Strešné hydropanely premieňajú vzduch na vodu aj bez elektrickej energie

2

Arizonský startup Zero Mass Water vytvoril model „voda ako služba“ (water-as-service), ktorý využíva panely na vytváranie vody zo vzduchu. Solárna technológia poskytuje nezávislý prístup k pitnej vode mimo siete a mohla by pomôcť komunitám vytvoriť si vlastný udržateľný zdroj na miestach, kde je nedostatok vody, prípadne dostupná voda nie je bezpečná.

Hydropanely Zero Mass Water boli uvedené na trh v roku 2017 a na získavanie vody zo zachytených pár využívajú solárnu energiu. Nevyžadujú teda žiadnu elektrickú alebo verejnú infraštruktúru, a tak môžu byť inštalované kdekoľvek. Spoločnosť na veľtrhu CES 2020 vystavovala nový rezidenčný model s názvom Rexi, ktorý má polovičnú veľkosť ako štandardný hydropanel. Je optimalizovaný na inštaláciu na strechy a môže poskytovať vodu domácnostiam, ako aj v školám a podnikom.

Hydropanely fungujú tak, že adsorbujú vodnú paru zo vzduchu do hygroskopického materiálu. Aplikáciou slnečnej energie potom tento materiál „vydychuje“ vodnú paru vnútri hydropanela, čím sa zvyšuje relatívna vlhkosť a para sa pasívne kondenzuje. Keďže hygroskopické materiály priťahujú len molekuly vody, kvapalná voda je čistá. Hydropanely Rexi s maloobchodnou cenou 2500 dolárov si možno predobjednať, dodávky sa začnú v lete.

Zdroj: designboom.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
startup veda vyskum energia elektrina

2 komentáre

Blbost reakcia na: Strešné hydropanely premieňajú vzduch na vodu aj bez elektrickej energie

21.1.2020 14:01
Nie je to bez elektriny- na to je tam solarny clanok.
Nevyraba vodu zo vzduchu. Ono to vodu separuje. A to velmi energeticky neusporne. Videl som testy takychto zariadeni. Je to smiesne.
Reagovať

och reakcia na: Strešné hydropanely premieňajú vzduch na vodu aj bez elektrickej energie

15.1.2020 14:01
Prosim, uz tu nepropagujte taketo hluposti, degratuje to uroven pcrevue az na same dno

Video k teme
https://www.youtube.com/watch?v=vc7WqVMCABg
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať