Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Stretch je nový robot Boston Dynamics na dvíhanie ťažkých bremien v skladoch

1

Stretch, druhý komerčný robot spoločnosti Boston Dynamics, je na rozdiel od všestranného Spota zameraný len na jednu činnosť. Rozmach elektronického obchodu vedie k neustálemu nárastu počtu skladov, kde predajcovia skladujú zásoby. S tým súvisí aj zvyšovanie počtu skladových robotníkov, ktorí musia robiť nudné, špinavé a nebezpečné práce. A presne takéto typy úloh by podľa odborníkov mali prevziať roboty.

Zatiaľ sa však väčšina skladov spolieha iba na manuálnu prácu – ľudia sú jednoducho rýchlejší a schopní navigovať v úzkych priestoroch skladov lepšie ako roboty. A tu prichádza na scénu skladový robot Stretch, ktorý je špeciálne navrhnutý na premiestňovanie škatúľ – napríklad z nákladného priestoru kamióna na dopravný pás.

Robot využíva systém kamier a senzorov poháňaných umelou inteligenciou na identifikáciu škatúľ a robotické rameno a chápadlo na ich zdvihnutie. Pohybuje sa na štvorcovom podklade rovnakej veľkosti ako štandardná paleta. Podľa vyjadrenia Boston Dynamics dokáže Stretch zdvihnúť a presunúť za jednu hodinu až 800 škatúľ, z ktorých každá má hmotnosť do 22 kg, čo je jedna škatuľa každých 4,5 sekundy.

Nie je jasné, ako vychádzajú tieto čísla v porovnaní s priemerným skladníkom, no je isté, že Stretch môže pracovať 24 hodín bez prestávky. Cena robota zatiaľ nie je známa, spoločnosť teraz hľadá zákazníkov na pilotné testovanie pred jeho komerčným nasadením v roku 2022.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Na Slovensku za robota Stretch nedá nikto ani korunu, radšej zoderú lacných ľudí :-D reakcia na: Stretch je nový robot Boston Dynamics na dvíhanie ťažkých bremien v skladoch

7.4.2021 13:04
Na Slovensku za robota Stretch nedá nikto ani korunu, radšej zoderú lacných ľudí :-D Ste sa zabláznili? Kupovať drahého robota, keď na úrade práce je kopec lacných ľudí, ktorých môžu podnikatelia vyjesť? Ták ťa zoderú, že budeš invalidný dôchodca na Slovensku a potom ti dajú žobračenku a zdochni, kde chceš, nik o teba ani nezakopne. Kdeže by tí servisovali robota drahého za drahé peniaze :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať