SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Teleskop ESO zachytil obrázky kozmickej pavučiny

Technológie
0

Vedci vo Francúzsku, ktorí nahliadli do raného vesmíru asi spred 12 miliárd rokov, prvýkrát videli rozžeravené vlákna plynného vodíka známe ako „kozmická pavučina“. Kozmologické modely už dávno predpovedali jej existenciu, ale až doteraz nebola kozmická pavučina nikdy priamo pozorovaná a zachytená na obrázkoch. Osemmesačné pozorovanie pomocou veľkého teleskopu Európskeho južného observatória, vybaveného 3D spektrografom, a rok lúskania údajov odhalili vlákna, ktoré existovali iba jednu až dve miliardy rokov po Veľkom tresku.

Najväčším prekvapením však podľa vedcov boli simulácie, ktoré ukazujú, že svetlo pochádzalo z miliárd predtým neviditeľných a netušených trpasličích galaxií, kde sa rodili bilióny hviezd. Zistenia boli zverejnené v časopise Astronomy & Astrophysics. Doteraz astronómovia zachytili iba čiastočné a nepriame záblesky kozmickej pavučiny prostredníctvom kvazarov, ktorých silné žiarenie odhaľuje podobne ako svetlá automobilov plynové mraky pozdĺž priamky pohľadu.

Ale tieto oblasti nereprezentujú celú sieť vlákien, kde sa zrodila väčšina galaxií vrátane tej našej. Aj keď sú tieto galaxie, vzdialené 10 až 12 miliárd svetelných rokov, príliš slabé na to, aby ich bolo možné zistiť pomocou súčasných prístrojov individuálne, ich existencia bude pravdepodobne výzvou pre existujúce modely formovania galaxií. Vedci len teraz začínajú skúmať ich dôsledky.

Zdroj: firstpost.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať