SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Stvorená pre biznis. SAP predstavil svoju umelú inteligenciu

Technológie
0

Nenakreslí obrázok, ani nebude viesť filozofické debaty. Zato však dokáže optimalizovať kapacitu skladu, automaticky vyplní faktúru alebo objedná chýbajúce súčiastky. Spoločnosť SAP predstavila spôsob, akým využije umelú inteligenciu (AI) naprieč portfóliom svojich IT riešení. Jej hlavnou výhodou je to, že je doslova „built for business“ – postavená špeciálne pre využitie v bežnej prevádzke firmy.

SAMSUNG 042024 Advertisement

„Priniesli sme mnohé prípady využitia, v ktorých umelá inteligencia posilnila automatizáciu procesov a zvýšila produktivitu práce o ďalších 15 percent,“ povedal SAP CEO Christian Klein na konferencii SAP Sapphire 2023. „S generatívnou umelou inteligenciou zmeníme spôsob, akým ľudia pracujú s naším softvérom a zvýšime tak produktivitu každého koncového používateľa. Náš softvér bude napríklad schopný zodpovedať akúkoľvek otázku, týkajúcu sa podnikania firmy a odporúčať kroky, ktoré zlepšia jej výkonnosť.“

Menej času na papierovanie

Nové nástroje organizáciám pomôžu ešte viac zvýšiť flexibilitu a rýchlejšie reagovať na meniacich sa trhoch. Umelá inteligencia napríklad finančným tímom umožní lepšie predpovedať riziká. Špecialistov upozorní na nebezpečenstvo oneskorenej platby faktúry a poradí im, na ktorých zákazníkov sa zamerať. Takto nielen zjednoduší časovo náročné úlohy, ale sprehľadní manažment rizík a uľahčí finančnému vedeniu podniku lepšie riadiť likviditu a objem kapitálu.

Tešiť sa môžu i obchodníci – namiesto vypĺňania formulárov budú mať viac času na priame stretávanie so zákazníkmi. O všetko ostatné sa postará AI integrovaná do SAP S/4HANA Cloud, ktorá dokáže dokončiť aj zložité objednávkové listy. Okrem toho, že ich odbremení od ručného zadávania všetkých údajov, dokáže zrýchliť procesy vo firme.


Christian Klein, CEO SAP

Desaťtisíce potvrdeniek? Bez problému

Iný nástroj zase firmám pomôže budovať odolnejšie dodávateľské reťazce. Zákazníkom umožní lepšie predpovedať rýchlo sa meniace požiadavky, pripraviť sa na ne a adekvátne reagovať. AI v aplikácii SAP Extended Warehouse Management navrhne, ako optimalizovať organizáciu skladu a postará sa o automatické naskladňovanie či dopĺňanie zásob, v závislosti od charakteristiky produktu, dopytu po ňom či predpovediach.

Na rok 2024 sa pripravujú významné zmeny aj v SAP Transportation Management. Bude schopný automatizovať spracovanie desiatok tisíc potvrdeniek za doručený tovar. Zamestnanci sa tak pri zadávaní údajov vyhnú chybám; riešenie dokáže spracovať rôzne typy dokumentov bez nutnosti zdĺhavých školení.

Prirodzený jazyk

Stratili ste sa niekedy pri hľadaní konkrétnych nastavení alebo informácií, pretože ste si nespomenuli, ako sa presne volajú? Umelá inteligencia v Digitálnom asistentovi SAP teraz „porozumie“ bežnej reči. Už žiadne pátranie po slovách, ktoré niekto nastavil – AI si načíta všetok obsah, porozumie kontextu a bude tak vedieť reagovať na bežne formulované dopyty. Okrem zvýšenia produktivity to prinesie i neporovnateľne lepší používateľský zážitok.

Digitálny asistent pomôže i na opačnej strane barikády – ponúkne obchodníkom a podporným tímom komplexný a ucelený obraz, navrhne odporúčania a automaticky vytvorí obsah, ktorý umožní personalizovať zákaznícku skúsenosť.

Na vývoji riešení umelej inteligencie SAP úzko spolupracuje napríklad so spoločnosťou Microsoft. Najvýraznejšie to vidno v sade HR riešení SAP SuccessFactors. Možnosti umelej inteligencie budú súčasťou nástroja Microsoft 365 Copilot vo Worde, čo personalistom umožní pracovať na obsahu bez ohľadu na to, ktorý z nástrojov práve potrebujú použiť na doladenie. Výsledkom má byť šetrenie času, zlepšenie kvality pohovorov a maximalizácia efektívnosti celého procesu prijímania nových zamestnancov.

„Začlenenie umelej inteligencie do softvéru SAP prinesie vašej firme ohromnú hodnotu,“ tvrdí Klein. „S jej pomocou sa ešte výraznejšie presadí automatizácia rutinných činností, ktorá nielen šetrí náklady, ale predovšetkým umožňuje venovať sa práci, ktorá má vyššiu pridanú hodnotu,“ dopĺňa Martin Ferenec, generálny riaditeľ SAP Slovensko. „Teraz sa možnosti AI posúvajú na ďalšiu úroveň a som presvedčený, že sa postupne stane bežnou súčasťou každodenného fungovania aj slovenských firiem.“

Spočíta uhlíkovú stopu

Spoločnosť na svojej výročnej konferencii okrem toho predstavila aj viacero vylepšení v oblastiach dátového manažmentu a udržateľnosti. Tá sa stala jednou z kľúčových tém trhu už aj kvôli rýchlo sa meniacim reguláciám zo strany štátnych autorít, ale i zmien preferencií zákazníkov. Aj preto SAP aktualizoval riešenie SAP Sustainability Footprint Management. Ide o nástroj na presné vykazovanie a manažment uhlíkovej stopy podniku, jeho dodávateľských reťazcov a produktov. Nemecký softvérový gigant predstavil aj aplikáciu SAP Sustainability Data Exchange, ktorá bude slúžiť na výmenu štandardizovaných údajov o udržateľnosti medzi firmami a dodávateľmi.

Christian Klein na Sapphire 2023 oznámil aj partnerstvo s Google Cloud. V ňom pôjde predovšetkým o integráciu SAP Datasphere, analytických nástrojov a AI riešení s cloudovými systémami Googlu. Zákazníci používajúci riešenia od oboch IT firiem získajú jednotný prehľad nad svojimi dátami.

Zdroj: SAP

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať