SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

10

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, má vozidlo zmeniť smer a riskovať, že vrazí napr. do stĺpa a zabije vodiča, alebo má pokračovať v jazde a zraziť chodca? Ide o ťažkú etickú dilemu, a tak vedci z MIT vytvorili webovú stránku Moral Machine, ktorá vás postaví do úlohy programátora, ktorý má cvičiť autonómne auto v tom, ako zvládnuť tieto nezvyčajné situácie.

Simulácia pred vás kladie zaujímavé scenáre. Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? Zrazili by ste dvoch zločincov a dvoch nevinných ľudí alebo by ste nechali zomrieť vodiča a troch cestujúcich (všetkých nevinných)? Sú starí ľudia menej hodnotní ako mladí? Je ženský život cennejší ako mužský? Na tieto otázky neexistuje správna odpoveď, no môžu byť užitočné pri zisťovaní názorov ľudí na to, ako by vozidlá mali v takýchto situáciách reagovať.

Zdroj: Thenextweb

Redakcia

Všetky autorove články
Moral Machine

10 komentárov

Spalšky, humus, hovná... reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

20.1.2017 08:01
Čo sa to stalo s redakciou kedysi seriózneho časopisu? V poslednom čase tu dávajú také nezmysly ako bulvárne Topky. Tam už dávno nechodím. Mám tiež ignorovať, prestať podporovať inak výborný časopis o IT?
Nechápem to, kto sa vložil do tvorby obsahu PC revue. Pán Drobný píše veľmi rozumné, uvážlivé úvodníky. Musí to byť nejaká nová"progresívna", asi aj politicky korektná "posila" redakcie.
Jeden príklad na záver: ak chcem napísať o vhodnosti hnojenia záhradky humusom, nemusím opísať celý proces vyprázdňovania sa nejakého živého tvora. Aj keď to niekto niekde na nete farbisto popíše.
Reagovať

Mali by radšej riešiť dilemy o prínose riešenia takýchto dilém reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

20.1.2017 07:01
No určite by som nechcel sedieť v aute, ktoré bude schopné rozhodovať, či obetuje môj život. Ak aj niečo také vyriešia, s vedomím, že sa auto je schopné zachovať aj tak, že obetuje životy posádky by som si také auto určite nekúpil a ani do neho nesadol.
Reagovať

Kto vlastne patrí na cesty? reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.1.2017 19:01
Komentátor 14:01: Ani ty potom nepatríš na cesty, pretože nedokážeš 100% zabrániť nehode, nedokážeš zaistiť, že nikoho nezrazíš. Nikto nedokáže.
Reagovať

Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? NEPOCHYBUJ ! reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.1.2017 18:01
Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? Typická dnešná zdeformovaná otázka... Psíčkari do toho !
Reagovať

Tieto otázky sú nezmyselné reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.1.2017 14:01
Ahoj,

tak ako som písal aj na stránke MIT, tieto otázky sú nezmyselné. Kým nebudú samoriadiace autá schopné zabrániť nehode tak aby nikoho nezabili, nepatria na cesty. Auto sa nemôže rozhodovať koho zabiť. To je nezmysel. Ani človek nemá právo hodnotiť cenu života, svojho ani iných ľudí. Každý človek má rovnakú, nevyčísliteľnú hodnotu.
To je akoby sme sa pýtali, či môžeme pustiť na cesty auto bez funkčných bŕzd a nechať na vodičovi nech sa rozhodne koho zrazí ... nezmysel, nikomu taká hlúposť ani nenapadla. Ani opitým zákon nedovoľuje riadiť.

Nepodporujte tieto nezmyselné diskusie o pseudoproblémoch ...

Jano.
Reagovať

RE: Tieto otázky sú nezmyselné reakcia na: Tieto otázky sú nezmyselné

19.1.2017 19:01
Ani ty potom nepatríš na cesty, pretože nedokážeš 100% zabrániť nehode, nedokážeš zaistiť, že nikoho nezrazíš. Nikto nedokáže.
Reagovať

RE: RE: Tieto otázky sú nezmyselné reakcia na: RE: Tieto otázky sú nezmyselné

20.1.2017 08:01
Ahoj, presne o to ide. Auto je iba spotrebný tovar a doposiaľ sa nikto nepozastavoval nad tým, či má byť plne funkčný alebo môže ísť na trh aj polofunkčný. Kúpil by si si pračku/sporák/mixér/vysávač (dosaď si čo chceš), ktorý Ťa za určitých kritických okolností môže zabiť? Alebo sa bude rozhodovať, či za tých kritických okolností zabije niekoho z Tvojej rodiny alebo radšej suseda lebo včera nebol von so psom? Podľa mňa nekúpil. Zdá sa Ti takéto prirovnanie smiešne? Podľa mňa je to rovnaký pseudoproblém ako rieši MIT. Ak pôjde samoriadiace auto dostatočne pomaly zabrzdí aj v kritickej situácii, resp. kritická situácia ani nenastane. Správna otázka je teda ako rýchlo to auto môže ísť, aby to tak bolo a nie koho má zabiť keď ide príliš rýchlo. Podstata je teda v pseudoprobléme, ktorý MIT rieši a nie v tom či ja alebo samoriadiace auto dokáže zareagovať na všetky kritické situácie. Na to je jasná odpoveď - nedokáže.
Reagovať

RE: RE: RE: Tieto otázky sú nezmyselné reakcia na: RE: RE: Tieto otázky sú nezmyselné

20.1.2017 19:01
Páni. Uvažuje objektívne. Ak pôjdete po diaľnici a niekto sa rozhodne ukončiť svoj život skokom pod vaše auto, napríklad z mosta, a vy máte iba dve možnosti, buď ho zraziť alebo nabúrať do zvodidiel, tak čo spravíte? Samozrejme. Poďme uvažovať že stroj je hlúpy a stále robí chyby. Na druhú stranu človek je dokonalý však? Ľudia sa dopustili obrovských zločinov. Stroje zachránili viac ľudských životov ako my. A tvrdenie, že my sme zhotovili stroje ergo ľudí sme zachránili my je možno správny argument. No v takom prípade je neprípustné uvažovať spôsobom, že ak auto zrazí človeka, za to môže auto. Za to môže potom človek. Je tu viacero uhlov pohľadov, no netreba byť pokrytecký. Skúste byť viac objektívny a nad vecami sa trochu zamyslieť.
Problematikou, ktorou sa MIT zaoberá je skutočne na zamyslenie. Ak sa nám stane nehoda a nejak sa rozhodneme, nikto nás z ničoho nevidí. Naopak, ak by sa to stalo autu tak všetci by obviňovali auto resp. spoločnosť, ktorá ho virobila.... Bolo by to zaujímave. Ľudia by iste uvažovali tak, že stroj nesmie rozhodovať kto zomrie a kto nie. Naopak človek môže. To je mi teda logika. Ďakujem.

Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? ?? reakcia na: Stroj na morálkne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.1.2017 13:01
Nechápem ako mohol autor článku dať dokopy túto vetu: "Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa?" spolu s konštatovaním: "Na tieto otázky neexistuje správna odpoveď " ... určite prejdem radšej, psa mačku, srnu, koňa etc.. ako vystaviť rodinu nebezpečenstvu.
Reagovať

RE: Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? ?? reakcia na: Je ľudský život cennejší ako život zvieraťa? ??

19.1.2017 19:01
Je rozdiel človek a človek. A ja by som túto otázku takú jasnú vôbec nevidel.
Napríklad aj v tomto kontexte:
http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1855336_socialnou-sietou-sa-siria-fotky-chlapcov-ktori-odrezali-psikovi-usi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať