dní v týždni, takže bude musieť byť trvalo pripojený k nabíjačke, a teda musí byť v dosahu zásuvky.  Následne doladíte smerovanie objektívu, aby zaberal požadovaný priestor. Hlavne pri lacnejších smartfónoch budete pravdepodobne riešiť dilemu, či na snímanie použiť hlavný fotoaparát, ktorý má zorný uhol približne ako ľudské oko a poskytuje dobré zábery aj pri slabšej intenzite osvetlenia, alebo ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý má uhol záberu až 120 stupňov, ale pri horšom osvetlení je obraz menej kvalitný.  

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  Noah Erickson pexels.com

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať