SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si môžete aj vlastné krvinky

Technológie
1

Dnešné smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy. Aspoň to sľubuje projekt DIPLE, predstavený na Kickstarteri. Umožňuje vraj až 1000-násobné zväčšenie, takže budete môcť skúmať mikroorganizmy, baktérie a dokonca aj vlastné krvinky. 

Tím stojaci za DIPLE už v minulosti prezentoval BLIPS, ultratenké nalepovacie šošovky, ktoré premenia smartfón na mikroskop. Tie boli síce ľahké a jednoducho aplikovateľné, ale bolo ťažké zarovnať ich ohnisko, takže obrázky boli často rozmazané a skreslené. 

DIPLE je niečo veľmi odlišné, ponúka statický nástroj na stabilnejšiu mikroskopiu. Prácu uľahčuje aj použitie podložných sklíčok (vzorka je vložená medzi dva kusy skla). Súprava je malá, má veľkosť smartfónu a ponúka tri úrovne zväčšenia (35×, 75× a 150×), čo možno ešte zväčšiť použitím zoomu smartfónu.

Tvorcovia zo spoločnosti SmartMicroOptics hovoria, že používatelia budú môcť dosiahnuť až 1000-násobné zväčšenie bez akejkoľvek pixelizácie, no čiastočne je to závislé od schopností jednotlivých smartfónov.

Ceny zariadenia sa začínajú od 36 EUR, no pri najlacnejšej ponuke je k dispozícii iba 35-násobné zväčšenie. Verzia za 109 EUR poskytuje všetky tri možnosti zväčšenia a špeciálnu podložku na dosiahnutie lepších výsledkov. Dodávky by sa mali začať v máji 2020.

Zdroj: theverge.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon Zoom kamera foto video

1 komentár

Prva veta nema logiku. To co za pisatela IQ80 je zas v redakcii? reakcia na: Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si budete môcť aj vlastné krvinky

25.11.2019 15:11
"smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy." Co je to vykonny fotak? Co ma, co spolocne ta vykonnost s externym mikroskopom?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať