
Superpočítač odhalil príčinu vyhynutia neandertálcov
Klimatológovia z juhokórejského Centra IBS pre klimatickú fyziku zistili, že na rozdiel od doteraz prevládajúcich názorov vyhynutie neandertálcov nebolo spôsobené ani náhlymi zmenami podnebia a ľadovými dobami, ani krížením s homo sapiens. Podľa nových superpočítačových simulačných modelov iba konkurencia medzi neandertálcami a homo sapiens môže vysvetliť rýchly zánik neandertálcov asi pred 43 až 38-tisíc rokmi.
Neandertálci žili v Eurázii najmenej 300 000 rokov. Potom asi pred 43 až 38 000 rokmi náhle zmizli, zanechajúc v súčasných populáciách homo sapiens iba slabé genetické stopy. Je známe, že ich vyhynutie sa časovo zhodovalo s obdobím rýchlych zmien klimatických podmienok, ako aj s príchodom homo sapiens do Európy. Jednou z najväčších výziev evolučnej antropológie bolo zistiť, ktorý z týchto faktorov bol hlavnou príčinou.
Na to však treba použiť matematické modely, ktoré môžu realisticky simulovať migráciu neandertálcov a homo sapiens, ich interakcie, konkurenciu a kríženie v meniacom sa klimatickom prostredí. V novom článku uverejnenom v časopise Quaternary Science Review Axel Timmermann, riaditeľ Centra IBS pre klimatickú fyziku na Pusanskej národnej univerzite, predstavuje prvú realistickú počítačovú simuláciu vyhynutia neandertálcov v celej Eurázii.
Model skladajúci sa z niekoľkých tisíc riadkov počítačového kódu bol spustený na superpočítači Aleph a rieši sériu matematických rovníc, ktoré opisujú, ako sa neandertálci a homo sapiens pohybovali v ľadovej krajine meniacej sa v čase, pričom zohľadňuje zmeny teploty, zrážky a vegetačné vzorce. Kľúčové parametre modelu sa získavajú z realistických počítačových modelov simulácie klímy, genetických a demografických údajov.
Timmermann preukázal, že vyhynutie je v počítačovom modeli možné iba vtedy, ak homo sapiens mal oproti neandertálcom významné výhody, pokiaľ ide o využívanie existujúcich potravinových zdrojov. Mohlo to súvisieť s lepšou technikou lovu, silnejšou odolnosťou proti patogénom alebo vyššou úrovňou plodnosti. Výskumný tím v súčasnosti zdokonaľuje počítačový model tak, aby zahŕňal aj megafaunu a implementoval realistickejšie klimatické vplyvy.
Zdroj: sciencedaily.com.