PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov

4

Klimatológovia z juhokórejského Centra IBS pre klimatickú fyziku zistili, že na rozdiel od doteraz prevládajúcich názorov vyhynutie neandertálcov nebolo spôsobené ani náhlymi zmenami podnebia a ľadovými dobami, ani krížením s homo sapiens. Podľa nových superpočítačových simulačných modelov iba konkurencia medzi neandertálcami a homo sapiens môže vysvetliť rýchly zánik neandertálcov asi pred 43 až 38-tisíc rokmi.

Neandertálci žili v Eurázii najmenej 300 000 rokov. Potom asi pred 43 až 38 000 rokmi náhle zmizli, zanechajúc v súčasných populáciách homo sapiens iba slabé genetické stopy. Je známe, že ich vyhynutie sa časovo zhodovalo s obdobím rýchlych zmien klimatických podmienok, ako aj s príchodom homo sapiens do Európy. Jednou z najväčších výziev evolučnej antropológie bolo zistiť, ktorý z týchto faktorov bol hlavnou príčinou.

Na to však treba použiť matematické modely, ktoré môžu realisticky simulovať migráciu neandertálcov a homo sapiens, ich interakcie, konkurenciu a kríženie v meniacom sa klimatickom prostredí. V novom článku uverejnenom v časopise Quaternary Science Review Axel Timmermann, riaditeľ Centra IBS pre klimatickú fyziku na Pusanskej národnej univerzite, predstavuje prvú realistickú počítačovú simuláciu vyhynutia neandertálcov v celej Eurázii.

Model skladajúci sa z niekoľkých tisíc riadkov počítačového kódu bol spustený na superpočítači Aleph a rieši sériu matematických rovníc, ktoré opisujú, ako sa neandertálci a homo sapiens pohybovali v ľadovej krajine meniacej sa v čase, pričom zohľadňuje zmeny teploty, zrážky a vegetačné vzorce. Kľúčové parametre modelu sa získavajú z realistických počítačových modelov simulácie klímy, genetických a demografických údajov.

Timmermann preukázal, že vyhynutie je v počítačovom modeli možné iba vtedy, ak homo sapiens mal oproti neandertálcom významné výhody, pokiaľ ide o využívanie existujúcich potravinových zdrojov. Mohlo to súvisieť s lepšou technikou lovu, silnejšou odolnosťou proti patogénom alebo vyššou úrovňou plodnosti. Výskumný tím v súčasnosti zdokonaľuje počítačový model tak, aby zahŕňal aj megafaunu a implementoval realistickejšie klimatické vplyvy.

Zdroj: sciencedaily.com.

Redakcia

Všetky autorove články
pocitac stroj technika vyskum vykon

4 komentáre

Nie všetci neandrtalci vyhynuli. reakcia na: Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov

2.6.2020 12:06
Jeden bol do nedávna prezidentom a ďalší je premier...
Reagovať

Človek reakcia na: Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov

2.6.2020 11:06
S nimi vybabral. Je to naša podstata. Vybabrávame sami so sebou takže dôkaz je jasný.
Reagovať

. reakcia na: Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov

1.6.2020 17:06
taketo pozadie: #f5f5f5 a farbu pisma o 10% tmavsiu som skusil a je to trochu lepsie. Inak svetlo sive pozadie je lepsie ako cisto bilie. Nevypaluje to oci. Teraz to nemaju idealne nastavene.
Reagovať

písmo v článkoch reakcia na: Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov

1.6.2020 16:06
Vážená redakcia itnews.
Môj názor je, že vaše zaujímavé články by sa lepšie čítali, ak by bola použitá klasická, čierna farba písma.
Bledošedý podklad článkov do určitej miery prehlbuje tento dojem.
...a moje /(naše) oči sa vám poďakujú :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať