ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Takto bude podľa odborníkov vyzerať cestovanie o 50 rokov

14

Za menej ako 100 rokov prešlo ľudstvo od jazdy na koni k vesmírnym letom. Žijeme v dobe inovatívnych technológií, automatizácie, umelej inteligencie, pokroku v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a nových štandardov pre cestovanie a možno očakávať, že v nadchádzajúcich desaťročiach sa radikálne zmení aj spôsob, ako cestujeme. Podľa Michiela Langezaala, generálneho riaditeľa holandského startupu Fastned, je budúcnosť elektrická. Myslí si, že do roku 2050 sa odstavia všetky spaľovacie motory. Jeho spoločnosť vlastní a prevádzkuje sieť nabíjacích staníc pre elektromobily v celej Európe, ktoré dodávajú 100 percent zelenej energie, a to buď slnečnej, alebo veternej.

Nasledujúce desaťročie by malo byť podľa jeho názoru charakterizované prechodom na elektrické autá, ktoré budú mať výrazne väčšie batérie, pretože nabíjanie je čoraz rýchlejšie a ponúka ľuďom väčšiu voľnosť. Doktor Justin Bishop, ekonóm a bývalý vedecký pracovník na Cambridgeskej univerzite, si myslí, že prechod na elektrický pohon nemusí stačiť na riešenie emisií a iných škôd na životnom prostredí. Prechod na elektrické a vodíkové vozidlá rieši emisie iba ich posunutím v dodávateľskom reťazci. Môže však mať nezamýšľané dôsledky, ako sme to v priebehu rokov pozorovali pri biopalivách.

Je potrebné veľké množstvo energie a ďalších zdrojov, ak chceme prejsť zo 100 percent dopravy založenej na fosílnych palivách na 100 percent elektriny/vodíka. Podľa Bishopa je dosiahnutie širších cieľov udržateľnosti v protiklade s neobmedzeným rastom dopytu po energii. Preto s pokrokom integrovaného urbanistického a územného plánovania, ktoré pomáha zmenšovať vzdialenosti, sa väčšina ciest vykoná s maximalizáciou aktívnej činnosti (chôdza a cyklistika) a udržateľnými druhmi dopravy (verejná doprava). Najbezpečnejšia cesta k doprave rešpektujúcej environmentálne limity je zmena správania.

Aktívna doprava je zďaleka najlepšia možnosť cestovania aj podľa Esther Anaya-Boigovej, výskumnej pracovníčky v oblasti environmentálnej politiky a konzultantky pre cyklistickú mobilitu. Počas lockdownu sme zaznamenali určité prerozdelenie priestoru v prospech aktívneho cestovania a podľa Anaya-Boigovej bude tento trend narastať, ale stále je čo zlepšovať. Aktívne cestovanie musí byť dostatočne bezpečné a pohodlné, aby bolo inkluzívne. " Pokiaľ ide o technologickú stránku, stále sme dostatočne nevyhodnotili možnosti mikromobility, ako sú e-bicykle a e-kolobežky, aby sme vedeli, akú úlohu by mohli zohrávať," dodala.

Pre budúci vývoj aktívnej dopravy by však pandémia mohla byť zlomovým bodom. „V nasledujúcich 50 rokoch bude mobilita stopercentne zdieľaná, na požiadanie, autonómna a poháňaná batériami, palivovými článkami a vodíkom,“ nazdáva sa Adetayo Bamiduro, generálny riaditeľ a zakladateľ nigérijského startupu Max.ng, ktorý spája používateľov s preverenými profesionálnymi vodičmi motocyklov a taxíkov prostredníctvom mobilnej aplikácie. „Čoskoro už nikto nebude musieť vlastniť vozidlo; ani v Amerike, ani v Afrike. A letenky na Mesiac budú onedlho dostupné aj pre strednú triedu.“ 

Zatiaľ čo komerčné cestovanie do vesmíru zostáva prevažne výsadou magnátov, experimentálna pozemná mobilita naberá na obrátkach vďaka futuristickým projektom, ako je Hyperloop, superrýchly systém pozemnej a podzemnej dopravy, ktorý sa už vyvíja na viacerých miestach vo svete.

Podľa vízie Hyperloopu ľudia budú cestovať v sieti s kabínami pohybujúcimi sa veľmi vysokou rýchlosťou v nízkotlakových potrubiach uložených nad a pod zemským povrchom. Budú to pokročilé stroje poháňané umelou inteligenciou, ktoré budú schopné obslúžiť čo najväčší počet ľudí na rovnakej trase v čo najkratšom čase, aby sa minimalizoval ich energetický dosah.

Christine Wangová, výkonná riaditeľka inovačného centra spoločnosti Lufthansa, sa zasa domnieva, že aj autonómne lietanie bude viac akceptované. „Pravdepodobne do 50 rokov prídeme na to, ako urobiť letecké taxíky a ďalšie nové technológie, ako napríklad vodíkové palivové články, cenovo dostupnejšími a prístupnejšími pre širšiu verejnosť,“ povedala. Teda ak budeme ešte vôbec cestovať. „Pravdepodobne príde čas, keď nám technológie okolo rozšírenej reality poskytnú z pohodlia našich obývačiek haptickejší dojem z miesta, ako keď odletíte na štandardnú dovolenku,“ dodala Wangová.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

dakujem neprosim reakcia na: Takto bude vyzerať o 50 rokov cestovanie podľa odborníkov

24.9.2021 11:09
Keď má takto vyzerať budúcnosť, tak ďakujem - NEPROSÍM SI. Akosi ma to neláka. Byť pod neustálym dozorom, nemôcť ani vojsť do obchodu bez mobilu, nemôcť platiť hotovosťou, nemať svoj automobil, platiť mesačné predplatné na všetko, nemôcť cestovať kde a kam chcem, atď. krásne roky 1990 ,2000. Niektoré veci boli nemysliteľné pred 2 rokmi a teraz bude povinné očkovanie, kde sa bez covid pasu nedostaneš ani do práce, obchodu, autobusu, školy, na verejné priestranstvo.
Reagovať

Tak som rád, že som sa narodil 1980 reakcia na: Takto bude vyzerať o 50 rokov cestovanie podľa odborníkov

24.9.2021 11:09
Keď má takto vyzerať budúcnosť, tak ďakujem - NEPROSÍM SI. Akosi ma to neláka. Byť pod neustálym dozorom, nemôcť ani vojsť do obchodu bez mobilu, nemôcť platiť hotovosťou, nemať svoj automobil, platiť mesačné predplatné na všetko, nemôcť cestovať kde a kam chcem, atď. krásne roky 1990 ,2000. Niektoré veci boli nemysliteľné pred 2 rokmi a teraz bude povinné očkovanie, kde sa bez covid pasu nedostaneš ani do práce, obchodu, autobusu, školy, na verejné priestranstvo.
Reagovať

Krypto reakcia na: Takto bude vyzerať o 50 rokov cestovanie podľa odborníkov

24.9.2021 05:09
Jasne chudoba si to isto bude môcť dovoliť banda tupcov ako pozerám na zemi všade
Reagovať

RE: Chudoba vymrie, nakazia ich chorobami a budú z nich mikročipoví otroci reakcia na: Krypto

24.9.2021 13:09
Chudoba vymrie, nakazia ich chorobami a budú z nich mikročipoví otroci. Potom, keď vyvraždia chudobných, začnú vojny a hladomor a bohatí si začnú požierať chvost, lebo nikomu sa už nebude chcieť pracovať. Nebude mať kto dorobiť zemiaky, zeleninu na poli a príde koniec sveta. Bohatí budú čakať, že ich zachráni bublina krypto.
Reagovať

RE: RE: Chudoba vymrie, nakazia ich chorobami a budú z nich mikročipoví otroci reakcia na: RE: Chudoba vymrie, nakazia ich chorobami a budú z nich mikročipoví otroci

26.9.2021 10:09
Dobrý scenár pre nejaký sci-fi film!
Reagovať

RE: RE: RE: Ten som myslela, hej. reakcia na: RE: RE: Chudoba vymrie, nakazia ich chorobami a budú z nich mikročipoví otroci

28.9.2021 18:09
Ten som myslela, hej.

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Takto bude vyzerať o 50 rokov cestovanie podľa odborníkov

23.9.2021 04:09
podla klamarov ako ty, nie odbornikov.
Reagovať

RE: Lacko im na to prišiel, nie ako ty: Hekeri stvorili projekt kyborga a ty si im to zožral aj s príbehom o ňom :-D reakcia na: Luboslav Lacko klamar

28.9.2021 18:09
Lacko im na to prišiel, nie ako ty: Hekeri stvorili projekt kyborga a ty si im to zožral aj s príbehom o ňom :-D Vúú huh nano drony, hypnóza, počuje myšlienky z nanotechnológie, joj, keby už nefetovali toľko ;-D

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

24.9.2021 16:09
Pan docent Lacko je genius, ktoremu nesiahas ani po paty.

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

23.9.2021 11:09
Kazdy den rano vstavat s vysokym tlakom pre teba nie je zdrave. Urob sluzbe sebe aj ostatnym a prestan citat tieto clanky

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

23.9.2021 08:09
Počúvaj priateľu, tá nenávisť voči pánovi Lackovi Ťa zabije. Nechce skúsiť svoju pozornosť a čas venovať niečomu inému?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať