ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Technológia na potlačenie hluku môže stlmiť zvuk prichádzajúci z ulice

1

Tím singapurských vedcov vyvinul technológiu na potlačenie hluku zabudovanú v okne, ktorá podľa nich dokáže udržať ticho v interiéri, aj keď sú okná pri vetraní otvorené. Prístroj je založený na rovnakom druhu technológie, aká sa používa aj v slúchadlách. Súbor malých reproduktorov vydáva zvukové vlny modelované počítačom a mikrofónom, aby rušili hluk dopravy, vlakov alebo dokonca lietadiel, prichádzajúci zvonka.

Zámerom technológie je obmedziť používanie klimatizácie a otvorením okien zabrániť tomu, aby sa v miestnostiach hromadil zatuchnutý vzduch. Technológii zatiaľ robia problémy hlasné jednorazové zvuky, napr. klaksóny automobilov. Takisto je obmedzená na frekvencie medzi 300 a 1000 Hz, čo znamená, že nemôže stlmiť ľudské hlasy.

LENOVO_062021

Tlmenie hluku zvukmi v protifáze bohužiaľ funguje účinne len pre určitý bod, preto sa využíva v slúchadlách kde je snímací mikrofón len pár milimetrov od akustického meniča ale odhlučniť väčší priestor sa takýmto spôsobom efektívne nedá. V praxi sa to nepoužíva, no zadáva sa to často ako téma diplomoviek a dizartačných prác, kde študenti napokon dokážu že zatlmenie o 2 - 3 decibely nestojí za vynaložené náklady. V tabuľke je porovnanie výsledkov odhlučnenia priestoru trafostanice (zdroj: Viktor Pokorný, doktorská dizertačná práca, VŠB Ostrava).

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články
zvuk

1 komentár

. reakcia na: Technológia na potlačenie hluku môže stlmiť zvuk prichádzajúci z ulice

15.7.2020 15:07
Magori redakcia, co klamete v nadpise?! Ziadne tlmenie hluku neexistuje a vedci nic nevynasli! Aj v clanku to pisete!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať