ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Bioatrament na 3D tlač buniek umožní výrobu náhradných orgánov

1

Výskumný tím, ktorý viedol docent Daniel Aili z Linköpinskej univerzity, vytvoril bioatrament na tlačenie materiálov v 3D tlačiarňach napodobňujúcich živé tkanivá. Vedci vyvinuli metódu aj materiál, ktorý umožňuje bunkám prežiť a prosperovať. Biotlač je nová technológia na výrobu trojrozmerných bunkových kultúr napodobňujúcich tkanivá. Hlavný problém však bol vývoj bioatramentu, materiálu, ktorý môže obsahovať bunky a dá sa použiť na tlač.

Vlastnosti nového atramentu sa môžu podľa potreby modifikovať a dosiahli sa vynikajúce výsledky v testoch pri použití materiálu s rôznymi typmi buniek (pečeňové, srdcové, nervové, fibroblasty). Výskumníci vyriešili aj ďalší problém – našli spôsob, ktorý umožňuje bunkám prežiť a prosperovať napriek tvrdému zaobchádzaniu, akého sa im dostáva. Výsledky výskumu boli uverejnené v časopise Biofabrication.

Atrament, ktorý vyvinula skupina, obsahuje hyaluronan a syntetické molekuly podobné proteínom známym ako peptidy. Tie sú navzájom spojené v hydrogéli, ktorý funguje ako lešenie pre bunky. Vedci vyvinuli modulárny systém, podobný kockám lega, v ktorom možno rôzne komponenty kombinovať na vytvorenie rôznych druhov hydrogélu. Hydrogély poskytujú bunkám mechanickú podporu a zapuzdrujú ich bez poškodenia.

Môžu takisto riadiť ich rast a správanie. Systém rôznych peptidov umožňuje modifikovať vlastnosti a začleniť rôzne funkcie. Jedna z možností je pripojenie enzýmu, ktorý stimuluje rast kostí. Pretože materiál je dynamický a môže mať prispôsobené vlastnosti, výsledok sa označuje ako 4D tlačený biomateriál, čo je ďalší krok smerom k napodobňovaniu funkcií tela.

Zdroj: liu.se.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
3D tlač veda vyskum

1 komentár

obličky reakcia na: Bioatrament na 3D tlač buniek umožní výrobu náhradných orgánov

18.7.2020 19:07
...no to by bolo super, mám choré obličky a možnosť umelých obličiek by ma velmi potešila, aby človek nemusel čakať roky a roky na vhodného darcu. Držím palce aby to vyšlo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať