SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Takto sa Singapur pripravuje na budúcnosť práce

1

Pandémia priniesla významné zmeny na pracoviskách po celom svete a urýchlila mnohé trendy, najmä v oblasti technológií. Otázkou však zostáva, ako sa môžu firmy a zamestnanci pripraviť na to, čo príde. Na túto tému sa zamerali diskusie v sekcii nazvanej Príprava na „novú“ budúcnosť práce na summite Svetového ekonomického fóra o trvalo udržateľnom rozvoji. Poučenie by sme si mali zobrať od Singapuru, štátu, ktorý sa rekvalifikáciou pracovnej sily zaoberá prakticky od svojho vzniku.

Znamenalo to významné investície do bezplatného vzdelávania od základného cez stredoškolské až po vysokoškolské. Veľmi dôležité je však aj celoživotné vzdelávanie. Singapurčania starší ako 25 rokov môžu požiadať o kredit 500 dolárov na určité vzdelávacie programy. A pre občanov je k dispozícii aj množstvo dotovaných kurzov. Pri zotavovaní sa hospodárstva po pandémii COVID-19 je však dôležité pozerať sa do budúcnosti, a nie do minulosti, uviedla Gog Soon Joo, riaditeľka pre pracovné zručnosti v spoločnosti SkillsFuture Singapore.

Ľudí treba rekvalifikovať pre budúce hospodárstvo a umožniť im, aby sa zo „zapadajúcich“ odvetví preorientovali na „vychádzajúce“ odvetvia.  To si však vyžaduje koordináciu a zapojenie mnohých zainteresovaných strán vrátane vlády, podnikov a spoločnosti v širšom zmysle. Zároveň musíme uznať aj úlohu technológií v tomto procese. Všetky ekonomiky na celom svete sa stávajú technologickými. To však neznamená, že každý musí byť inžinier.

Znamená to len toľko, že každý musí rozumieť technológiám a využívať ich na akejkoľvek pracovnej pozícii, ktorú práve zastáva. Kvalifikácia, rekvalifikácia a zvyšovanie kvalifikácie sú v tomto smere nevyhnutné. Treba si uvedomiť, že zručnosti, ktoré boli žiadané pred 25 rokmi či dokonca pred 5 rokmi, nemusia byť vhodné teraz. Vzdelávanie sa musí zladiť s potrebami študentov a cieľmi podnikov.

Správa Svetového ekonomického fóra Future of Jobs Report 2020 upozorňovala, že až 40 % pracovných zručností vyžadovaných v súčasnosti sa môže do piatich rokov zmeniť.  Preto treba prehodnotiť náklady na vzdelávanie, učebné osnovy a dĺžku času potrebného na získanie titulu. Podľa Dana Rosensweiga, prezidenta a výkonného riaditeľa spoločnosti Chegg, Inc., by vzdelávanie malo byť „nízkonákladové“ a zodpovedať dopytu.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Pekne. Skoro ako u nas. reakcia na: Takto sa Singapur pripravuje na budúcnosť práce

11.10.2021 15:10
Sice, nenazval by som to uplne ze rekvalifikaciou, lebo to je nadobudnutie zrucností, skills... Ale urcite je to plus.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať