Tekutý kov dokáže zmeniť pohyb na elektrickú energiu

0

Vedci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne vytvorili mäkké a rozťahovateľné zariadenie, ktoré premieňa mechanickú energiu (kinetickú energiu vetra, vĺn, pohyb tela a vibrácie z motorov) na elektrickú energiu a môže pracovať aj vo vlhkom prostredí. Srdcom energetického zberača je tekutá kovová zliatina gália a india. Tá je obalená hydrogélom – mäkkým, elastickým polymérom, ktorý vo vode napučí.

Predplatné NEXTECH 2021

Voda v hydrogéli obsahuje ióny soli, ktoré sa zhromažďujú na povrchu kovu, čo môže v kove indukovať náboj. Čím väčšia je plocha kovu, tým viac náboja povrch pritiahne. Generovaná elektrická energia je zachytená drôtom pripevneným k zariadeniu. Pretože je zariadenie mäkké, akýkoľvek mechanický pohyb môže spôsobiť jeho deformáciu. Je teda univerzálne na zber mechanickej energie. Hydrogél je dostatočne elastický, aby sa natiahol na päťnásobok svojej pôvodnej dĺžky.

V experimentoch vedci zistili, že deformácia zariadenia iba o niekoľko milimetrov generuje hustotu energie približne 0,5 mW/m2, čo je porovnateľné s inými technológiami na získavanie energie, ktoré však nefungujú dobre alebo vôbec vo vlhkom prostredí. Táto jedinečná vlastnosť umožní použitie siahajúce od biomedicínskych zariadení cez športové oblečenie až po morské prostredie. Navyše výroba zariadenia je jednoduchá.

Vedci už majú rozbehnuté dva súvisiace projekty. Jeden je zameraný na využitie technológie na napájanie nositeľných zariadení po zvýšení výkonu zberača. Druhý projekt hodnotí, ako by bolo možné túto technológiu využiť na zber energie vĺn v oceáne. Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Materials.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať